ועדת באזל 3: דרישות הלימות ההון מהבנקים יועלו פי שלושה ב-10-5 השנים הבאות

התקנות החדשות עשויות לאלץ את הבנקים לגייס מאות מיליארדי דולרים בעשור הקרוב ■ נשיא הבנק המרכזי של אירופה, ז'אן קלוד טרישה: "השפעה ארוכת טווח על היציבות הפיננסית והצמיחה"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

המפקחים על הבנקים בכלכלות הגדולות בעולם הסכימו ביום ראשון על שורה של תקנות חדשות ומרחיקות לכת, שנועדו להפוך את מגזר הבנקאות העולמי לבטוח יותר ולהגן על כלכלות העולם ממשבר פיננסיים עתידיים.

החוקים החדשים ידרשו מהבנקים להשליש ויותר מכך את ההון שהם נאלצים להחזיק ברשותם, במטרה לעודד את הבנקים לנקוט בפוזיציות שמרניות יותר ולאלץ אותם להגן על עצמם יותר כנגד הפסדים פוטנציאליים. החוקים החדשים הוצגו שנתיים לאחר קריסתו של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, שהובילה למשבר בנקאי גלובלי שהצריך ממשלות ברחבי העולם ליזום חבילות חילוץ בסך מיליארדי דולרים.

הסעיף הבולט ביותר בהסכם הוא הדרישה להגדיל את יחס הון המניות (common shares) של הבנקים - הנחשב לבסיס ההון בעל הסיכון הנמוך ביותר - מ-2% מכלל נכסיהם ל-7%. יחד עם דרישות נוספות שנועדו להגן על הבנקים כנגד סיכונים, הגדלת ההון עשויה לשנות באופן משמעותי את הדרך שבה הבנקים עושים עסקים.

הבנקים הזהירו כי התקנות החדשות עשויות להפחית את רווחיהם, לפגוע במוסדות פיננסיים חלשים יותר ולייקר את עלות ההלוואות. עם זאת, הרגולטורים נתנו לבנקים תקופת הסתגלות ממושכת, שתארך עד סוף העשור עבור תקנות המחמירות יותר, כדי שיסתגלו לשינויים. "ההסכמים אליהם הגענו מהווים חלק מרכזי בחיזוק שוקי ההון העולמיים", אמר נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), ז'אן קלוד טרישה, יו"ר ועדת באזל שכללה 27 רגולטורים בכירים מ-27 מדינות.

בעוד שמספר בנקים טענו כי התקנות החדשות יאלצו אותם להגביל את מתן האשראי ויפגעו בצמיחה הכלכלית, טרישה נקט בעמדה הפוכה ואמר כי "תרומתן של התקנות ליציבות פיננסית לטווח ארוכת טווח ולצמיחה הכלכלית יהיו משמעותיות". אחרים טענו כי ההשפעה הצנועה שעשויה להיות לחוקים על הצמיחה ועל עלויות האשראי היא מחיר קטן לשלם עבור מערכת פיננסית דליקה פחות.

"התקנות כנראה יהפכו את הבנקים לפחות רווחיים, אבל הן יהפכו את המערכת לבטוחה יותר, משום שהבנקים יהיו מוגנים יותר מחדלות פירעון. הם יוכלו לספוג מהלומות חזקות יותר ועדיין לשרוד", אמר ג'ו פיק, פרופסור לבנקאות בינלאומית ופיננסים באוניברסיטת קנטאקי.

המלצותיה של הוועדה, הכוללת את יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי, יועמדו לאישור מדינות ה-G20 (המדינות המתועשות והכלכלות המתעוררות הגדולות) בנובמבר ולאחר מכן יאושררו על ידי כל מדינה בנפרד לפני שיהפכו למחייבות. הקבוצה קבעה את ה-1 בינואר 2013 כתאריך היעד שבו המדינות החברות יצטרכו להחיל את התקנות, הידועות בשם באזל 3.

מספר בנקאים הביעו תמיכה ברגולציות החדשות. "הבנקים, ללא ספק, יהיו כעת מוסדות בטוחים יותר", אמר אנדרס קוויסט, ראש תחום הבקרה החשבונאית והפיננסית בבנק השוודי SEB, הפועל ברחבי אירופה.

עם זאת, בנקים רבים הזהירו כי הכללים החדשים יובילו להידוק תנאי האשראי ללווים. "רמות כל כך גבוהות של דרישות הלימות הון יגבילו את יכולתם של הבנקים להלוות", אמר סקוט טלבוט מחברת פייננשל סרוויסס ראונדטייבל, המייצגת את הבנקים הגדולים בארה"ב.

התקנות החדשות אמנם יאלצו את הבנקים להגדיל את בסיס ההון שלהם, אולם הן לא חמורות כפי שצפו אנליסטים רבים. בכירים שהשתתפו בפגישות אמרו כי ארה"ב הייתה מעדיפה דרישות הלימות הון מחמירות יותר ותקופת הסתגלות קצרה יותר, אך הביעו שביעות רצון מההסכם מאחר שהצליח לזכות בתמיכה בינלאומית. "זה לא היה כל כך קשה", אמר בכיר אמריקאי.

ועדת באזל דבקה בכוונותיה לאלץ את הבנקים להגן על עצמם במקרה שיעסקו בפעילויות לא-בנקאיות או ישקיעו בכלים פיננסיים חוץ מאזניים. הסעיף, המטיל מגבלות על יחס המינוף, מחייב את הבנקים להחזיק ביתרות כנגד כסף שהם מעמידים בסיכון (למשל, הלוואות), בלי מרווח פעולה לתמרונים חשבונאיים.

הדרישה להגדיל את הון המניות של הבנקים כוללת מאגר של 2.5% שהבנק יוכל למשוך ממנו כספים בעתות משבר. עם זאת, אם הבנקים ימשכו כסף זה הם עשויים לעמוד בפני מגבלות בנוגע לשכר הבכירים וחלוקת דיווידנדים לבעלי המניות. הון מניות הוא סכום הכסף שבעלי המניות השקיעו במניותיה של החברה, כמו גם הרווחים שלא חילק הבנק כדיווידנדים. מספר מדינות קראו ל"מחסום הגנה" נוסף של 2.5%, שהיה מגדיל את הון המניות המינימלי של הבנקים ל-9.5% מנכסיהם - סעיף שהיה מופעל בתקופות של פריחה כלכלית. עם זאת, ועדת באזל לא הצליחה להגיע להסכמה על הסעיף והותירה את ההחלטה על אימוצו לשיקולן של המדינות השונות.

דובר מטעם התאחדות הבנקאים האמריקאית (ABA), המייצגת 8,000 בנקים בארה"ב, הביעו שביעות רצון מכך שהחששות שהעלתה ההתאחדות בנוגע לתקנות החדשות נענו."הבנקים מבינים את הצורך בסטנדרטים נבונים יותר", אמרה מארי פרנסס מונרו, סגנית הנשיא לענייני מדיניות רגולטורים ב-ABA. הרגולטורים הותירו את האפשרות שבעתיד יאכפו חוקים נוקשים יותר על בנקים שבעיותיהם עשויות להתפשט ברחבי המערכת הפיננסית פתוחה.

שלושת הרגולטורים הבכירים על מגזר הבנקאות בארה"ב - הבנק הפדרלי, תאגיד ביטוח הפיקדונות הפדרלי (FDIC) והמפקח על הבנקים במשרד האוצר (OCC) - פרסמו הצהרה משותפת לפיה ההסכם "מהווה התקדמות משמעותית בהפחתת חומרתם של משבר פיננסיים עתידיים". עם זאת, למרות התמיכה האמריקאית התקנות עשויות למצוא עצמן מדוללות כשיאושררו על ידי מדינות אחרות. "כל מדינה הולכת לעמוד בפני לחצים מצד מגזר הבנקאות המקומית לפרש את התקנות בדרך שתעדיף את הבנקים שלהם", אומר אנדרו דיוויד סיגר, פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת MIT.

מספר בנקים עשויים לעמוד בפני לחצים לגייס הון בשלב מוקדם, והתקנות החדשות עשויות גם לעודד בנקים חלשים יותר בארה"ב ובמדינות אחרות להתמזג עם יריבים חזקים יותר. דויטשה בנק הודיע ביום ראשון כי ינפיק מניות בסך 9.8 מיליארד יורו בסוף החודש, כדי לממן את רכישת דויטשה פוסטבנק אך גם כדי לחזק את מאזניו. ייתכן בנקים אחרים באירופה, כמו סוסייטה ז'נרל בצרפת ולויד בבריטניה, ייאלצו גם הם לגייס הון, לפי כלכלני מורגן סטנלי.

התקנות כוללות גם סעיפים שנועדו להפוך את העולם הפיננסי לשקוף יותר, למשל באמצעות הענקת תמריצים לבנקים בתמורה למסחר בנגזרים אקזוטיים בשווקים פתוחים במקום באופן חשאי. כמו כן, התקנות יגדירו סטנדרטים נוקשים יותר לאופן שבו בנקים מגדירים הון מניות ונכסים מסוכנים, כדי למנוע מהם לחפש פרצות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker