חוששים שמיתון מתקרב? בדקו כמה נשים נמצאות בהריון

מחקר חדש בארה"ב מצא מתאם בין ירידה במספר ההריונות בארה"ב לתקופות מיתון

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת אולטרה סאונד הריון
בדיקת אולטרה סאונד הריון צילום: Jacquelyn Martin / AP/ ג'קלי

כלכלנים ומשקיעים שחוששים כי הכלכלה האמריקאית מתקרבת למיתון צריכים פשוט לבדוק את רמת הפריון של נשים בארה"ב, כך לפי מחקר חדש.

המחקר של הלשכה הלאומית למחקר כלכלי (NBER), שפורסם היום, מראה כי בכל אחת משלוש תקופות המיתון האחרונות בארה"ב, מספר ההריונות של נשים החל לרדת לפחות שישה חודשים לפחות לפני שהכלכלה החלה לסגת. אף שכבר היו מחקרים שהראו מתאם בין שיעורי ילודה למחזורים כלכליים, המחקר החדש הוא הראשון שמראה כי ירידה בפריון היא אינדיקטור למיתון.

דניאל הונגרמן, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת נוטרדאם ואחד ממחברי המחקר, אמר כי מעניין היה לגלות ירידה ברורה במספר ההריונות לפני המיתון שהגיע אחרי המשבר הכלכלי של 2007, היות שרבים טענו כי קשה היה לצפות את המשבר. "איש מהמומחים לא צפה זאת, ובחודשים הראשונים אנשי עסקים רבים היו משוכנעים שמצבה של הכלכלה טוב", אמר. אבל נתוני הילודה מספרים סיפור אחר. מספר ההריונות בארה"ב עלה מעט בין המחצית הראשונה של 2006 למחצית הראשונה של 2007. אבל העליה הזו נהפכה לירידה ברבעון השלישי של אותה שנה, כשמדדי המניות עדיין שברו שיאים והכלכלה עוד צמחה.

המחקר התבסס על נתונים על 109 מיליון לידות שהתרחשו בארה"ב בין 1989 ל-2016, כדי לבחון איך שיעורי הפריון השתנו בשלושת המחזורים הכלכליים האחרונים – בתחילת שנות ה-90, בתחילת שנות ה-2000 ובסוף אותו עשור. הוא מצא דפוסים דומים בכל שלושת המקרים. "אחת הדרכים להסביר זאת היא שההחלטה להביא ילד לעתים קרובות משקפת את מידת האופטימיות של אנשים לגבי העתיד", אמרה קייסי בקלס, גם היא פרופסור מנוטרדאם שהיתה שותפה לכתיבת המחקר.  

החוקרים מצאו כי ירידה בפריון היתה אינדיקטור לא פחות טוב למיתון מאשר מדדים אחרים כמו ביטחון צרכנים או צריכה של מוצרים גדולים כמו מכונות כביסה או מכוניות. עם זאת, המתאם בין ההריונות לתקופות מיתון אינו מושלם. היו גם תקופות של ירידה במספר ההריונות בארה"ב שאחריהן הכלכלה לא שקעה במיתון. "קשה לקבוע אם ירידה של רבעון אחד בפריון באמת מאותת על מיתון עתידי", אמרה בקלס. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker