טראמפ החליט להשקיע בתשתיות - אבל שכח את האינטרנט

תוכניתו של נשיא ארה"ב שנחשפה בשבוע שעבר - לשדרוג כבישים, נמלי תעופה ותשתיות נוספות ברחבי המדינה - כמעט אינה מזכירה הקמת תשתיות אינטרנט בפס רחב

סוכנויות הידיעות
פרישת סיבים אופטיים
פרישת סיבים אופטייםצילום: Bloomberg
סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חשף בשבוע שעבר את תוכניתו לשדרוג כבישים, נמלי תעופה ותשתיות נוספות ברחבי ארה"ב. המסמך, בן 53 עמודים, מפרט כיצד טראמפ מתכנן לעודד השקעות חדשות של רשויות ומשקיעים פרטיים בשווי 1.5 טריליון דולר, לקצר את פרק הזמן הנדרש לאישור פרויקטים לשנתיים, להשקיע בפרויקטים חקלאיים ולשפר את הכשרת העובדים. ואולם, תחום אחד לא זכה לקבל תקציב מיוחד במסגרת התוכנית "בונים מחדש את התשתיות באמריקה" - הגישה לאינטרנט, ובעיקר תשתיות לפס רחב.

התוכנית כמעט אינה מזכירה הקמת תשתיות לפס רחב - מערכת של כבלים, חוטים, מוליכים, מגדלי תקשורת ומשדרים שמביאה את האינטרנט למשקי הבית. המלה "broadband" (פס רחב) מופיעה במסמך ארבע פעמים בלבד. למעשה, התוכנית אינה מקציבה כל מימון להרחבת הפס הרחב או מציעה פעולה כלשהי בתחום, מעבר לניסיונות לשכנע את הקונגרס להקל על חברות הסלולר להקים מגדלי תקשורת קטנים יותר.

ב–2009 הוגשה הצעת חוק מטעם הדמוקרטים להפוך את תשתיות הפס הרחב לחלק ממיזמי התשתיות הפדרליים, אך הקונגרס לא אישר אותה. כיום ערים בארה"ב יכולות לשפר את הפס הרחב באמצעות פרויקטים ביוזמת העיריות בלבד.

לדברי ברין זוקה, נשיא קבוצת טקפרידום, "הסיבה שלא חל כל שיפור בתשתיות של פס רחב היא העלות הגבוהה, ובעיקר הביורוקרטיה ותשלומים גבוהים שצריך לשלם למדינה ולרשויות המקומיות. חקיקה פדרלית היא הדרך היחידה לספק פס רחב ברחבי המדינה בקלות רבה יותר".

לפי נתוני OECD, מספר המנויים לפס רחב קבוע (לא כולל דרך הסלולר) בארה"ב הוא 33 מכל 100 תושבים, נכון לסוף 2016. המובילה בעולם היא שווייץ, עם 50 מנויים לכל 100 תושבים - ואחריה דנמרק, הולנד וצרפת, עם כ-42 מכל 100 תושבים. לפי אותו דירוג, בישראל לכל 100 תושבים יש 27 מנויים לאינטרנט מהיר קבוע. בתחתית הטבלה נמצאת מקסיקו עם 13 מ-100 מנויים. הנתונים נראים נמוכים, מאחר שהדירוג מתייחס למספר המנויים, כלומר משקי הבית. בישראל המשפחות גדולות בממוצע מבצפון אירופה ומארה"ב, ולכן הנתון נמוך יחסית.

מחוקקים דמוקרטים רוצים מימון בסך 40 מיליארד דולר שיוקדש אך ורק למיזמי פס רחב. סכום כזה יאפשר גישה לפס רחב בעבור 98% מהמדינה, לעומת 86% כיום, על פי נתוני נציבות התקשורת הפדרלית (FCC).

על פי FCC, נכון לדצמבר 2015, ל–14% מ–160 מיליון משקי בית ועסקים קטנים ובינוניים בארה"ב לא היתה גישה לסיבים אופטיים או לשירותי כבלים במהירות של לפחות 25 מגה־ביט לשנייה בערוץ העולה ו–3 מגה־ביט בערוץ העולה. כדי של–98% תהיה גישה לאינטרנט מהיר, יש צורך ב–40 מיליארד דולר. כדי ש–2% הנותרים באזורים הכפריים המבודדים יקבלו גישה לפס רחב, יהיה צורך ב–40 מיליארד דולר נוספים, לפי FCC.

בחודש שעבר אמר חבר הקונגרס הדמוקרט פרנק פאלון כי "הרפובליקאים בקונגרס אינם עובדים בשיתוף פעולה אתנו בתחום תשתיות הפס הרחב. איך בכך כל היגיון, משום שהדמוקרטים הם היחידים שמציעים תקציב בר קיימא לשפר ולהרחיב את הגישה לפס רחב".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ