מורגן סטנלי: "התיקון האחרון בוול סטריט היה רק מתאבן, חכו למנה העיקרית"

שוק המניות בארה"ב טעם רק על קצה המזלג את הנזק הפוטנציאלי של עליית תשואות האג"ח, והמבחן הגדול ביותר שלו עדיין לפניו, לפי אסטרטג הבנק

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסך בבורסת וול סטריט בעת סגירת המסחר, מציג ירידות של כ-3%
צילום: Richard Drew/אי־פי

שוק המניות בארה"ב טעם מוקדם יותר השנה רק על קצה המזלג את הנזק הפוטנציאלי של עליית תשואות האג"ח, והמבחן הגדול ביותר שלו עדיין לפניו, לפי אסטרטגים של הבנק האמריקאי מורגן סטנלי .

"מתאבן, לא המנה העיקרית" הוא האופן שבו אסטרטג הבנק אנדרו שיטס תיאר את התיקון בשווקים בשלהי ינואר וראשית פברואר. אף כי עליית תשואות האג"ח היתה קשה לעיכול עבור המשקיעים במניות, בהתאמה לאינפלציה התשואה הריאלית על האג"ח ל-10 שנים לא פרצה מחוץ לטווח בו היא נסחרת בחמש השנים האחרונות, כתב בדו"ח למשקיעים שפירסם ביום שני.

אף כי רבים מזהירים כי התגברות האינפלציה תפגע במניות, באופן תיאורטי השפעת עליות מחירים חדות יותר תהיה לכל היותר נייטרלית, אם הן יגרמו במקביל לגידול ברווחים. מצד שני, תשואות ריאליות גבוהות יותר פירושן ריבית דיסקאונט גבוהה יותר על רווחים עתידיים. אם התשואות יפרצו מחוץ לטווח בו נסחרו בחמש השנים האחרונות על רקע ציפיות המשקיעים לנורמליזציה רבה יותר במדיניות הבנק המרכזי, הדבר עלול לפגוע קשה יותר במניות, העריך מורגן סטנלי.

תשואות ריאליות נמוכות יחסית העניקו תמיכה גדולה להערכות שווי המניות, כך שפריצה כלפי מעלה פירושה שהמניות יצטרכו להתבסס על רווחים - ולא על השקעות מבוססות מכפילי רווח - כדי להמשיך לטפס, כתב שיטס בדו"ח. והאתגר כאן הוא שיתכן שתתחיל האטה ברבעון השני, הוסיף.

עדיין בטווח: התשואות הריאליות עדיין לא מהוות סיכון גדול למניות
עדיין בטווח: התשואות הריאליות עדיין לא מהוות סיכון גדול למניותצילום: בלומברג

"הפגיעה הקשה ביותר תגיע רק כאשר תיחלש הצמיחה בעוד האינפלציה תמשיך להתגבר", כתב האסטרטג. "צמיחה גלובלית איתנה ועונת דו"חות רבעונים טובה סיפקו בינתיים איזון חשוב. אנו ממשיכים לעמוד על המשמר לקראת אפשרות של עלייה במדד הליבה של האינפלציה לצד המתנות במדדי הפעילות ברבעון השני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker