חורף כלכלי מגיע - אל תשכחו לקחת מטרייה

צעדי הצנע והקיצוצים מבשרים כי תקופה קשה לפנינו

יוני סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוני סער

רוחות השינוי שוב מנשבות. אפשר להריח זאת באוויר. ספטמבר הגיע ובחצי הכדור הצפוני השמש שוקעת מוקדם יותר. האוויר מעט חריף יותר בתקופה זאת של השנה. ימי הקיץ העליזים תמו, והם מפנים את מקומם במהירות לצינה. אנו ניצבים בפני תקופה קרה יותר. לרוע המזל, איני מדבר רק על מזג האוויר.

גם מבחינה כלכלית, הצינה מתפשטת לאיטה בחלקים גדולים של העולם המפותח. ניצני ההתאוששות הירוקים, שנבטו בחלקה הראשון של השנה, החלו להצהיב, וחלקם אפילו קמלו באדמה.

נתוני צמיחת התמ"ג ברבעון השני בארה"ב, שעודכנו כלפי מטה לשיעור שנתי של 1.6%, בשילוב עם הודאת יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי בכך שכלכלת ארה"ב האטה "בשיעור נמוך יותר" משצפו בבנק הפדרלי, מספקים סיבות טובות לחשש. נתוני המקרו של כלכלת ארה"ב מדאיגים. מכירות הבתים החדשים והקיימים נראות כאילו עברו סופת הוריקן. ביטחון הצרכנים ירד מהרמות הגבוהות אליו הגיע באחרונה. שיעור האבטלה במדינה מתעקש להישאר על 9.5%. הסיבה היחידה ששיעור האבטלה אינו גבוה יותר היא, כפי שניסח זאת ברננקי, "השתתפות נמוכה יותר בשוק העבודה". במילים אחרות, מחפשי עבודה רבים התייאשו מלחפש עבודה.

המצב באירופה אינו טוב יותר. צרפת הפחיתה את תחזית הצמיחה הכלכלית שלה בשנה הבאה מ-2.5% ל-2%. דירוג החוב של אירלנד הורד ואפילו נתוני התמ"ג הטובים יותר בבריטניה הינם תוצאה של חידושי מלאי ובנייה ואינם צפויים לשרוד בגל הקור התקציבי שצפוי החורף. רק גרמניה נעה קדימה עם צמיחה של 2.2% ברבעון השני בזכות עלייה בייצוא. אך גם גרמניה תתקשה לשגשג לנוכח סטגנציה בשוקי הייצוא העיקריים שלה.

כל זה היה בסדר אילו התחזיות היו ורודות; אך הן אינן. כל הכלכלות הגדולות בחצי הכדור הצפוני מתכננות צעדי צנע נרחבים במטרה לצמצם את הגרעונות. צרפת הודיעה כי תעשה "כל שביכולתה" כדי לקצץ בגירעון. בבריטניה צפויים קיצוצים של עד 25% בתקציב מרבית משרדי הממשלה. אין פלא שהציבור נבהל וסגר את הארנק. נראה כי ההתרעות לגבי תקופה כלכלית קשה הפכו לנבואה שמגשימה את עצמה.

ובזמן שבחצי הכדור הצפוני החורף מתקרב, בחצי הכדור הדרומי ממשמשים ובאים ימי הקיץ החמימים. כמובן, דרום מזרח אסיה, הודו וסין הן הכלכלות הלוהטות כעת עם שיעורי צמיחה ממוצעים של 5% השנה ובשנה הבאה. אך גם כאן תורגש צינת הרוחות הקרות.

ההאטה בסין נמשכת, וכל הידוק מזערי במדיניות המונטרית ישא השלכות אדירות ברחבי מדינות ויבשות. ביפן הדפלציה מהדקת את אחיזתה בכלכלה השנייה או השלישית בגודלה בעולם (תלוי לפי איזה סקר בוחנים זאת בכל יום נתון). המחירים נפלו במשך 17 חודשים ברציפות ביפן, ועם רמות חוב המתקרבות ל-200% מהתמ"ג, אפשרויות המדיניות שנותרו בידי יפן מועטות.

עדיין נותרו כמה קרני אור שמצליחות להסתנן מבעד לעננים. אך הן מתפוגגות במהירות ואינן משתוות לעוצמת הגשמים בשאר התחומים.

בדרך כלל אני שמח לקראת חילופי העונות; אחרי הכל, כל עונה נושאת קסמים ופלאים משלה. אני מנסה לזכור שאפשר ליהנות ממזג האוויר הנוח רק לאחר שלומדים להעריך את הרע. אני לא בטוח שאוכל ליישם לקח זה לגבי התחזית הכלכלית. העונה הכלכלית מתחלפת. אל תשכחו לקחת מטרייה.

הכותב הוא פרשן כלכלי ב-CNN. תוכניתו "Quest Means Business" משודרת מדי ערב בשעה 21:00 לפי שעון ישראל. הבלוג של ריצ'רד באתר CNN

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker