פיאט קרייזלר תפסיק את ייצור מכוניות הדיזל עד 2022

הירידה בביקוש והעלייה בעלויות הייצור הובילה את החברה לוותר על מנועי דיזל במכוניות נוסעים ■ עם זאת פיאט קרייזלר תמשיך לייצר מכוניות מסחריות בעלות מנוי דיזל כולל טנדרים פופולריים בארה"ב

פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית פיאט אל 500צילום: אייל טואג
פייננשל טיימס

פיאט קרייזלר תפסיק לייצר מכוניות נוסעים בעלות מנוע דיזל עד 2022, בעקבות הירידה החדה בביקוש והעלייה בהוצאות על רקע השערוריות בתחום. במסגרת תוכנית לארבע השנים הקרובות שתיחשף ב-1 ביוני, יצרנית המכוניות האיטלקית-אמריקאית תצמצם בהדרגה את ייצור דגמי הדיזל בכל מותגי החברה, כך לפי גורמים שמעורים בנושא. פיאט קרייזלר, בעלת מותגי ג'יפ, ראם, דודג', קרייזלר, מזרטי, אלפא רומיאו ופיאט, סירבה להגיב.

החברה היא האחרונה בשורה של יצרניות מכוניות שמתכננות לנטוש את השימוש בדיזל, לאחר שטויוטה מסרה בשנה שעברה כי קרוב לוודאי שהיא לא תשיק דגם חדש של מנוע דיזל, בעוד פורשה, שבבעלות פולקסווגן, הכריזה בשבוע שעבר כי תוותר על השימוש בטכנולוגיה זו.

בשנים האחרונות חלה ירידה בשימוש בדיזל, שהיה פעם הדלק הדומיננטי באירופה, בעקבות שערוריית זיוף נתוני פליטות המזהמים במכוניות פולקסווגן, שנודעה בשם דיזלגייט, וכן בעקבות התגברות ההתנגדות בקרב פוליטיקאים לשימוש בדיזל, כאשר כמה ערים באירופה אסרו לחלוטין על השימוש בו.

ממשלות ויצרניות מכוניות קידמו במשך שנים את השימוש בדיזל כדרך לצמצם את פליטת המזהמים לעומת השימוש בבנזין. ואולם, חשיפת פרשת דיזלגייט - שבה הודתה פולקסווגן בהתקנת תוכנה ב-11 מיליון מכניות כדי לזייף את נתוני פליטות המזהמים של המכוניות – גרמה לתגובת נגד של פוליטיקאים, כממשלות קיצצו בתמריצים לשימוש בדיזל וחלקן צפויות לאסור על שימוש בדיזל בעתיד.

מכירות מכוניות דיזל ירדו ב-8% באירופה בשנה האחרונה, ונתח השוק של מכוניות הדיזל ירד ל-43.8%, כך לפי נתוני ג'אטו דיינמיקס. בתעשיית הרכב מעריכים כי עלות פיתוח מנוע דיזל חדש שיעמוד בחוקי האיחוד האירופי יהיו גבוהות ב-20% מבעבר, כך שהמכוניות יהיו יקרות יותר. במקביל, עלות ייצור מכונית חשמלית, כשיצרניות המכוניות חייבות להגדיל את מכירות המכוניות החשמליות כדי לעמוד במכסות פליטות המזהמים, יורדות.

פיאט קרייזלר החליטה להפסיק את ייצור מכוניות הדיזל בדגמי מכוניות הנוסעים, אך היא תשמור על אפשרויות למכוניות דיזל בדגמים מסחריים, כולל מגוון טנדרים שנמכרים בארה"ב, כגון הדם הפופולרי ראם 1500.

פיאט קרייזלר היא החברה היחידה באירופה שהציגה עלייה במכירות מכוניות הדיזל בשנה שעברה, בין היתר בגלל החשיפה של החברה לשווקים האיטלקיים שם הביקוש לדיזל עדיין גבוה. 40.6% מהמכוניות שמכרה פיאט קרייזלר בשנה שעברה היו מכוניות דיזל, לעומת 40.4% ב-2016, כך לפי נתוני ג'אטו דיינמיקס.

מכירות מכוניות הדיזל באיטליה מהוות כ-56% מכלל המכירות בשנה שעברה. השוק האיטלקי מהווה כחצי משוק מכירות המכוניות של פיאט קרייזלר באירופה. "זה מפני שממשלת איטליה לא נוקטת בעמדה ברורה נגד השימוש בדיזל, בגלל שמחירי הדלק באיטליה הם בין היקרים באירופה", אומר פליפה מונוז, אנליסט מגזר הרכב הגלובלי בג'אטו דיינמיקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker