כולם מזהירים ממנה - אבל מהי בעצם אינפלציה, ואיך היא עובדת?

התחממות אינפלציונית לא התרחשה בעולם כבר כמה עשורים, אבל כעת נראים סימנים לשובה ■ אז מהו אותו תהליך שרשרת שבו כלכלה צומחת, הביקוש עולה, חברות מתחרות על עובדים וחומרי גלם - ושבעקבותיו עולות רמות המחירים לצרכנים, לתאגידים ולממשלות?

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאיות בפלורידה. אפשר להסביר את האינפלציה על ידי מחירי התובלה צילום: JOE RAEDLE/אי־אף־פי
ניו יורק טיימס

תופעת הלוואי המדאיגה ביותר של כלכלה בריאה היא אינפלציה.

כל אומה צומחת כעת, בערך. אירופה ויפן יצאו ממי האפסיים, ארה"ב ממשיכה לצמוח ועשויה לקבל תנופה מקיצוצי המס ומהלכים מגדילי גירעון של הממשל.

עבור כלכלנים, מנהלים בכירים ומשקיעים, יש סיבה לדאגה כשהכל מתנהל כשורה. החשש עתה הוא שהאינפלציה תתגבר במהירות, ותפגע בצמיחה הגלובלית, או שתביא להעלאת הריבית. האפשרות הזאת הפילה את השווקים בתחילת פברואר 2017 ב–10%, נפילה שאחריה הגיעה התאוששות.

המחירים בארה"ב עדיין נמוכים, אם כי מתחילים לעלות. אם המגמה תימשך, מדובר בשינוי מהותי. מחירים גבוהים יותר של שכר דירה, דלק, טיפול רפואי ומזון הניעו את מדד המחירים לצרכן ב–2.1% ב–12 החודשים שהסתיימו בינואר.

שורשי האינפלציה הם בכלכלה חזקה

לאחר המשבר הפיננסי הגלובלי של 2008, העולם שקע לאחת מתקופות המיתון העמוקות מאז השפל הגדול. ברוב העשור האחרון היתה הכלכלה העולמית במצב של דשדוש, שאופיין בצמיחה נמוכה ועליות מחירים מזעריות.

כדי להוציא את הכלכלות מהבוץ, בנקים מרכזיים הורידו את הריביות. המטרה היתה לעודד השקעות וצמיחה. כעת נראה שהכלכלה העולמית מתחילה סוף־סוף לצבור מומנטום.

ארה"ב הובילה את החבורה, לאחר שהתחילה את ההתאוששות בצורה אטית ברבעון השני של 2009. בשנה שעברה הכלכלה האמריקאית צמחה בקצב של 2.3%, הגבוה מהתחזיות, ועכשיו היא צוברת תנופה. הבנק הפדרלי של אטלנטה מעריך כי הכלכלה תצמח ב–3.2% ברבעון הנוכחי.

כלכלה צומחת מגדילה את הביקוש

עם התנופה שצוברת הכלכלה, מתחילים צרכנים, חברות ועסקים לקנות יותר דברים כמו צינורות מתכת, פריטי לבוש, שירותי חשבונאות ומשפטים, פלדה, אינטרנט אלחוטי, צמיגים, טונרים למדפסות ועוד.

עם השתלטותן של אמזון והקמעונות המקוונת על הכלכלה האמריקאית, גם קופסאות קרטון זוכות לביקוש עצום.

"הביקוש חזק, אין ספק בזה", אמר תומס הספרתר, ראש חטיבת מוצרי האריזה של פקג'ינג קורפוריישן אוף אמריקה, בשיחת ועידה עם אנליסטים. "אנחנו בשלב שבו עסקי הקופסאות מתואמים לצמיחה הכלכלית יותר משהיו בעבר".

כדי לייצר יותר קופסאות, החברה של הספרתר זקוקה לחומרי גלם, כמו סיבי קרטון גולמיים וכימיקלים — והיא משלמת מחיר גבוה יותר עבורם. "אנחנו מתחרים עם כולם על אותו כוח אדם וציוד, שנמצאים במחסור", אמר הספרתר.

כדי להוביל חומרי גלם, צריך משאיות

משאיות מובילות את חומרי הגלם ואת המוצרים המוגמרים. ואולם יש היצע מוגבל של משאיות. כאן נכנסת לפעולה תורת הכלכלה. כשהביקוש עולה וההיצע נשאר קבוע, המחירים אמורים לעלות. בעיקרון, חברות שזקוקות לדברים שצריך להוביל אליהן, מוכנות לשלם יותר.

ואכן, מחירי התובלה במשאיות שאינה מכוסה על ידי חוזים לטווח ארוך (המכונים מחירי ספוט) — עלו ביותר מ–20% בשנה שעברה. התעריפים האלה לא צפויים לרדת בקרוב.

חברות המשאיות אמנם מזמינות יותר כלי רכב לציים שלהן, אבל יידרש זמן עד שאלה יהיו מוכנות. וגם כשכן, עדיין יש מחסור חמור בנהגים שמגביל את מספר כלי התובלה בשימוש.

"כשקונים יותר משאיות, האתגר הוא למצוא מספיק נהגים כדי להושיב מאחורי ההגה", אמר בוב קוסטלו, הכלכלן הראשי של איגוד המשאיות האמריקאי.

כשיש מחסור בנהגים, השכר עולה

כשחברות תובלה זקוקות ליותר עובדים, הן מציעות שכר גבוה יותר. בחודשים האחרונים עלה השכר השעתי לנהגי משאיות בהתמדה. בסתיו, קצב הגידול השנתי בשכרם היה גבוה מ–4% — הקצב המהיר ביותר מאז שלהי 2013.

כשאדוארדו אנרדרה בדק את תלוש השכר שלו בסתיו, הוא חשב שהבוס שלו טעה. התלוש מחברת ביילור טראקינג, חברה משפחתית באזור כפרי באינדיאנה, הראה כי הוא משתכר 52 סנט למייל, לעומת 48 סנט קודם לכן. הוא נוהג לעתים שלושה שבועות רצופים, מוביל מזון ובגדים מהחוף המזרחי למערב התיכון ומחזיר חומרי בידוד בכיוון ההפוך. העלאת השכר תגדיל את השכר השנתי שלו ב–6,000 דולר, אם ימשיך לנהוג אותם מרחקים.

"זאת העלאת השכר הכי גדולה שקיבלתי אי פעם בחברה הזאת", אמר אנדרדה, שנהג בביילור במשך עשור. הוא בן 60, ויש לו שבעה נכדים, ואת הכסף הנוסף הוא יוציא על קניית כרטיסי קולנוע עבורם, וגם על בגדים ופיצות.

התייקרות התובלה אוכלת את הרווחים

עליית השכר מגולגלת בדרך כלל ללקוחות של חברות התובלה. לדוגמה, ברבעון השלישי של 2017, חברות מזון מעובד, שזקוקות למשאיות כדי להוביל את מוצריהן, סבלו מירידה של 0.8% ברווחיותן. הן ייחסו את המגמה לעלייה במחירי התובלה. "כל החברות שאני מסקר מדברות על זה", אמר רוברט מוסקו, אנליסט בתחום תעשיית המזון בקרדיט סוויס.

היצרניות מגלגלות את העלויות לצרכנים

התאגידים אמורים לעשות כמה שיותר כסף, ובדרך כלל אינם יושבים בשקט כששולי הרווח שלהם נאכלים. יש להם כמה ברירות. הם יכולים להפחית עלויות אחרות בעסקיהם, או שהם יכולים לגבות יותר עבור המוצרים שלהם.

טייסון פודס, ענקית הבשר והעוף, אמרה באחרונה לאנליסטים כי היא מתכננת להעלות את המחירים כדי לקזז את עלויות התובלה המאמירות. טום הייז, מנכ"ל טייסון, מעריך כי התייקרות התובלה תעלה לחברה 200 מיליון דולר השנה. "בסופו של דבר, הצרכנים ישלמו על זה", אמר הייז.

טייסון תוכל לקזז את העלות הנוספת של 200 מיליון דולר בדמי תובלה באמצעות העלאת מחיר של 1% על מוצריה, אמר מוסקו, האנליסט מקרדיט סוויס. עבור ליברה (450 גרם) של חזה עוף — המחיר הממוצע הוא 3.07 דולרים (שקול ל–24 שקל לקילו) — ולכן ההעלאה תהיה של 3 סנט, לא משהו בעל משמעות רבה. ואולם סימנים רבים לאחרונה מראים כי המחירים עולים למגוון של מוצרים, כמו נפט ודלק, בגדים, ביטוח מכוניות ושירותי בריאות.

אם תעשיות נוספות יילכו בכיוון דומה, משמעות הדבר היא שארה"ב ושאר מדינות העולם — עוברות להילוך כלכלי גבוה יותר לאחר עשור של גמגומים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker