בין המשתתפים בתוכנית רכישת הלוואות בעייתיות בזמן המשבר - מייקל דל וג'ון פולסון

הפדרל ריזרב פירסם השבוע מסמכים שהראו כי חלק מעשירי ארה"ב מצאו במשבר הפיננסי הזדמנות להשקעה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

משקיע אחד, קנת' ה. דלברג, היה טייס במלחמת העולם השניה ולאחר מכן אף היה מעורב בצורה מינורית בסקנדל ווטרגייט. משקיע אחר, מגלן א. בריאנט, היה הבעלים של חוות סוסים. משקיע שלישי, וורד וו. וודס הוא יו"ר של ארגון ללא מטרות רווח שמנהל את גן החיות בברונקס.

משקיעים אלה הם בין עשרות האנשים העשירים אך הפחות ידועים שהשקיעו בתוכנית הלוואות החירום של הפדרל ריזרב בנובמבר 2008, אשר נועדה לתמוך בסטודנטים, בהלוואות לרכישת מכוניות, הלוואות לכרטיסי אשראי והלוואות לעסקים קטנים.

אותם המשקיעים, אשר זהותם פורסמה כחלק מ-21 אלף מסמכים ששוחררו על ידי הפדרל ריזרב בהוראת הקונגרס בשבוע שעבר, מייצגים את החלק באוכלוסיית העשירים בארה"ב אשר בעיצומו של המשבר ראו הזדמנויות עסקיות מצויינות, על אף הסיכונים.

הרשימה כוללת גם שמות מוכרים יותר מוול סטריט, כמו ג'יי כריסטופר פלאוורס, ג'ון פולסון וג'וליאן רוברטסון. בנוסף היו גם משקיעים מוסדיים מוכרים, כמו קרן פורד, קרן הפנסיה של ליגת הבייסבול, ואנשי עסקים כמו מייקל דל מענקית המחשבים על שמו, וברוס אי טול - בכיר קבלנית הבניה טול ברדרס.

משקיעים כמו דל זוהו על ידי המסמכים של הפדרל ריזרב בגלל שהם היו הבעלים או בעלים חלקיים של חברה אשר קיבלה כספים מהפדרל ריזרב. ייתכן שלא היו מעורבים בהחלטה לקבל כספים מהבנק הפדרלי.

באמצעות התוכנית, הידועה בשם TALF, המשקיעים סייעו לשמור על שוקי ההלוואות מפני קיפאון על ידי רכישת אג"ח. הפדרל ריזרב הלווה כ-71 מיליארד דולר מתוך 200 מיליארד דולר שהקצה לתוכנית.

התוכנית, אשר הושקה במארס 2009, נסתיימה ב-30 ביוני 2010. שני שלישית מההלוואות שולמו הושבו לפדרל ריזרב עד אז, שאר הכספים צפויים להיות משולמים עד לשנת 2015.

במסגרת תוכנית TALF, הבנק הפדרלי ההעניק הלוואות ראשונות לגופים שבידם בני"ע המגובים בהלוואות לעסקים קטנים, הלוואות לכרטיסי אשראי והלוואות לסטודנטים ולמימון רכישת רכב, אשר להם דירוג אשראי AAA. ההלוואות עודדו את המשקיעים לרכוש נכסים שנחשבו "רעילים", או בעלי סיכון גבוה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker