פאניקה אנושית או שהמכונות השתגעו - מה הפיל את וול סטריט?

"אפשר לטעון שמדובר בתיקון, אך המכירות המסיביות שהתבצעו באמצע יום המסחר נגרמו בשל הפקודות המוכנות מראש, שמתוכנתות כבר בתוך האלגוריתם באופן אוטומטי"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברוקר מביט על מסך בוול סטריט
וול סטריטצילום: בלומברג

הירידות בשוקי המניות הגלובליים הונעו בחלקן על ידי מחשבים ולא על ידי חששות המשקיעים, כך סבורים אנליסטים יממה לאחר המפולת בוול סטריט.

עוד ועוד עסקות בבורסות מתבצעות באמצעות אלגוריתם מסחר, שידוע גם כ"אלגו טריידינג". האלגוריתם משתמש במודלים מתמטיים מורכבים כדי לבצע החלטות מסחר במהירות. גם המכירה המסיבית של מניות שהחלה ביום שישי הונעה על ידי המכניזם הטכני.

מאז יום שישי, שוקי המניות הגלובליים צבועים באדום - צבע שהסוחרים לא ראו בשנה שעברה כששוקי המניות שברו שיאים פעם אחר פעם. חלק מהאנליסטים סבורים כי מדובר ב"תיקון בריא". ואולם, רבים חשו כי הצניחה אתמול של מדד דאו ג'ונס - 1,597 נקודות במהלך המסחר – נגרמה לאחר שהמכונות "השתגעו". במשך 15 דקות באמצע יום המסחר הגיע זרם מהיר של פקודות מכירה, שעל פי הסוחרים, לא יכול היה לקרות בשל פעולה אנושית.

"העלייה של מסחר מבוסס אלגוריתם גורמת לכך שהאלגוריתמים לעיתים אחראים למכירות מסיביות בשל הפקודות שהם נותנים", אמר סלמן אחמד, אסטרטג השקעות בבנק הפרטי השווייצי לומברד אודייה. "אפשר לטעון שמדובר בתיקון, אך המכירות המסיביות שהתבצעו באמצע יום המסחר נגרמו בשל הפקודות המוכנות מראש, שמתוכנתות כבר בתוך האלגוריתם באופן אוטומטי".

במהלך אותם רגעי לחץ אתמול, "התקשרנו ללקוחות שלנו ודנו בשאלה אם הצניחה של 1,600 נקודות בדאו נגרמה בשל אלגוריתמים ומסחר קאוטומטי שנסמך על ניתוחים כמותיים ולא על אירועים כלכליים או פאניקה אנושית", אמר ג'ון אולין מחברת ניהול ההון האישי אולין אנד קו.

לא כל הירידות בשווקים נבעו ממעורבות לא אנושית במסחר. השווקים כעת עצבניים. התשואות על האג"ח זינקו ושווי המניות מתקרב לרמות שנרשמו במהלך בועת הדוט.קום. חלק גדול מהירידות ביממה האחרונה היו הגיוניות, גם אם מלחיצות - במיוחד כשהן ממשיכות את המגמה של יום שישי האחרון.

עם זאת, "הדבר המפחיד אתמול היה הקצב שבו השוק צנח", אמר וולטר "באקי" הלוויג, סגן נשיא בכיר בחברת ניהול ההון האישי BB&T. "הצניחה בבוקר נגרמה על ידי בני אדם, אך הצניחה אחר הצהריים קרתה בגלל המכונות. זה הרגיש כמו דז'ה וו ל-2010". האשמה כעת מופנה בעיקר כלפי תוכנות המסחר שקשורות לתנודתיות ומבוססות על אלגוריתמים וחישוב כמותי.

השאלה עד כמה חדרו האלגוריתמים לשוק המניות האמריקאי נתונה במחלוקת, אף כי כולם מסכימים כי הן חדרו עמוק. לאחר שצניחה דומה פקדה את שוקי המניות באוגוסט 2015, ג'יי.פי מורגן צ'ייס טען כי האיתותים המשתנים לגבי התנודתיות ומחירי המניות עלולים לגרום למכירה של מניות בשווי 300 מיליארד דולר. מאז, הטלת האשמה על האלגוריתמים נהפכה לעניין שבשגרה בכל פעם שקרתה מכירה מסיבית של מניות.

לדברי מרקו קולנוביץ', אסטרטג הנגזרות הראשי בג'יי.פי מורגן, האיתותים שהתקבלו מהמגמה השלילית שפקדה את השווקים בשבוע שעבר והתנודתיות במדד VIX, הידוע בכינוי "מדד הפחד" של בורסת הסחורות של שיקגו, מילאו תפקיד חשוב בירידות אתמול.

"באמצע היום, מומנטום קצר טווח נהפך לשלילי והצית מכירה מסיבית", הוא הסביר ללקוחותיו במכתב. "הפקודות הטכניות שבאו בעקבות כך גרמו לקריסה הזמנית". המסחר בכמה מניירות הערך שקשורים למדד ה-VIX נעצר היום.

יש הטוענים כי המכונות בסך הכל עושות מה שהסוחרים האנושיים היו עושים בהינתן נתונים כלכליים מסוימים - רק בקצב מהיר יותר. הפקודות שתוכנתו במכונות דומות לאיתותים המוכרים לדורות הקודמים: אינדיקטורים מסוג מומנטום שמזהים את המגמה הקיימת ויכולים לצפות התנהגות עתידית של המחירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker