פידליטי, ממנהלות הנכסים הגדולות בעולם, אסרה על לקוחותיה להמר נגד מדד הפחד

מנהלות הנכסים מגנות על הלקוחות במהלך שעשוי לפגוע בעיקר ב-CBOE – בורסת הנגזרים של שיקגו שהרוויחה בשנים האחרונות מההימורים על תנודתיות בשוק

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
בעולם פועלות סוכנויות דירוג רבות
בעולם פועלות סוכנויות דירוג רבותצילום: בלומברג
פייננשל טיימס
פייננשל טיימס

פידליטי, אחת ממנהלת הנכסים הגדולות בעולם, אסר על לקוחותיה באופן זמני לרכוש קרנות סל שמהמרות על רגיעה בשווקים והיו הקורבנות של הירידות השבוע בשווקים.

ההחלטה הגיעה אחרי שקרנות הסל, שמנוהלות על ידי פרושרס, ירדו ב-90% בשבוע המסחר האחרון כאשר המדד שעוקב אחר התנודתיות בשווקים, מדד VIX, זינק בעקבות הירידות. הירידה בשווי המוצרים הפיננסיים הללו שמשתמשים בנגזרים להמר על העליות והירידות במדד VIX הובילו לקראיות של גורמים שטענו כי משקיעים קמעוניים לא היו צריכים לקבל גישה למכשירים הפיננסיים הללו מלכתחילה.

שתי קרנות סל דומות, שהסימול של הגדולה מהן הוא "XIV", כבר הודיעו כי הן סגורות בפני משקיעים קמעוניים בגלל ההפסדים שרשמו והותירו את המכשירים הפיננסיים של פרושרס, שסימולם "SVXY" בין היחידים שפתוחים למשקיעים קמעוניים להימורים על מדד VIX.

חסמנו את המסחר הפתוח ב- SVXY. מי שמחזיק בקרנות אלו לא יכול למכור או לקנות אותן וכן הגדלנו את דרישות האשראי על קרנות סל אחרות שסוחרות בתנודתיות כדי להגן על לקוחות שנמצאים בסיכון גבוה בשוק הזה", מסר דובר פידליטי.

הדובר הוסיף כי פידליטי גם אסרה על סוחרים לרכוש מוצרים שמהמרים על תנודתיות בבורסות אחרות כול XIV  ו-ZIV, שמנוהלות על ידי ולוסיטישרס, כשהמניות מונפקות על ידי קרדיט סוויס. קרדיט סוויס החליט לסגור את המסחר ב-XIV אחרי יום שני.

ההחלטה של מנהלות נכסים להפסיק את ההשקעות במוצרים פיננסים אלו עשויה להשפיע על בורסת הנגזרים של שיקגו – CBOE  - שהרוויחה מהעלייה במסחר בכלי השקעה שמהמרים על תנודתיות בשנים האחרונות. מניית CBOE  ירדה ביותר מ-20% בשבוע האחרון, למרות ניסיונות הבורסה להרגיע את המשקיעים בטענה שהאירועים האחרונים לא ישפיעו על ההכנסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker