אחרי עיכובים של 25 שנה: סין קוראת תיגר על המדינות השולטות בשוק הנפט

סין השיקה מסחר בחוזי נפט שמחיריהם נקובים ביואן, שיחל בבורסת שנחאי בחודש הבא. בכך סין מציבה תחרות להגמוניה של ניו יורק ולונדון - שבשתיהן נסחרים חוזים שמחיריהם נקובים בדולרים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חומת העיר העתיקה בשנחאי, סין
חומת העיר העתיקה בשנחאי, סיןצילום: רויטרס

לאחר המתנה בת רבע מאה, יבואנית הנפט הגדולה בעולם תזכה סוף סוף לחוזים עתידיים משלה על נפט גולמי.

הודעת רגולטור ניירות הערך של סין כי המסחר בחוזים שמחיריהם יהיו נקובים במטבע הסיני יואן יחל ב-26 במארס, מהווה קריאת תיגר על ההגמוניה הגלובלית של חוזי הנפט מסוג ברנט וטקסס מתוק שמחיריהם נקובים בדולרים.

תחילת המסחר בחוזים הסיניים, שההשקעה בהם תהיה פתוחה גם בפני זרים, תבשר על סופן של שנים של עיכובים מאז ניסיונה הראשון של סין להשיק חוזי נפט מקומיים ב-1993.

סין מקווה כי אימוץ חוזי הנפט הנקובים ביואן על ידי משקיעים זרים והפיכתם לאמת מידה לעסקות נפט בעולם, תאפשר לשים קץ למונופול של הדולר בשוקי הנפט הבינלאומיים. עם זאת, ספקנים טוענים כי דבר זה לא יתרחש כל עוד שער המטבע הסיני נקבע על ידי הממשלה, וכי למרות שסוחרים בינלאומיים עשויים להסכים לרכוש חוזים שמחיריהם הומרו ליואן, הם ימשיכו לתמחר את הנפט בדולרים.

צילום: דרימסטיים

"זהו צעד ראשון קטן בדרך להפיכת סין לקובעת מחירים פעילה יותר בנפט, אבל יחלפו שנים עד ששנחאי תתקרב אפילו ללהפוך לבנצ'מרק עולמי", אמרה האנליסטית מיכל מידן מחברת ייעוץ אנרג'י אספקטס, לפני ההודעה הסינית. "אמנם זה נותן תמריץ נוסף לליברליזציה של היואן, אבל ישנם מכשולים גדולים יותר הקשורים לתנודתיות ולבריחת הון שיכתיבו את הקצב".

המסחר בחוזים יתנהל בבורסת האנרגיה הבינלאומית של שנחאי (SIEE), חטיבה של בורסת החוזים העתידיים של שנחאי (SFE), אמר דובר הנציבות הרגולטורית של ניירות ערך (SRC) בסין, צ'אנג דפנג, בתדריך לכתבים בבייג'ין ביום שישי.

אף כי כמה פרטים לגבי החוזים, כמו גודלם (1,000 חביות לחוזה) ואיכותם כבר פורסמו, מידע נוסף כמו מיקום מחסני השילוח של הנפט הגולמי טרם הוכרז.

"הכוונה היא לפרסם פרטים נוספים ככל שיתקרב מועד ההשקה", אמרה מידן ביום שישי. "אם כבר נקבע תאריך, אז הם די קרובים לסגירת פרטי החוזים, מכיוון שבשלב זה, הן בייג'ין והן בורסת שנחאי אינן יכולות להרשות לעצמן שהיוזמה תשתבש".

הניסיון הסיני בא לאחר שניסיונות דומים של מדינות אחרות, בהן רוסיה, נכשלו. בעוד שמשקיעים בינלאומיים עשויים לנקוט בזהירות כלפי החוזים החדשים, אין ספק שהסינים עצמם יאמצו בהתלהבות את חוזי הנפט המקומיים.

משקיע בבורסת שנחאי בסין
בורסת שנחאיצילום: אי–פי

היקף המסחר בחוזים בכל שלוש בורסות הסחורות במדינה נסק בשנים האחרונים, בעוד ספקולנטים קונים ומוכרים מכל הבא ליד - החל מעפרות ברזל וכלה בפולי סויה - באינטנסיביות רבה כל כך שהרגולטורים נאלצו להתערב שוב ושוב כדי להרגיע חששות מפני היווצרות בועה.

מידן אמנם מעריכה כי יהיו סוחרים שירצו להשקיע בחוזי הנפט, אולם היא מציינת כי יש מקום לזהירות. "אנשים עדיין זוכרים את כל הפעילות הספקולטיבית שהתרחשה במגוון בורסות סיניות ואילצו את הממשלה להתערב", אמרה. "כך שזו שאלה רחבה יותר לגבי מעורבות ממשלתית, לא רק ביואן, וזה יגרום לסוחרים לנקוט בזהירות ביחס לחוזים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker