"מדד הפחד" השתגע - ומי שעשה "שורט על תנודתיות" הפסיד בגדול

שורט על תנודתיות היה הימור מוצלח במשך שנים – אבל האיתות של הבנקים המרכזיים על סיום התמריצים הראה שהמצב עומד להשתנות

בלומברג
מרקוס אשוורת'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: בלומברג

מדד התנודתיות של בורסת האופציות של שיקגו, המכונה "מדד הפחד" (VIX), רשם אתמול זינוק של יותר מ-100% - הזינוק החד ביותר שלו אי פעם. זו לא היתה מפולת חד פעמית, אלא שיעור קשה ברכיבה על גל נוח מדי של עליות במשך זמן רב מדי. מה שהרס אותו היה שהמניות עלו מהר מדי, בזמן שתשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב לעשר שנים חוו פתיחה אומללה ל-2018.

שורט על תנודתיות (הימור נגד תנודתיות) היה הימור מוצלח במשך שנים, אבל כשבנקים מרכזיים מאותתים שהם עומדים לצאת מהזירה, זה סימן בטוח לכך שהמצב עומד להשתנות. שאיבת הנזילות מהשווקים ושורט על תנודתיות לא הולכים בדרך כלל ביחד. הדרך המעשית היחידה להפחית את החשיפה היא לעשות שורט על מדד S&P 500 עצמו – מה שיוביל לסחרור מסוכן כשכולם יוצאים באותו זמן.

ותיקי השוק בוודאי זוכרים כיצד עליה חדה בתנודתיות התגלתה כפטאלית עבור קרן הגידור LTCM. הקרן היתה בשורט על תנודתיות פחות או יותר בכל מקום, ואז משבר החוב של רוסיה הרס לה את כל התוכניות – ואת הגישה שלה לנזילות. לכל מי שנמצא בשוק הזה ולא למד את הלקח הזה מגיע מה שהוא מקבל.

משקיעים רבים הימרו על תנודתיות נמוכה, ובימים האחרונים החלו לגדר את עצמם – כלומר להשקיע בכיוון הפוך – מהלך שתרם לירידות. השאלה היא, אם הגידור הזה שמאיץ את התנודתיות, מיצה את עצמו? בכל מקרה, מנהלי סיכונים ברחבי העולם יצטרכו לבדוק טוב את מודלי הסיכון שלהם, ולנסות להבין מה החמיצו, ואיך לסגור את הפערים.

באופן משונה, יש הטוענים כי זהו הזמן הטוב ביותר לעשות שורט על תנודתיות – מיד אחרי זינוק, כפי שההיסטוריה מלמדת. העניין הוא שצריך להאמין שזו אינה חזרה על המשבר הכלכלי, אז התנודתיות נשארה גבוהה במשך יותר משנה, אלא רק תיקון הכרחי.

נראה שזו טלטלה שנגרמה מכך שאנשים נלכדו בפוזיציות שעבדו במשך שנים ועכשיו כבר לא עובדות – זו אינה תוצאה של אירוע חד פעמי. זה מראה כי יתכן שהדברים יחזרו למסלולם ברגע שתקופת ההתמודדות עם הטלטלה הזו תחלוף. בשלב מסוים, כשהאבק ישקע, כולם יצטרכו לשאול את עצמם אם צריך היה לתת למוצרים שמאפשרים שורט על תנודתיות להתרבות ללא פיקוח. אבל בינתיים האבק עדיין באוויר. 

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker