הפינה הקטנה והאקזוטית בשוק האמריקאי שמספרת את סיפורה של הקריסה

סוחרים מספרים שהירידות בבורסה קשורות לשבירת "שוק התנודתיות" ■ מה הלאה? תלוי ברמת האמון באיתנות הפיננסית של השחקנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוחר מודאג בוול סטריט צילום: BRYAN R. SMITH/אי־אף־פי

 מי שיחפש הסבר נקודתי וממוקד לירידות החדות של הימים האחרונים בשווקי המניות  - אנחנו מדברים על ירידה של כ-7%  בשבוע האחרון במדד ה-S&P500 וירידה של יותר מ-4% במדד ת"א 35  - ימצא אותו כנראה בפינה קטנה ואקזוטית של השוק האמריקאי: שוק החוזים על תנודתיות.

יש דבר כזה. בוול סטריט ובכל השווקים המפותחים נוהגים שחקנים פיננסיים להמר לא רק על כיוון המניות אלא גם על שלל נתוני מסחר אחרים, ביניהם מידת התנודתיות של המניות - בלע"ז Volatility, ובסלנג של הסוחרים - Vol.

"מדד הפחד", לדוגמא, הוא מדד של תנודתיות של שוק המניות: הפחד עולה כשהתנודתיות מזנקת (כי אפשר להפסיד הרבה), והוא יורד כאשר התנודתיות צונחת (כי השוק יציב). איך מהמרים שם על דבר כזה? ישנם הרבה מנגנונים לרבות קרנות, תעודות סל, אופציות, חוזים, עסקות 'שורט' -  אבל העיקרון בכולם זהה: מי שמאמין שהשוק יתנהל ביציבות ולא יהיו תנודות חדות, כפי שהיה עד השבוע האחרון, יכול להמר על כך, והוא גם יכול לבחור דרגות מינוף וסיכון משתנות. מי שחושב הפוך - לוקח את הצד השני של העסקה. 

בגלל שהשוק היה כמעט חופשי בשנים האחרונות ממפלות ותנודות חדות, אסטרטגיה של "שורט" על התנודתיות, כלומר הימור על יציבות, יצרה למי שבחר בה רווחים יפים וקבועים. מול ההיסטוריה הזו,  ועל רע הנתונים הכלכליים הטובים מכמעט כל מדינה בעולם, היה קל לעשות כך כסף, ומאות מיליארדי דולרים אכן הופנו לאפיק הזה.

אלא שהפעם השוק הזה "נשבר" כמו כל אסטרטגיה שמבוססת על רווח קטן וקבוע שמצטבר יפה, מול סיכון להפסד נדיר אבל גדול (בישראל קראו לזה פעם "לאסוף אגורות לפני דחפור מתקדם"). התנודה החדה של הימים האחרונים האחרון יצרה הפסדי עתק אצל מי שהימר על המשך היציבות, כולל הפעלה של תוכנות מחשב המאיצות סגירת פוזיציות בהיעדר בטוחות מספיקות לכיסוי ההפסדים. וזו נקודה החשובה: התנודה החדה גרמה לחיסול מאולץ של הפוזיציות הללו, החיסול החריף את התנודה, המעגל הזה חיזק את עצמו - והשוק האמריקאי חטף אתמול ירידה יוצאת דופן של יותר מ- 3%. מה שהתחיל כהתפתחות בזירת ההימורים על התנודתיות, מבלי שמשהו שינה דעתו בשאלת ערכן של המניות – הפך לתנודה חדה בשווי השוק של החברות עצמן אחרים. שוב כמו במפולות קודמות, ה"זנב" כשכש ב"כלב".

מה יקרה היום בהמשך המסחר? מה יקרה בימים הקרובים? אף אחד לא יודע, אבל דבר אחד ברור: שוב כמו במשברים קודמים, זהו עכשיו סיפור של נזילות, של פשיטות רגל של מהמרים, של המנגנון הפיננסי. אם האמון במנגנון המסחר, הבטוחות והיציבות הפיננסית של הפעילים יתחיל להתערער, הירידות יחריפו. אם האמון יישאר גבוה, השוק יתייצב כבר בקרוב.

 ובהמשך השנה? כולם  משוכנעים שהשוק ייעצר, וודאי לא יפוך לשוק "דובי" - מגמת ירידה ארוכת טווח. כאן אנחנו חוזרים לכלכלה בסיסית: המשק האמריקאי נתפס עתה כחזק, התחזיות הן לצמיחה גבוהה של המשק ושל רווחי החברות,  כך גם במדינות אחרות - ובראש הבנק המרכזי התיישב עתה יו"ר אשר וודאי יקבל (אם עוד לא קיבל) מהנשיא דונלד טראמפ טלפון עם ההוראה "תעצור מייד את הירידות הללו".  בניקוי כל הסיפורים של שוק התנודתיות, זה סיפור של שוק שעלה מהר מדי וגבוה מדי - והוא עובר עתה צעד קטן חזרה לרמות הגיוניות ולהתייצבות מתבקשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker