תשכחו מפנימיית איטון: האוליגרכים הרוסים מקימים פנימיות יוקרתיות לילדיהם

מספר גדל והולך של טייקונים רוסים מוציאים את ילדיהם מבתי הספר הפרטיים המערביים ומשקיעים את הכסף בפרויקטים לחינוך במולדת ■ ולדימיר מושקוביץ': "הגשמתי את חלומותיי בעסקים - וכעת אני רוצה להעניק לילדי רוסיה חינוך איכותי ברמה עולמית"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הספר לטובו במוסקבה
בית הספר לטובו במוסקבה
לוגו בלומברג
בלומברג

המדיניות האגרסיבית של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בזירה הבינלאומית נהפכה במפתיע לזרז של השקעות בתחום החינוך במדינה. מספר גדל והולך של טייקונים רוסים מוציאים את ילדיהם מבתי הספר המערביים ומשקיעים את הכסף בפרויקטים פרטיים במולדת. בכך הם גם מסייעים למאמצים של פוטין לשנות את מגמת ההידרדרות בהישגים האקדמיים של התלמידים במדינה.

מאז שסיפחה רוסיה את חצי האי קרים שבאוקראינה, יותר מ-30 מיליארדרים ומנהלים בכירים בעלי השקעות מחוץ לרוסיה ייסדו או סייעו במימון פרויקטים חינוכיים מקומיים. במקביל, מספר התלמידים הרוסים החדשים שנרשמים לפנימיות פרטיות בבריטניה – היעד החביב על האליטה הרוסית לחינוך ילדיה – נפל ב-2017 ב-50% ל-608 תלמידים  בלבד, כך על פי נתוני מועצת בתי הספר העצמאיים בבריטניה.

בספטמבר 2017 פתח הרמן גרף, מנהל הבנק הממשלתי סברבנק, עם אשתו יאנה בית ספר בשם הורושקולה במוסקבה. המיליארדר סולימן קרימוב והטייקון ניקיטה מישין הקימו גם הם בתי ספר. מאז 2014 קמו ברוסיה 135 בתי ספר פרטיים חדשים, אך אף אחד מהם אינו משתווה לפרויקט לטובו, שבו השקיע המיליארדר והבעלים של אחת מחברות החקלאות הגדולות ברוסיה, ואדים מושקוביץ', 200 מיליון דולר.

מושקוביץ' שלח את שני בניו הגדולים לאוניברסיטת סטנפורד. לדבריו, מה שהופך את בית הספר שלו למיוחד ושונה – למעט המחיר – הוא העובדה שרוסים עשירים אינם יכולים פשוט לקנות לילדם מקום בבית הספר. לטענת מושקוביץ', אפילו בנו הצעיר אינו יכול להתקבל לבית הספר אם לא יעבור מבחן כניסה.

"חינוך הוא המניע העיקרי בעולם המודרני ואני רוצה שרוסיה תהיה תחרותית. הפרויקט הזה הוא בשביל הנפש והמדינה", אמר מושקוביץ'.

בתחומי המתמטיקה והמדע, רוסיה מפגרת מאחור אחרי יריבותיה האסייתיות החדשות יחסית. עד 2015 היתה לרוסיה נציגות שדורג בששת המקומות ראשונים באולימפיאדה הבינלאומית למתמטיקה לבתי ספר תיכוניים. מאז צנחה רוסיה בדירוג, וב-2017 דורגה במקום ה-11 בלבד, מאחורי וייטנאם, אירן ותאילנד. במבחני פיז"ה, מבחנים גלובליים אחידים המודדים את הישגי התלמידים במתמטיקה, אוריינות ומדע, רוסיה מדורגת במקום 32 מבין 72 מדינות שמשתתפות במבחן – ומפגרת אפילו אחרי אסטוניה.

הבנק העולמי הזהיר בנובמבר כי הוצאה נמוכה של הממשלה על חינוך ובריאות ברוסיה עלולה "לסכן את הצמיחה הכלכלית ואת רווחת האוכלוסייה".

למעשה, השינויים במערכת החינוך, שהתחילו לאחר נפילת ברית המועצות, ממשיכים גם כיום. לדברי מושקוביץ', מבקר חריף של המערכת הקיימת, המורל הנמוך והיעדר השקעה מספקת – מורים ברוסיה מרוויחים לעתים פחות מ-250 דולר בחודש – הם רק חלק מהבעיה. בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, הוא אומר, מסתמכים יותר מדי על שינון ועל מבחנים אחידים - ואינם מעודדים חשיבה יצירתית וביקורתית.

פרויקט לטובו עוצב ותוכנן בסטנדרטים של מיטב המוסדות הבינלאומיים בעולם. למוסד יש מועצת מומחים שמבינים את החשיבות של אווירת לימודים מתאימה, בדומה לבתי ספר כמו וינצ'סטר קולג' בבריטניה, מונטגומרי בל בארה"ב וראפלס בסינגפור'. הבוגרים יקבלו תעודת בגרות רוסית ותעודת בגרות הבינלאומית (International Baccalaureate).

המתחם שהקים מושקוביץ' בהשקעה של 80 מיליון דולר כולל מעונות, מגרשי טניס, מגרש כדורגל, מסלול ריצה, נחל ואגם מלאכותי שמעברו יער. 120 מיליון דולר נוספים שמורים בקרן של בית הספר שכבר מושקעת בבנק ומניבה תשואות. שכר הלימוד השנתי בלטובו הוא 20 אלף דולר לשנה – מחצית משכר הלימוד שנגבה בבתי ספר מקבילים בבריטניה. הורים שאינם יכולים לעמוד בהוצאה יוכלו לבקש מלגות.

לטובו ייפתח בסתיו 2018,  עם 170 תלמידים בכיתות ז'-ט'. ב-2020, כשיגיע לתפקוד מלא, צפויים ללמוד בו כ-1,100 תלמידים בכיתות ז'-יא'. בית הספר גייס 160 מורים, ובהם 60 מורים זרים. "כבר הגשמתי את החלומות שלי בעסקים. איני יכול לבזבז את כל הכסף שיש לי, לכן היעד שלי כעת הוא לספק לילדי רוסיה חינוך איכותי ברמה עולמית", אמר מושקוביץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker