"הרעיון שהירידות בשווקים הסתיימו הוא נצחון התקווה על המציאות; הגל השלישי בדרך"

"כולם חושבים שזה נהדר שהיה תיקון בשווקים במקום לדאוג האם הגענו לתחתית", הזהיר מנכ"ל חברת הייעוץ הפיננסי לונגוויו אקונומיקס

סוכנויות הידיעות
סוחר בוול סטריט
מסחר בוול סטריטצילום: אי–פי

הנפילות החדות בשוקי המניות העולמיים והזינוק בתנודתיות שנרשמו באחרונה רחוקים מלהסתיים, ואנו נמצאים בדרכנו לגל נוסף של תיקון בשווקים - כך הזהיר מנכ"ל חברת הייעוץ הפיננסי הלונדונית לונגוויו אקונומיקס (Longview Economics), כריס ווטלינג.

"הרעיון שלפיו הכל יסתיים בגל ירידות אחד הוא כנראה ניצחון של התקווה על המציאות", אמר ווטלינג בראיון לרשת CNBC. בורסות המניות ברחבי העולם רשמו ירידות חדות מוקדם יותר החודש על רקע חששות מפני עליית הריביות והתגברות האינפלציה.

לדברי ווטלינג, ניתוח היסטורי של השווקים מצביע על כך שמפולות נוטות לכלול שלושה גלים. "יש גל קשה ראשון של נפילות, כפי שהיו מהשיא ב-26 בינואר בארה"ב. במרבית המקרים, אחר כך יש גל שני של עליות הקלה (relief rally), כפי שהתרחש בשבוע שעבר כאשר מדד S&P 500 קפץ ב-6% - השבוע הטוב ביותר מאז 2011 - ואז לרוב מגיע הגל השלישי, שמוביל לשפל חדש או לכך שהשוק בוחן את השפל שאליו הוא נפל בגל הראשון", הסביר.

"יש שאננות עצומה", המשיך ווטלינג. "כולם מדברים על כך שהיה 'תיקון בריא בשוק', אבל בדרך כלל כשיש ירידות משמעותיות אנשים חוששים מהתחתית - ולא מתייחסים אליהן כמשהו נהדר. לכן, במרבית המקרים הגל השלישי הוא המפתח, וכנראה שקיים עדיין סיכון שיהיו ירידות בשבועות הבאים". עם זאת, ווטלינג העריך כי שוק המניות עדיין נמצא במחזור עליות (cyclical bull market).

צילום: Richard Drew/אי־פי

בה בעת, הוא הזהיר כי הירידה בנזילות מהווה סיכון לשווקים. "זה היה מחזור העליות הכי מבוסס נזילות מעולם. לכן, צמצום הנזילות, שאולי היה הסיבה לתיקון בינואר, מהווה סביבה מסוכנת", אמר. "בטווח הבינוני, אני הייתי מודאג מאוד ממה שיתרחש כאשר הנזילות תיעלם".

דבריו ווטלינג מצטרפים לאזהרות האסטרטגים של בנק מורגן סטנלי מוקדם יותר השבוע כי הנזק הפוטנציאלי של עליית תשואות האג"ח שטעם שוק המניות בארה"ב הוא רק קצה, וכי המבחן הגדול ביותר שלו עדיין לפניו.

"מתאבן, לא המנה העיקרית" היה האופן שבו אסטרטג הבנק, אנדרו שיטס, תיאר את התיקון בשווקים בשלהי ינואר וראשית פברואר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker