עידן הכסף הזול הגיע לסופו: האשראי לבתים, עובדים וקצבאות יתייקר לכולם

ריבית נמוכה אינה מצב נורמלי, אומרים כלכלנים, אך לאחר עשר שנים של אשראי זול, שהכניס את המשקיעים לאופוריה - הרעיון של העלאת ריבית מזעזע את השווקים ■ מצד שני, לבנקים המרכזיים, המבוגרים האחראים בכלכלה העולמית, אין ברירה אחרת

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יריד תעסוקה בטוקיו. כוח הקנייה הגדול של העובדים מניע את הכלכלה העולמית
יריד תעסוקה בטוקיו. כוח הקנייה הגדול של העובדים מניע את הכלכלה העולמיתצילום: בלומברג

לפני ימים ספורים, במה שנראה עתה כעידן אחר, החשש הגדול ביותר של אנשים ששולטים בכמויות גדולות של כסף היה שאננות.

שוקי המניות בארה"ב גאו תחת ההשפעה המכשפת של הבטחותיו של הנשיא דונלד טראמפ לקצץ מסים ולהפחית רגולציה, ולאור העובדה שכל הכלכלות הגדולות בעולם צומחות בו־זמנית.

מתברר שהסכנות כבר נותנות את אותותיהן. עשור שלם של גישה קלה לכסף, שאותה גיבשו הבנקים המרכזיים באסיה, אירופה וארה"ב, עומד על סף סיום. במקומו נפתח פרק חדש שבו תאגידים יצטרכו לשלם יותר כדי ללוות כסף, ואנשים מהשורה יצטרכו לשלם יותר כדי לממן קניית בתים, מכוניות ועוד. ממשלות יצטרכו לשלם יותר כדי לממן את תקציביהן.

כדי להבין ולעכל את התנודות החדות בשוקי המניות והאג"ח מניו יורק, דרך לונדון ועד טוקיו, צריך לתת להבנה הזו לחלחל.

המשקיעים הסיקו כי שערי הריבית הולכים לעלות מהר יותר מכפי שציפו. בארה"ב לבטח, ואולי גם באירופה ובאסיה. התוצאה: הם משכו את כספם ממניות והכניסו אותו למקומות בטוחים יותר, כמו אג"ח ומזומנים.

גל המכירות התחיל בניו יורק ביום שישי, המשיך באסיה ובאירופה ביום שני, והשלים מסע חובק עולם עם ירידה חדה נוספת ביום שני בוול סטריט, המקום שבו הכל התחיל. המפולת המשיכה באסיה ביום שלישי, ושככה בערב בוול סטריט. עם זאת, ביום רביעי בבוקר בורסת סין נפלה ביותר מ–2%, והשלווה לא חזרה לשווקים. למרות המגמה החיובית, ביום שלישי השלים מדד S&P 500 ירידה של 6% משיאו בינואר.

לא צריך תואר במימון כדי להפיק את הלקח מהרגע הזה: השווקים לא רק עולים — הם גם יורדים. זוהי מציאות שנעלמה מעיני המשקיעים החוגגים באופוריה שיא אחר שיא בשנתים האחרונות.

המסחר בארה"ב היה ללא ספק המקור העיקרי לאזעקה שנשמעה סביב העולם, אך החששות חלים גם על כל מקום אחר בעולם שבו משתמשים בכסף. הכלכלה האמריקאית עצרה לרגע את חגיגות ההצלחה של שוק המניות, והחלה לשקול את התוצאות המרות של עליית הריבית.

"ארה"ב היא השוק הגדול ביותר בעולם, ובהפרש גדול מכל השאר", אמר גאורב סרוליה, מנהל אסטרטגית מאקרו גלובלית באוקספורד אקונומיקס בלונדון. "הצמיחה בארה"ב משפיעה על כלכלות באשר הן. אם השוק הגדול ביותר סובל מירידות, יש לזה השפעה רבת עוצמה על העדפות המשקיעים. זה גורם לאנשים לחשוש מסיכונים".

הפחד שאחז בארה"ב היה תולדה של הזמנים הטובים. התרוממות רוח מופרזת שלטה בשווקים משך זמן רב, אך הסיכויים הגדלים שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית במהירות ויקלקל את החגיגה שיבשו אותה.

ולא בכדי. הבנקים המרכזיים נתפשו על ידי המשקיעים כמבוגרים האחראים והרציניים שתפקידם להשגיח שהעולם לא ייקלע לצרות. כאשר משברים פורצים, הם מעמידים כסף לרשות הציבור כדי לדרבן את המסחר ולמנוע פאניקה. הצמיחה הכלכלית הגלובלית הנוכחית נובעת בחלקה מהאשראי העצום שהגיש הבנק הפדרלי לכלכלה האמריקאית לאחר המשבר הפיננסי של 2008. אל הפדרל ריזרב הצטרפו הבנק המרכזי של אירופה ואחרים, שהזרימו נהרות של מזומנים.

נגיד הבנק הפדרלי החדש, ג'רום פאוול
נגיד הבנק הפדרלי החדש, ג'רום פאוולצילום: בלומברג

ואולם כשהכלכלות התחילו להאיץ את צמיחתן, ומחירי המניות נסקו לגבהים שאינם מחוברים לנתוני היסוד של הכלכלה, תפקידם של הבנקאים המרכזיים הוא להשבית את השמחה. הדרך היא העלאת ריבית שחונקת את הסיכונים האורבים באופק.

ריבית גבוהה יותר מסכלת ספקולציות שעלולות להביא לתקלות, באמצעות ייקור האשראי. ריבית גבוהה מאטה את הצמיחה הכלכלית, פוגעת באטרקטיביות של ההשקעה במניות, מכיוון שתאגידים צריכים לשלם יותר כדי לממן לקיחת אשראי. המשקיעים יכולים להרוויח יותר כסף מהשקעה בפיקדונות סולידיים או אג"ח, במקום לקחת על עצמם את הסיכון שבמניות.

השוק נלחץ מעליית שכר העובדים

האירוניה המרה של הנסיגה הנוכחית בשווקים היא העובדה שהיא נובעת ממשהו שהעולם חיכה לו במשך שנים: שיפור בשכר העובדים. אף ששיעורי האבטלה צנחו דרמטית בבריטניה, יפן וארה"ב, חברות המשיכו למצוא דרכים חדשות לייצר יותר מוצרים ולמכור יותר שירותים בלי לשלם יותר לעובדיהן. זה היה מקור גדול לאי־נחת בקרב העובדים, ומקור לתסכול בקרב מקבלי ההחלטות.

ואולם ביום שישי אחרון, כשהתפרסם דו"ח התעסוקה בארה"ב, התגלה כי השכר עלה ב–2.9% בינואר לעומת השנה הקודמת. שוק העבודה מתאפיין בביקוש גבוה — וכתוצאה מכך נאלצים המעסיקים להעלות את השכר.

נתון זה מבשר על התחזקותו של כוח הקנייה של הצרכנים האמריקאים. אם יותר אנשים עובדים מביאים הביתה שכר גבוה יותר, הם יקנו יותר בתים, מכוניות ומוצרים אחרים, וכתוצאה מכך יהיו יותר משרות בבנייה, במפעלי ייצור ממישיגן ועד דרום קרולינה. הצרכנים ימלאו את המסעדות, נהגי משאיות רבים יותר יסיעו מוצרי מזון, ומכונאים רבים יותר יצטרכו לתחזק את המשאיות.

מעגל היזון חוזר חיובי זה מעצים את הצמיחה הגלובלית. יותר מכוניות המיוצרות בארה"ב דורשות יותר רפידות בלמים המיוצרות במקסיקו, ומעגלים אלקטרוניים מסין, שמיוצרים מנחושת הנכרית בצ'ילה. יותר בנייה משמעה יותר ציוד מגרמניה ויפן, ויותר עפרות ברזל מברזיל לייצור פלדה.

החיבור ההדוק הזה מעורר ציפיות כי התחזקות הכלכלה בארה"ב תעניק תנופה חיובית בכל רחבי העולם. ואולם עליית השכר לעובדים אמריקאים קיבלה משמעות פחות חיובית בעיני המשקיעים. היא מאותתת להם איתותי אזהרה מפני אינפלציה אפשרית, עליית מחירים שבעבר פגעה קשות בכלכלות. הבנק הפדרלי, שתמיד עומד על המשמר, משתמש בכלי סטנדרטי לטיפול באינפלציה: ריבית גבוהה יותר.

וכך קרה שדו"ח תעסוקה מוצלח, סימן להתחזקות הכלכלה האמריקאית, נהפך לתירוץ למכור מניות מטייפה ועד טורונטו. הדו"ח מגביר את הסיכויים שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית מהר יותר. המשקיעים תוהים אם הבנק המרכזי של אירופה ימשיך לשמור על נתיב הריבית הנמוכה להפליא.

בשנה האחרונה אירופה התנערה מהחששות המתמשכים מדעיכה כלכלית מתמדת, והחלה לצמוח מהר יותר. האינפלציה באירופה עדיין חלשה מאוד, כך שהיא לא מעוררת חששות להעלאת ריבית מהירה.

ואולם אם הבנק הפדרלי יעלה ריבית מהר יותר, ייתכן שאירופה, ואפילו יפן, ילכו בעקבותיו. אחרת תהיה ארה"ב בעמדה שמאפשרת לה לתפוס נתח גדול באופן חריג מההשקעות הגלובליות, מכיוון שריביות גבוהות יותר על אג"ח ממשלתיות ימשכו את המשקיעים.

כל זה מתרחש בזמן שבבנק הפדרלי מתחלפת ההנהגה. ג'נט ילן, הכלכלנית שהיתה היו"ר של הבנק, סיימה את כהונתה והעבירה את השרביט למחליפה, ג'רום פאואל, שממנו מצפים להמשיך בדרכה הזהירה להעלאות ריבית. הבעיה היא שחילופי מנהיגים בזמן של תנודתיות חריגה הם בעייתיים.

מריו דראגי, האיטלקי שעומד בראש הבנק המרכזי של אירופה, עתיד להשלים את שמונה שנות כהונתה ב–2019. בבנק המרכזי של יפן, הרוהיקו קורודה מסיים כהונה באפריל, ולא ברור אם זו תוארך.

החזרה לריבית גבוהה בלתי נמנעת

יש כלכלנים שחושבים שהתבוסתנות מופרזת וכי שוקי המניות מנותקים מהמציאות הכלכלית. ביום שלישי, כשהשוק התאושש, קיבלו האופטימיסטים רוח גבית.

נתוני היסוד של הצמיחה בארה"ב נותרו ללא פגם. העלייה בשכר אכן תעניק לאנשים יותר כסף להוציא בלי לנפח בועת אשראי חדשה שתסתיים בצורה טרגית.

יהיו אשר יהיו שיעורי הריבית, הבנקים המרכזיים מחזיקים טריליוני דולרים במאזנים שלהם, בצורה של נכסים פיננסיים שנרכשו כדי להעמיד אשראי לשווקים. החזרה לריבית גבוהה יותר היא בלתי־נמנעת, ומהווה תפנית בריאה עבור כלכלה עולמית שיכולה סוף־סוף לסגור את הפרק של המשבר הפיננסי שהחל לפני עשור.

"התרגלנו לסביבה של ריבית נמוכה", אמר רוברט ברגקוויסט, כלכלן ראשי בבנק ההשקעות הגלובלי SEB מסטוקהולם. "זה לא מצב נורמלי".

הצמיחה הגלובלית הנוכחית עוררה תקוות כי לעולם יש כעת כמה מנועי צמיחה, שמחסנים אותו מפני משבר שעלול לצוץ באזור מסוים בו. אירועי הימים האחרונים מערערים את התפישה הזאת, בהתחשב בהידרדרות המהירה מנפילה בוול סטריט למפולת גלובלית.

סנטימנט הוא תופעה ויראלית. אולם הלחץ בשווקים גם מדגיש את העובדה שגורלותיהן של כלכלות בעולם שזורים בעבותות בלתי־נפרדים כעת. אם ג'נרל אלקטריק, פורד וחברות רב־לאומיות אחרות יסבלו מנפילת מחירי המניות שלהן כשהריבית תעלה, הן יגבילו את תוכניות ההתרחבות שלהן. המגמה תורגש בירידה בהזדמנות לשבבי מחשב בטייוואן, מסכים שטוחים בדרום קוריאה וחלקי רכב בצ'כיה. הביקוש לחומרי גלם יתקרר ויפגע בארגטינה, הודו ודרום אפריקה, למשל.

"מחזורים עסקיים בשווקים שונים מתואמים עתה הרבה יותר משהיו אי פעם", אמר סרוליה מאוקספורד אקונומיקס. "זאת שרשרת האספקה הגלובלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker