המושל שהציל את כלכלת קליפורניה רואה חושך היכן שכולם רואים אור

43 שנה לאחר שנבחר לראשונה למושל, ג'רי בראון, שחילץ את קליפורניה מגירעון תקציבי ענקי, פורש מתפקידו כשכלכלת המדינה משגשגת ■ בראון צופה שקליפורניה תיקלע למיתון עקב התלות בהכנסות מעשירים ובגלל טראמפ, ומציע לחסוך כעת לשעת חירום

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מושל קליפורניה לשעבר, ג'רי בראון
לוגו ניו יורק טיימס

ארה"ב נמצאת בדרכה להשלים את ההתרחבות הכלכלית הממושכת השנייה באורכה בהיסטוריה שלה. האבטלה נמצאת בשפל של 17 שנה, והתקציב של מדינת קליפורניה בעודף של מיליארדי דולרים. אז מדוע המושל הוותיק, ג'רי בראון, מפיץ נבואות זעם? "מה שיש שם בחוץ זה חושך, אי־ודאות, נסיגה ומיתון", אמר בראון באחרונה לאחר שהציג את התקציב החדש בפני המחוקקים במדינתו.

קליפורניה תורמת 20% לצמיחה הכלכלית של ארה"ב מאז 2010, הרבה יותר מחלקה באוכלוסייה ואפילו יותר מחלקה בתוצר הכולל. אבל בראון, בשנתו האחרונה בתפקיד, העלה את השאלה שכולם שואלים על הכלכלה: כמה זמן זה יכול להימשך?

בקליפורניה ובארה"ב כולה, יש שורה של דברים שיכולים להשתבש. כך למשל, גירעון תקציבי גואה עלול להוביל לריבית גבוהה יותר. כמו כן, אם הטלטלה האחרונה במניות מאותתת על ירידה בטווח ארוך יותר, היא עלולה לפגוע בקליפורניה, במיוחד מאחר שהתקציב של המדינה תלוי רבות בעשירים שהכנסותיהם תלויות בנפתולי השוק.

בנוסף, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מתכנן לערער כמה מהסכמי הסחר שכלכלת המדינה תלויה בהם, בגלל הנמלים הגדולים שנמצאים בה. מכיוון שהצמיחה של תעשיית הטכנולוגיה שיחקה תפקיד עצום בשגשוגה של קליפורניה באחרונה, ירידה בערכי החברות בבורסה או בהשקעות ההון סיכון שהן מקבלות, עלולה להדהד ברחבי כלכלת המדינה ובהכנסותיה ממסים.

"הפך את קליפורניה מבדיחה למרשימה"

כשבראון נהפך למושל ה–34 של קליפורניה ב–1975, הוא היה רווק צעיר ונמהר שישן על מיטת מתכת ואהב לערער את המוסכמות הפוליטיות. הוא היה חלוץ השמאל, וכן הפנים והרוח של דור חדש במדינה, שהיתה שונה פוליטית ותרבותית משאר האזור. אף שסיים את כהונתו הראשונה ב–1983, עד היום קשה לדמיין את קליפורניה בלעדיו. בראון הוא גם בנו של המושל האגדי של קליפורניה, פאט בראון, שכיהן מ–1959 עד 1967.

שנים של התאוששות

הוא נמצא עתה בשנה האחרונה של כהונתו השנייה כמושל, ועם הכנותיו לפרישה מתפקידו הוא כבר נחשב למייצג את הסדר הישן — מוערך על פועלו בעבר, אך נחשב גם למחסום בפני דמוקרטים צעירים וליברלים יותר, הממתינים לחילופי המשמר.

"הוא אדם של אמצע הדרך, ולמען האמת, הוא אינו מחובר לרוב תושבי המדינה", טוענת קימברלי אליס, דמוקרטית מאזור המפרץ שהפסידה בשנה שעברה במרוץ להובלת המפלגה הדמוקרטית במדינה. "בנוגע לרפורמת בריאות ונושאים אחרים, הגישה שלו בטוחה — הוא שמרן".

המרוץ של יורשיו המיועדים סוער, ועולות השאלות האם מורשתו של בראון בקליפורניה תשרוד, ומה יהיה הפרק הבא בחייו? לאחר יותר מ–45 שנה, בראון, 79, מתכונן לסיום חייו הציבוריים. הוא היה מושל פעמיים, תובע כללי, ראש עיריית אוקלנד, מזכיר המדינה, יו"ר המפלגה במדינה, ומועמד לנשיאות (שלוש פעמים). בראון לא יכול לרוץ שוב עקב כללי הגבלת כהונה.

בסלון שטוף השמש של מעון המושל, הוא מדבר על פוליטיקה ועל פרישה לחוות המשפחה, רנצ'ו וראנדה. "זה בסדר מצדי לפרוש מהפוליטיקה", הוא אומר.

בסקר שנערך בדצמבר, על ידי המכון למדיניות ציבורית בקליפורניה, הביעו 53% מתושבי המדינה שביעות רצון מתפקודו, לעומת 28% שהתנגדו לו. כשנכנס שנית לתפקיד המושל בפברואר 2011 רק 34% תמכו בו, ובסוף 2016 היתה התמיכה בו בשיא של 62%.

אף שפרישתו מהתפקיד נעשית בתקופה מצוינת בעבורו, הוא עדיין לא השיג כמה מהיעדים הגדולים שלו, ובהם הקמת קו רכבת מהיר בקליפורניה ותיקון מערכת המים של המדינה. הוא צופה שהמדינה תיקלע למיתון — טענה חריגה מאוד מצד מושל מכהן.

בראון הוא פוליטיקאי מתון ומאחד, אבל מפני שהמדינה עוברת תזוזה שמאלה, לא כולם מרוצים ממנו. "אנחנו מחכים לדור חדש של הנהגה דמוקרטית", גורסת קווין דה לאון, 51, מנהיגת הסנאט בקליפורניה המתמודדת מול הסנאטורית דיאן פיינסטין, 84, שרצה לכהונה שישית בסנאט האמריקאי.

הסנאטורית קמאלה האריס, 53, נחשבת כיום ליורשתו של בראון בפוליטיקה הארצית ואף למועמדת אפשרית לנשיאות כמייצגת של המדינה המאוכלסת בארה"ב ואת שאיפות האגף הליברלי במפלגה.

תחת בראון הכלכלה של קליפורניה משגשגת: תקציב המדינה האחרון חוזה עודף של 6.1 מיליארד דולר בשנת הכספים שמתחילה ביולי 2018, לעומת גירעון של יותר מ–26 מיליארד דולר בשנתו הראשונה בתפקיד. מאז בחירת טראמפ, קליפורניה מתבלטת כנקודת אור עבור המפלגה הדמוקרטית — מעין מעבדה לבחינת רעיונות המפלגה בתחומים של איכות סביבה, הגירה, דיור ומשפט.

נקודות הקצה של קליפורניה קיצוניות יותר

"תנו לו קרדיט: הוא ירש גירעון ענק, וכשהוא יפרוש הוא ישאיר קרן חירום מלאה ב–11–12 מיליארד דולר", מזכיר גריי דיוויס, המושל לשעבר, גם הוא דמוקרט, שהגירעון בזמנו היה אף גדול מ–26 מיליארד דולר. "הוא לקח מדינה שהיתה בדיחה של כולם, והפך אותה למשהו שמרשים אנליסטים בהתקדמות הפיננסית שלו".

דרכו של בראון להביא את קליפורניה ממשבר כלכלי וגירעונות תקציביים מתמשכים לעודף ויציבות פיננסית, היתה שנויה במחלוקת. כשנתקל בהתנגדות פוליטית להעלות מסים, הוא קיצץ בחדות בתקציב וצימצם את השירותים לאזרחים. התוצאה היתה קשה כל כך, עד שהמחוקקים בקליפורניה וציבור הבוחרים החליטו לתמוך בהעלאות המסים.

למרות ההצלחה הזאת, יש הטוענים כי בראון לא השתמש בהשפעתו הנרחבת כדי לתקן את מערכת המס התלויה בבעלי הכנסות גבוהות ואת מערכת פנסיה הסובלת מגירעונות קשים. כמו כן, הוא לא פתר בעיות של מחסור בדיור בר השגה ואת משבר מחוסרי הדיור הגרוע ברחבי ארה"ב. "לבראון יש תדמית של 'הדמוקרט הכי שמרני בקליפורניה', אבל זו אינה מציאה גדולה", אומר פיט וילסון, מושל רפובליקאי לשעבר שניצח את בראון במרוץ לסנאט ב–1982. "הוא טיפח תדמית של קשוח, אבל לא במונחים של שמרנים".

"הרפובליקאים מעולים בפרופגנדה"

מה בראון מצטער שלא הצליח להשיג? "שום דבר", לדבריו. "בטח יש הרבה דברים, אבל אי־אפשר לעשות הכל. אי־אפשר ליצור שלמות". כמו כן, הוא סבור כי הדמוקרטים בוושינגטון צריכים לגייס מנהיגים חדשים וחזקים יותר כדי לחזור לשלטון.

הדמיה של הרכבת המהירה בקליפורניה. עלות הבנייה של מקטע אחד צפויה להיות 10.6 מיליארד דולרצילום: California High-Speed Rail Autho

"הרפובליקאים היו יותר אפקטיביים", הוא טוען. "הם הצליחו להדביק סטיגמה לאובמה־קייר ולממשל אובמה בדרך מופלאה. הם מעולים בפרופגנדה". עכשיו, הוא סבור, הגיע הזמן לתקוף אותם. "האוכלוסייה מזדקנת, הטיפול הרפואי מתייקר. הפערים החברתיים באמריקה גדלים, וזה יהפוך את ארה"ב למשילה פחות ולבטוחה פחות".

בחודשיו האחרונים בתפקיד הוא מתכנן להתרכז בהשלמת פרויקטים שבהם התחיל — תעלות מים והרכבת המהירה — שניצבים בפני התנגדות מצד הרפובליקאים. עלות בנייה של מקטע אחד של הרכבת, באורך 180 ק"מ, דרך סנטרל ואלי — צפויה להיות 10.6 מיליארד דולר, לעומת עלות מתוכננת מקורית בסך 6 מיליארד דולר. "אי־אפשר לבנות תשתיות גדולות ללא סיוע פדרלי", מסביר בראון. "אני מקווה שנקבל עזרה בעידן שלאחר טראמפ".

בהתבסס על כך, עתידו של הפרויקט מתבסס על המושל הבא. המועמדים הדמוקרטים הם אנטוניו וילראגיוזה, לשעבר ראש עיריית לוס אנג'לס, וגווין ניוסאם, סגן המושל. הראשון תומך בפרויקט, ואילו ניוסאם תמך בתחילה, אך התחיל לפקפק בו עקב עלותו.

המחליף של בראון לא יוכל להעלות מסים

"אני לא חושב שיש סיבה להאמין שהולך להיות לנו מיתון השנה או בשנה הבאה", אמר כריסטופר תורנברג, שותף מייסד של ביקון אקונומיקס, חברת ייעוץ מלוס אנג'לס, בתגובה לתחזית העגומה של בראון. "הוא מציין את המובן מאליו, שמה שנראה טוב עכשיו עלול להגיע מתישהו למשבר — וכדאי לנו להתכונן".

טראמפ נואם בוושינגטון, אתמולצילום: YURI GRIPAS/רויטרס

דבריו של בראון מדגישים את ייחודה של קליפורניה כמדינה שבה השיאים גבוהים במיוחד ונקודות השפל עמוקות מאוד. מהמיתון של תחילת שנות ה–90 למפולת הדוט.קום של 2001 ועד קריסת שוק הדיור לפני עשור — תקופות נסיגה בקליפורניה הן קיצוניות יותר מבמדינות אחרות. במיתון הבא המדינה תסבול יותר משאר ארה"ב. מחזוריות הצמיחה והנסיגה קשות במיוחד לתקציב של קליפורניה — דבר שבראון, שנבחר לראשונה לתפקיד המושל לפני כ–40 שנה, ושוב בעשור הנוכחי, מכיר היטב.

ב–2009, עם פגיעתו של המיתון האחרון, ההכנסות של קליפורניה נפלו ב–19%, לעומת נסיגה של 8% בארה"ב כולה, לפי מודי'ס אנליטיקס. מאז חלה התאוששות ניכרת, ואף מעבר לעודף תקציבי — אבל השיפור לא עתיד לשרוד זמן רב. הממשל בקליפורניה נסמך במידה רבה על מס הכנסה פרוגרסיבי, המניב את רוב הכנסתו ממספר קטן יחסית של משלמי מסים עשירים, שהכנסותיהם תנודתיות מאוד.

אפילו נסיגה זמנית בשוק המניות יכולה לפגוע קשות בתקציב המדינה. מכיוון שמחירי המניות הוכפלו ויותר במהלך כהונתו של בראון, נראה שזה הימור טוב להניח כי מי שיחליף אותו יעמוד בפני קשיים. אם וכאשר יגיע היום הזה, כל הצעה להעלות מסים תסבול מחוסר פופולריות. בראון כבר העלה את מס ההכנסה כדי לטפל בגירעון התקציבי ובמשלמי המסים של קליפורניה. מכה נוספת למשלמי המסים ניחתה עם חוק המס החדש של טראמפ, המגביל את יכולתם של תושבי המדינה לקזז מסים שהם משלמים לרשויות המקומיות ולממשל המדינה מחשבון המס הפדרלי שלהם.

"המחליף של בראון יקבל עולם שבו ההכנסות תנודתיות מאוד, בלי שתהיה לו יכולת להעלות מסים", מאמין דיוויד קריין, מרצה למדיניות ציבורית באוניברסיטת סטנפורד ולשעבר יועץ לקודמו של בראון בתפקיד, ארנולד שוורצנגר.

לקליפורניה צפוי עתיד מזהיר

מיתון יחשוף עוד בעיות שנותרו ללא מענה במשך עשורים. רשויות מקומיות ברחבי קליפורניה מתקשות לעמוד בהתחייבויות הפנסיה התופחות. הן מקצצות בשכר המורים ובשירותי הממשל המקומי. בראון הזהיר בעבר כי מצבו של התקציב יורע, וטען כי צריך להקצות חלקים גדולים יותר מהעודף התקציבי לקרן לשעת חירום, כדי לרכך את השפעות המיתון הבא.

נאומו האחרון של בראון למדינה כלל גם הרבה התייחסויות אופטימיות, והוא הציע להגדיל את התקציבים בתחומים שונים. הוא דיבר על "קביעת הקצב לאומה כולה", ועל אימוץ פרויקטי תשתיות גדולים כמו הרכבת המהירה, למרות ספקות לגבי היתכנותה הכלכלית.

"הוא רוצה המון פרויקטים", אומר סטיבן לוי, מנהל המרכז למחקר מתמשך על כלכלת קליפורניה. "לטענתו, השנה אולי הכל ורוד, אבל זה לא יימשך. אני מסכים עמו".

אפילו בתקופת שגשוג כמו עכשיו, לקליפורניה יש מגוון בעיות. מהשיפור במצבה הכלכלי נהנות בעיקר ערי החוף העשירות, והאזורים שבתוך היבשת נותרו מאחור. כמו כן, מחסור חמור בבתים הוביל לעלייה חדה בשכר דירה ולגידול במספר חסרי הדיור.

עם זאת, כלכלנים מסכימים כי העתיד הרחוק של קליפורניה מזהיר, משום שנמצאות בה חברות חדשניות ובעלות השווי הגדול בעולם, ומכיוון שהיא מושכת אליה חלק עצום מכוח העבודה המיומן ומההון סיכון — גורמים העוזרים ליצור תעשיות חדשות, המחליפות את מקומן של תעשיות גוועות.

חיזוי מיתון הוא דבר מסובך אפילו למי שעוסק בכך למחייתו, כמו אד דל בקארו, מנהל בכיר בחברת מתווכי הנדל"ן טרנסווסטרן. "לפני שנתיים חזיתי שיהיה מיתון בספטמבר 2017, ובאוקטובר אמרתי שיהיה לנו מיתון בסוף 2018", הוא אומר. "כיום אני חושב שאם צפון קוריאה לא תפציץ אותנו, יהיו לנו שנתיים מדהימות של צמיחה".

דל בקארו מוסיף כי עם זינוק פתאומי בביקוש לשטחי משרד הוא מגייס עתה עובדים חדשים ומוציא יותר על שיווק ללקוחות חדשים. "קיבלתי עכשיו אישור לגייס מתווכים חדשים ולהציע להם תמריצים כדי לעבור אלינו מחברות מתחרות".

החורף הכלכלי יגיע בסוף, וכשזה יקרה, אם קליפורניה תשעה לעצתו של בראון לתכנן את עתידה מראש, היא תעבור אותו בשלום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker