חששות סטגפלציה בארה"ב: זינוק באינפלציה, נפילה במכירות הקמעוניות

"נפילת המכירות הקמעוניות שהתרחשה בדיוק כשאינפלציה זינקה עשויה להצביע על תחילתו של פרק סטגפלציה נוסף שיגרור את הכלכלה למיתון"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלכלת ארה"בצילום: גטי אימג`ס
סוכנויות הידיעות

נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב שהצביעו מצד אחד על זינוק באינפלציה ומצד שני על נפילה במכירות הקמעוניות בחודש שעבר, הגבירו את החששות מפני כניסת הכלכלה הגדולה בעולם לסטגפלציה - מונח שמשלב את המילים הלועזיות מיתון ואינפלציה, ומשמעו מצב שבו הכלכלה אינה צומחת אך המחירים עולים.

"לאחר העלייה של 2.9% בשכר השעתי הממוצע, נתוני מדד המחירים לצרכן שפורסמו היום יסייעו להתגבשות התפיסה הרווחת בשוק לפיה אנחנו נמצאים בדרך לריביות ואינפלציה גבוהות יותר", אמר אנליסט השווקים הבכיר ניאל וילסון מחברת ETX קפיטל, דיווח העיתון "גרדיאן".

"השאלה האם זו מגמה מתמשכת תתברר בבוא העת ואיש לא יכול לנבא את הכיוון הצפוי, אבל נורות האזהרה מהבהבות ושוקי המניות שמים לב לכך", הוסיף.

"מצד שני המכירות הקמעוניות היו נוראיות. המכירות בינואר רשמו את הנפילה החדה ביותר זה 11 חודשים, והדבר המדאיג ביותר היה התיקון כלפי מטה של נתוני דצמבר לצמיחה אפסית לעומת גידול של 0.4% במקור. ייתכן כי הביקוש המצרפי אינו כפי שהוא נראה. הדבר הכי מדאיג בכך הוא התגברות הסיכון לסטגפלציה - עלייה באינפלציה והאטה בצמיחה. תמונת המצב המשולבת אינה יפה בכל הקשור לסיכונים היום", אמר וילסון.

בלוג החדשות הפיננסיות "זירו הדג'" הכתיר את השילוב בין נתוני האינפלציה החזקים למכירות הקמעוניות המאכזבות בתור "התסריט הגרוע ביותר עבור השווקים".

"הירידה החדה במכירות הקמעוניות שמתרחשת בדיוק כשאינפלציה מזנקת, מאשרת כי יתכן כי זו תחילתו של פרק סטגפלציה מפחיד נוסף שבו המכירות הקמעוניות ומדד המחירים לצרכן מתפצלים עד נקודה שבה הם גוררים את הכלכלה למיתון", ציין זירו הדג'.

צילום: בלומברג

זינוק חד מהצפוי באינפלציה

מדד המחירים לצרכן בארה"ב טיפס בשיעור חד מהצפוי בינואר לאחר שמחירי ההלבשה רשמו את הזינוק החד ביותר זה כמעט שלושה עשורים - עדות נוספות לכך שהאינפלציה צוברת תאוצה בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב קפץ בינואר ב-0.5% לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה של 0.3%. לעומת ינואר 2017 עלה המדד ב-2.1%, ללא שינוי לעומת החודש הקודם, ומעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 1.9%.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס בינואר ב-0.3% לעומת החודש הקודם - הזינוק החד ביותר זה שנה, ויותר מתחזית הכלכלנים לעלייה של 0.2%. ב-12 החודשים האחרונים עלה מדד הליבה ב-1.8% - מעל לתחזית הכלכלנים לעלייה של 1.7%.

מחיר מוצרי ההלבשה קפץ בינואר ב-1.7% לעומת דצמבר, הזינוק החד ביותר מאז 1990.

המכירות הקמעוניות בנפילה החדה זה שנה

המכירות הקמעוניות בארה"ב ירדו במפתיע בינואר ונתוני דצמבר תוקנו כלפי מטה, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

המכירות הקמעוניות ירדו בחודש שעבר ב-0.3% - הנפילה החדה ביותר אז פברואר 2017 וירידה ראשונה זה חמישה חודשים - לאחר שנותרו ללא שינוי בחודש הקודם. כלכלנים צפו גידול של 0.2% במכירות בינואר לאחר צמיחה של 0.4% שעליה דווח במקור בדצמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker