הסנקציות מאיימות על עסקיו של המיליארדר דן גרטלר

ממשלת ארה"ב האשימה את גרטלר בכך שעשה את הונו דרך עסקות כרייה ונפט מושחתות עם הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ■ משרד האוצר האמריקאי הכניס את גרטלר לרשימה של אנשים וגופים שהממשל מטיל עליהם סנקציות בגין שחיתות והפרות זכויות אדם

לוגו בלומברג
בלומברג
דן גרטלר
דן גרטלרצילום: בלומברג

חברות בת 20 שנה, שסייעה להפוך את דן גרטלר למיליארדר, הותירה את איש העסקים הישראלי עם מספר מוגבל של מקומות שבהם הוא יכול לבקר.

ממשלת ארה"ב האשימה את גרטלר בכך שעשה את הונו הנאמד במיליארדי דולרים דרך עסקות כרייה ונפט מושחתות עם הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. הוא מואשם בכך שניצל את קשריו האישיים עם נשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ג'וזף קבילה, כדי להרוויח כסף ממכירת זיכיונות כרייה בקונגו.

"כתוצאה מכך, בין 2010 ל-2012 הפסידה הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו יותר מ-1.36 מיליארד דולר בהכנסות בגלל תמחור נמוך מדי של נכסי כרייה שנמכרו לחברות בחו"ל בעלות קשרים לגרטלר", נכתב בדצמבר בהודעה של משרד האוצר האמריקאי, שהכניס את גרטלר לרשימה של אנשים וגופים שהממשל האמריקאי מטיל עליהם סנקציות בגין שחיתות והפרות זכויות אדם.

בהודעה צוין כי קרן המטבע הבינלאומית הפסיקה הלוואות בשווי 225 מיליון דולר לקונגו לאחר שממשלתה לא פירסמה פרטים מלאים לגבי אחת העסקות האלה. לאחר מכן, ב-2013, מכר גרטלר לממשלת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ב-150 מיליון דולר זכויות על מאגר נפט שהוא רכש מהממשלה בחצי מיליון דולר בלבד - הפסד של 149.5 מיליון דולר, לפי הודעת משרד האוצר האמריקאי.

"מרבית עסקיי נמצאים בקונגו ואני מאמין במדינה הזאת", אמר גרטלר, 44, בראיון נדיר ב-21 בדצמבר.

גרטלר בזמנו נותר אופטימי לגבי עסקיו למרות שסומן על ידי חוקרים אמריקאים ובריטים בנוגע לחשדות לשחיתות. "אני מאמין בעתידה של קונגו", הוסיף גרטלר. עם זאת, בחודשיים האחרונים הוא מתקשה לעשות באפריקה עסקים.

הסנקציות שהוטלו עליו אסרו על גרטלר לעשות עסקים במסגרת המערכת הפיננסית האמריקאית, הגישה שלו לדולרים – המטבע העיקרי שבו משתמשים בקונגו ובעסקות גלובליות של חומרי גלם – נעצרה. על חברות אמרקיאיות נאסר לעשות עמו עסקים. שותפי עבר מרחיקים עצמם מהאיש.

"כל התשלומים שלנו הופסקו באופן מיידי", אמר מארק בריסטו, מנכ"ל רנדגולד ריסורסס, ששיתפה פעולה עם קבוצת פלורט של גרטלר בפרויקט בצפון מזרח קונגו. "יש לנו מנהלים אמריקאים, ואנו רשומים בנאסד"ק. איננו יכולים לעשות עמו עסקים מכל סוג שהוא".

ממשלת קונגו עומדת לצדו של גרטלר, שעדיין מחזיק בזכויות על מינרלים ונפט במדינה, ומממן מרכזי חינוך ובריאות.

הסנקציות "אינן הוגנות", אמר אלברט יומה, יו"ר חברת הכרייה הממשלתית גקהמיינס, בראיון בקייפ טאון. גקהמיינס היתה שותפה ברבות מעסקות הנחושת של גרטלר. גרטלר סומן משום שהיחסים בין המערב לקבילה הידרדרו, הוסיף יומה.

נגד גרטלר הועלו בשנים האחרונות לא פעם טענות לגבי שחיתות בקונגו, אך הוא הכחיש אותן ולא הוגש נגדו מעולם כתב אישום. גרטלר, שסבו היה ממייסדי בורסת היהלומים ברמת גן ב-1947, הגיע לקונגו ב-1997, כשהיה בן 23, בחיפוש אחר יהלומים גולמיים. בינו לבין קבילה, שעמד אז בראש צבא קונגו וכיום הוא נשיא המדינה, התגבשה חברות עמוקה. מאז גרטלר השקיע בברזל, זהב, קובלט ונחושת, כמו גם חקלאות, נפט ובנקאות.

מנתקים יחסים

וישנה גם פרשיית גלנקור. הרגולטורים בקנדה חוקרים את ענקית הכרייה ומסחר הסחורות הבריטית-שווייצית גלנקור בגין תשלומים בהיקף של יותר מ-100 מיליון דולר שהעבירה חברת בת של גלנקור לחברה שבבעלות גרטלר.

שיתוף הפעולה בין גלנקור לגרטלר החל ב-2007 כשגלנקור השקיעה בחברת הכרייה ניקנור, שפעילותה מתמקדת בקונגו ואשר נמצאה בבעלות חלקית של גרטלר. ניקנור התמזגה עם קטנגה כעבור שנה

בפברואר 2017, רכשה גלנקור את החזקותיו של גרטלר בחברת קטנגה ובחברת כרייה נוספת, מוטנדה, תמורת קרוב למיליארד דולר - מהלך שלדברי אנליסטים נועד לנתק את קשרי גלנקור עם גרטלר. עם זאתף היא עדיין חייבת לו תמלוגים שאיש העסקים קנה מגקהמיינס בעסקות קודמות. על פי הערכות, הוא צפוי לקבל 200 מיליון דולר בשנתיים הקרובות מגלנקור.

"נראה שרנדגולד מנסה לסיים את מערכת היחסים עם גרטלר, האם גם גלנקור?", תהתה קבוצת גלובל וויטנס, ארגון לא ממשלתי, שהוקם לפני כעשרים שנה במטרה להילחם בשחיתות, בניצול ובאלימות הבאה לידי ביטוי בתעשיית המשאבים הטבעיים בעולם, ביום ראשון.

גלנקור התחייבה למלא אחר הסנקציות ואמרה כי היא בודקת את המחויבות המשפטיות שלה כלפי גרטלר. "אנחנו חייבים לעבוד על פי הנהלים ולנראה מה תיהיה המסקנה", אמר מנכ"ל החברה השווייצית, איוון גלסנברג.

בראיון עמו אמר גרטלר: "ההבדל ביני לבין גלנקור הוא שלגלנקור יש הרבה מדינות כמו קונגו, לי יש רק קונגו אחת". בהתייחסו לחקירות נגדו, הוא אמר: "האם אני צריך לקבוע מי חבריי בגלל איום של חקירה, לחץ מגלובל וויטנס או יחסי ציבור? לעולם לא!".  

גרטלר סירב לבקשות בלומברג לתגובה מאז דצמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker