מערכת הבריאות הבריטית גוססת - ועמה גם חזון מדינת הרווחה

לאחר עשור של קיצוצים כואבים, שירות הבריאות הלאומי של בריטניה נמצא במשבר החמור בתולדותיו ■ בעוד הברקזיט ומדיניות המפלגה השמרנית מוסיפים ללחצים הכבדים המופעלים על המערכת הקורסת, רופאים בכירים אומרים: "חולים מטופלים בתנאים של העולם השלישי"

טלי גולדשטין
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופאים בלונדון מוחים על מצבו הרעוע של שירות הבריאות הלאומי, בפברואר 2016צילום: Frank Augstein/אי־פי
טלי גולדשטין
גרדיאן

לבריטניה יש את אחת ממערכות הבריאות הגרועות ביותר בעולם המפותח — כך קבע ב–2015 דו"ח של OECD. בנובמבר 2017 אמר מנכ"ל שירות הבריאות הלאומי הבריטי (NHS), סיימון סטיבנס, כי "לאחר שבע שנים של הגבלות חסרות תקדים על התקציב, השירות כבר אינו מסוגל לעשות את כל מה שנדרש ממנו".

שירות הבריאות הלאומי הוקם בבריטניה ב–1948 כרשות שהתבססה על עקרונות אוניברסליים וחינמיים. בשנות ה–70, בעקבות דעיכת האופטימיות הכלכלית של שנות 60 והפעלת לחצים לריסון ההוצאות על שירותים ציבוריים, חל שינוי במדיניות כלפי NHS. עלייתה של המפלגה השמרנית לשלטון בשנות ה–80, בהנהגת מרגרט תאצ'ר, שמה קץ לעקרונות שלפיהם פעלה המדינה לאחר מלחמת העולם השנייה — רגולציה כבדה, איגודי עובדים חזקים, לאומנות, מיסוי גבוה ומדינת רווחה.

ב–1982 הבטיחה תאצ'ר לבריטים כי "NHS נמצא בידיים טובות", אך יישמה שינויים שנועדו להגביר את התחרות בתחום, והעלו חששות בקרב השמאל כי היא מנסה להפריט את השירות. מפלגת הלייבור, שחזרה לשלטון ב–1997 בראשות טוני בלייר, התחייבה לבטל שינויים אלה. ואולם במהלך כהונתו השנייה, בלייר — שפזל לכיוון המרכז הפוליטי — הפתיע בתמיכתו במיקור חוץ של שירותים רפואיים ובעידוד המגזר הפרטי.

בתי חולים התחילו לקום על ידי חברות פרטיות תחת "היוזמה למימון פרטי", אך מחקרים הראו כי למרות השקעה של 200 מיליון ליש"ט בבתי החולים האלה, כ–1,000 רופאים ואחיות עזבו את המערכת. בנוסף, בתי החולים החדשים הכילו 28% פחות מיטות לעומת בתי החולים הממלכתיים.

המפלגה השמרנית, ששבה לשלטון ב–2010, המשיכה במדיניות של שילוב רחב יותר של המגזר הפרטי בשירותי הבריאות — שעוררה מחאות נרחבות של עובדי מערכת הבריאות ושל עובדי NHS.

חורף 2017–2018 החריף את מצבו של שירות הבריאות הלאומי. השירות מתמודד השנה עם המחסור החריף ביותר במשאבים זה עשורים, כתוצאה ממחלת השפעת, מזג האוויר הקר במיוחד והגידול במספר החולים שסובלים מבעיות נשימה. בתחילת ינואר קיבלו כל בתי החולים בממלכה הוראה לבטל את כל הניתוחים הלא דחופים עד אמצע פברואר לכל הפחות, עקב הקושי להתמודד עם צפיפות היתר בבתי החולים. 50 אלף ניתוחים בוטלו בשל כך. מנהלי בתי החולים אמרו כי זהו החורף הקשה ביותר זה שלושה עשורים.

אילו לחצים פיננסיים צצו בעשור האחרון?

בין 2010 ל–2017 עלתה ההוצאה על בריאות בקצב של 1.2% לשנה, בניכוי האינפלציה. קצב זה צפוי להימשך עד תום מושב הפרלמנט הנוכחי, ב–2022. זהו קצב נמוך בהרבה מזה שהיה לפני 2010 (4%), שהיה עקבי מאז שנות ה–50.

הקיצוץ בתקציב הבריאות מאלץ את הארגונים שמרכיבים את NHS לשמור על מסגרת תקציבית נוקשה. ב–2015–2016, רשמו קרנות בתי החולים שהוקמו כדי להעניק טיפול משני כחלק משירות הבריאות הלאומי גירעון של 2.6 מיליארד ליש"ט. אחרי הזרמה של 1.8 מיליארד ליש"ט ב–2017, הגירעון התכווץ ל–800 מיליון ליש"ט.

כיצד הגיבה הממשלה?

שר האוצר, פיליפ המונד, ניסה לרכך את המשבר במערכת באמצעות הזרמה מיידית של 335 מיליון ליש"ט ותוספת של 1.6 מיליארד ליש"ט מאפריל הקרוב לטובת שנת הכספים 2018–2019. לפי אנליסטים, זוהי מחצית מהסכום שדרוש כדי שהמערכת תעמוד בנטל.

האם NHS יתפקד עם התקציב הנוכחי?

לקרנות ה–NHS יש הגבלה על הגירעון שהן יכולות לצבור, בעיקר באמצעות קיצוץ במיזמי בנייה. משמעות ההפחתה בהוצאה על בנייה ותחזוקה בשבע השנים האחרונות היא שבתי חולים רבים הזקוקים לשיפוצים, ולעתים לבנייה חדשה — לא שופצו או נבנו. ב–2016–2017 ביקשו מנהלי NHS 4.1 מיליארד ליש"ט כדי לתחזק את המוסדות, אך נאלצו להסתפק ב–2.9 מיליארד ליש"ט בלבד.

האם יש מספיק רופאים ואחיות?

לפי נתוני OECD, בריטניה מדורגת במקום 24 מתוך 34 מדינות במספר הרופאים הממוצע לנפש. יוון, אוסטריה ונורבגיה הן המדורגות ראשונות; טורקיה, צ'ילה ומקסיקו מדורגות בתחתית הרשימה.

האם לברקזיט יש השפעה על המצב?

במערכת שתלויה מאוד בעובדים מכל רחבי האיחוד האירופי, יש חששות כבדים שעם הזמן יגיעו פחות ופחות עובדי בריאות מ–27 המדינות האחרות באיחוד. קברינטי NHS מודאגים גם מכך שמספר גדול של עובדים מהאיחוד שנמצאים כיום במדינה, יעזבו.

מה לגבי השירותים הסוציאליים?

המונד אמר במארס 2017 כי יזרים עוד 2 מיליארד ליש"ט לשירותים הסוציאליים, במטרה לפתור משבר שבו אלפי חולים מבוגרים נאלצים להחלים בבית החולים במקום לשוב הביתה בליווי טיפולי כלשהו. משרד הבריאות הציב יעד של שלושה וחצי ימי אשפוז בממוצע לחולה, אך נאלץ להתמודד עם מציאות של חמישה ימים.

מדוע המצב כה גרוע?

זהו שילוב של כמה גורמים. בבתי החולים יש פחות מיטות משהיו ב–2016, כך שהם מתקשים להתמודד עם הזינוק במספר החולים. לפני שבועיים, למשל, קצב תפוסת המיטות ב–153 בתי החולים של NHS בבריטניה היה 98% לכל הפחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker