האג"ח הטובות בעולם

האג"ח הממשלתיות של דרום אפריקה עלו ב-14% ב-2018 ■ שר האוצר מאלוסי גיבאסה הציג בשבוע שעבר את התקציב לשנה הקרובה, והצהיר על העלאת מס ערך מוסף, הגדלת ההכנסות וצמצום הגירעון לרמה נמוכה מהתחזיות - ונתן רוח גבית נוספת לכלכלה המתעוררת

לוגו בלומברג
בלומברג
סופרמרקט ביוהנסבורג. כלכלת המדינה מתחזקת
סופרמרקט ביוהנסבורג. כלכלת המדינה מתחזקתצילום: בלומברג

יש לכם עוד הזדמנות לקחת חלק במסחר באג"ח הטובות של השנה. זאת בתנאי שהבנק המרכזי של דרום אפריקה ימלא את ציפיות השוק ויוריד את הריבית - כך טוענים במורגן סטנלי. האג"ח הממשלתיות הנקובות במטבע ראנד הניבו למשקיעים ב–2018 תשואה דולרית כוללת של 13.9% - הגבוהה ביותר בקרב 19 השווקים המתעוררים שאחריהם עוקב בלומברג. למקום השני בפער ניכר הגיעו האג"ח של ממשלת מקסיקו הנקובות בפזו, שעלו ב–5.9%.

האג"ח הדרום אפריקאיות הניבו ביצועים טובים יותר גם מכל המדינות שכלולות במדדי בלומברג לאג"ח נקובות במטבע מקומי במדינות מפותחות. התשואות על האג"ח הממשלתיות של המדינה צנחו ביום רביעי בשבוע שעבר לרמה הנמוכה ביותר מאז מאי 2015, לאחר ששר האוצר, מאלוסי גיבאסה, הצליח לשכנע את המשקיעים בנאומו על התקציב החדש כי דרום אפריקה תצליח להימנע בחודש הבא מהורדת דירוג האשראי שלה ל"זבל" על ידי חברת הדירוג מודי'ס.

כמה הניבה השקעה באג"ח ממשלתי בשווקים מתעוררים החשובים ב-2018

גיבאסה התווה בנאום את התוכניות להעלאת מס ערך מוסף, להגדלת ההכנסות ולצמצום הגירעון התקציבי ב-2018 לרמה נמוכה יותר מהתחזיות המוקדמות. זאת היתה הודעת התקציב הראשונה מאז שסיריל ראמאפוסה, שהתחייב להחיות את הכלכלה המתאוששת ממיתון שני בעשור, מונה לנשיא דרום אפריקה בשבוע שעבר.

"השילוב של צמיחה מהירה יותר, אינפלציה נמוכה יותר והורדת ריבית על ידי הבנק המרכזי מבשר רק טובות לשוק האג"ח המקומי", כתבו האנליסטים של מורגן סטנלי במכתב ללקוחות. "כל אלה, בשילוב ראנד חזק יותר והציפיות להורדת הריבית, יחזקו את העליות של האג"ח הממשלתיות של דרום אפריקה".

האנליסטים צופים כי התשואה על אג"ח ממשלתיות של המדינה לפקיעה ב–2026 הנקובות בראנד תיפול ל-7.7%. התשואה כבר צנחה בכמעט 150 נקודות בסיס מאז אמצע נובמבר 2017, ל–8.03%.

סיטיגרופ ממליץ למשקיעים לקנות אג"ח נקובות בראנד לפקיעה ב-2041, וצופה ירידה של 75 נקודות בסיס בתשואות ל-8.2%. לואיס קוסטה, אסטרטג שווקים מתפתחים בסיטיגרופ, אמר כי התוכניות החדשות לצמצום הוצאות הממשלה בוודאי ישכנעו את מודי'ס - האחרונה מבין שלוש חברות הדירוג הגדולות שעדיין מדרגת את דרום אפריקה כ"השקעה" - לא לשנות את הדירוג.

לא כולם מהמרים על התחזקות הראנד

לאחר נאום התקציב של גיבאסה, סוחרי הנגזרות הגדילו את ההימור על כך שהבנק המרכזי יוריד את הריבית. החוזים העתידיים על הריבית (Forward-rate agreements, או FRA) למסירה בעוד 12 חודשים נפלו בכמעט 50 נקודות בסיס מתחת לריבית הבין־בנקאית לשלושה חודשים (JIBAR), לאחר שהביאו בחשבון שתי הורדות ריבית ב–2019 - 25 נקודות כל אחת. הפעם האחרונה שהפער היה כה גדול היתה בספטמבר 2017.

חברת השירותים הפיננסיים סטנדרד צ'רטרד צופה כי הבנק המרכזי של דרום אפריקה יפחית את קצב הרכישות החוזרות של אג"ח ממשלתיות ב-25 נקודות בסיס בפגישה הבאה שלו ב–28 במארס. לפי סטנדרד צ'רטרד, צעד כזה לא יגרום למשקיעים להתרחק מהראנד, שעשוי להתחזק בעוד 6%–11% מול הדולר. ביום חמישי בשבוע שעבר ירד הראנד ב-0.3% לשער של 11.7 ראנד לדולר.

ואולם לא כולם משוכנעים שחברות ניהול הכספים הגלובליות ימשיכו להאמין בהתחזקות המטבע הדרום אפריקאי, שהוסיף יותר מ-20% לערכו מאז נובמבר, אם הבנק המרכזי יוריד את הריבית. נטלי ריבט, אנליסטית בכירה בחברת אינפורמה גלובל מרקטס בלונדון, אמרה כי "התחזית החיובית כלפי האינפלציה והתחזקות הראנד, לאור הדירוג של מודי'ס, יובילו ככל הנראה להורדת ריבית, להסרת התמיכה מהמטבע ויסייעו להוציא מהמדינה חלק מעסקות פערי הריביות (carry trade)".

מדד FTSE/JSE Africa All Share טיפס ב–1.2% ביום רביעי שעבר, ועלות הביטוח של האג"ח הממשלתיות לחמש שנים (CDS) ירדה ל–142 נקודות בסיס.

לפי נתונים של בורסת יוהנסבורג, משקיעים זרים רכשו ביום שלישי בשבוע שעבר אג"ח דרום אפריקאיות בכמות הגדולה ביותר מאז אוקטובר 2012, והם היו הקונים היחידים של מניות מקומיות במשך 11 יום עד יום רביעי.

"זה תקציב ראוי בהחלט שגובש באווירה שונה מאוד. אנו עדיין מקווים שייושמו עוד שינויים", אמר אוון נקומו, מנכ"ל חברת ניהול הכספים אינקונזי וולת גרופ. "דיברנו הרבה, הגיע הזמן למעשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker