תשכחו מביטקוין, ההגנה הטובה ביותר היא זהב

למרות השאננות של הבנקים המרכזיים, יש סיכויים טובים שהאינפלציה חוזרת. כדאי לכם להתכונן – כי אף אחד לא יעשה את זה עבורכם

פייננשל טיימס
מרין סומרסט ווב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטילי זהב
צילום: בלומברג

בשנה האחרונה לא נרשמה צניחה משמעותית בהיקף הייצור המקומי ביפן – מלבד בכמה מגזרים מיושנים ובכאלה שליפן אין סיכוי להגיע ליתרון תחרותי בהם, כמו פחם או טקסטיל.

זה נשמע כמו אחד המשפטים המשעממים ביותר שהטור הזה אי פעם כתב – אבל תמשיכו אתי עוד קצת. למעשה, זה אחד הרמזים הטובים ביותר שיש לגבי מה הדבר הבא שעשוי לקרות בכלכלה העולמית. במשך שנים, העולם סבל מתפוקת יתר ובעיית דיסאינפלציה. יותר מדי מפעלים ייצרו יותר מדי דברים, וכתוצאה מכך דחפו יותר מדי למטה את מחירי המוצרים.

את התוצאות של התהליך הזה רואים בכל מקרה, בצמיחת השכר הנמוכה ובהרחבה הכמותית הבלתי נגמרת. יש הנחה כללית שזה לא השתנה ולא משתנה, כך שאין סכנה כי האינפלציה תרים את ראשה לפתע, ללא קשר לעד כמה המדיניות המוניטרית היא מרחיבה (כלומר, הורדת שווי הכסף והגדלת הכמות שלו).

ייתכן שההנחה הזו מוטעית לחלוטין. ראו כיצד העולם הגיע למצב של תפוקת יתר מלכתחילה. הסיבה היא (כמו כל דבר אחר כמעט) היא סין. הצטרפותה של הכלכלה הענקית הזו לארגון הסחר העולמי ב-2001, סדר העדיפויות של מנהיגיה בשני העשורים האחרונים (צמיחה, צמיחה וצמיחה) וההיקף העצום של התמריצים שהוזרמו לכלכלה ב-2009 הוסיפו יכולת תפוקה זולה ומאסיבית למערכת העולמית ושינו כל דבר עבור כל אחד אחר.  

מי רוצה לקנות דברים יקרים שיוצרו במישיגן או במחוז אָאִיצִ'י שביפן, אם אפשר לקנות במקום דברים זולים מסין? אבל סין משתנה. במשך שנים, גורמים במפלגה השלטת תומרצו להראות צמיחה באזורים שלהם, ללא קשר להשלכות או למחיר, מקרו כלכלה גלובלית או זיהום. אבל בוועידת המפלגה באוקטובר, שי ג'ינפינג שינה את הטון.

במקום להתמקד בצמיחה, מנהיג סין דיבר על שלושה מאבקים קשים: מניעת סיכונים גדולים (בעיקר פיננסיים – להפחית את המינוף); בעוני (שי מעוניין ב"חברה משגשגת במתינות", בכל מובן); ובזיהום (הוא רוצה לראות שמים כחולים שוב).

התוצאה היתה מיידית למדי. כמעט ברגע שהמשלחות היו בדרכן הביתה מהוועידה, אומרים האנליסטים ב-Gavekal, מחירי הגז הטבעי ("דלק נקי") הוכפלו; הצמיחה של תפוקת הברזל נעצרה; והתפוקה של מגזר המלט ירדה, למרות הביקוש הגבוה, ולכן המחירים עלו. נראה שסין אינה מוסיפה תפוקה חדשה לכלכלה העולמית באופן שעשתה בעבר, והמשמעות של זה אמורה להיות שהיא כבר אינה מייצאת דפלציה לשאר העולם.

זוהי דינמיקה שמתחילים לראות בכל מקום. אין כבר עודף תפוקה ביפן (או שהוא הולך ומצטמצם). התפוקה התעשייתית בארה"ב הגיעה לשיא בדצמבר, אף שהתאגידים האמריקאים היו עסוקים מדי ברכישות חוזרות של מניות ותרגילים פיננסים מכדי לבנות מחדש את כושר הייצור. התפוקה התעשייתית בבריטניה נמצאת בשיא של עשר שנים.

כל זה יכול להוביל לכמה מסקנות מעניינות. הראשונה, שאותה הדגיש Gavekal, היא שזה הסבר לאופן שבו שוקי המניות במדינות שהכשילו בעבר את הכלכלה העולמית עם עודף התפוקה שלהן, לפתע מזנקים. ראו את סין, יפן וקוריאה – שווקים שאולי למשקיעים כדאי להישאר בהם בינתיים.

המסקנה השנייה היא שעלייתה של הכלכלה האמריקאית אינה קשורה לגמרי למדיניות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. ייתכן שהמפעלים בכושר טוב משום שהחסמים של הייצור הגלובלי חטפו מהלומה – ולא משום שהוא המנהל הכלכלי הטוב ביותר מעולם. המסקנה השלישית היא שאינפלציה אמיתית – שמנהיגנו הדגולים בבנקים המרכזיים חושבים שהיא אינה אפשרית, לא משנה כמה כסף ידפיסו – היא דווקא אפשרית ביותר.

עדיין מוקדם מדי להיות בטוחים לגבי זה. ייתכן שתהיה יותר תפוקה מכפי הנראה כיום, ושהכלכלה העולמית תישאר שברירית יחסית. עם זאת, שוק העבודה המתפקד ביפן ושיעורי האבטלה הנמוכים ברמה היסטורית בארה"ב ובבריטניה דווקא תומכים ברעיון שתפוקת יתר היא חדשות האתמול. וקשה להעמיד פנים שמעט אינפלציה אינה מחלחלת למספרים כמעט בכל מקום: מדד מחירי הקמעונות בבריטניה הוא ברמה של 4.1%.

שום דבר מזה אינו ודאי – רחוק מכך. אבל אם האינפלציה חוזרת או אפילו אם יש מספיק נתונים שם בחוץ כדי לספק לשווקים חשש  אמיתי מאינפלציה, אתם תצטרכו להיות מוכנים. כי הבנקים המרכזיים כנראה לא יהיו.

אז כיצד תוכלו לגדר את עצמכם? התשובה הרגילה שלי היא זהב. אבל יש קבוצה של אנשים שאומרים לי שיש להם תשובה טובה יותר. בואו נקרא להם ביט-באגס.

ביטקוין, הם אומרים, אינו יכול לאבד את כוח הרכישה שלו כתוצאה מאינפלציה (בשל האספקה המוגבלת שלו). הוא אינו מסתמך על ממשלות בכל הנוגע לערך שלו. הוא ניתן להעברה, נזיל ופרטי – ההגנה המושלמת מפני ההגנה האינפלציונית שנוצרת ללא הפסקה על ידי הבנקים המרכזיים המטופשים (אף שהעצבים שלהם ודאי היו רופפים בעקבות הירידות החדות בערך המטבעות הדיגיטליים בשבוע החולף). כפי שאחד מהביט-באגס אמר לי בטוויטר בשבוע שעבר, ביטקוין הוא הרבה יותר טוב מזהב כגידור נגד ממשלות ואינפלציה: "זהב זה ישן".

אם הייתי יכולה לשלוף את הציוץ הזה, הייתי מפנה את הלעג שלי אל נגיד הבנק של בריטניה מארק קרני. הוא אינו אוהב צעדים אינפלציוניים שאומרים לו מה שהוא אינו אוהב לשמוע, אבל יותר מכך הוא אינו סובל את טבעו האנונימי של הביטקוין. "לאנשים אין אנונימיות כשהם מבצעים עסקות בבנק שלהם", הוא אומר. "למה שיהיה לאלה שעושים עסקות במטבעות קריפטו?"

למה באמת? אני מציינת את זה כדי להדגיש את העובדה שמטבעות קריפטו הם ניתנים להעברה, נזילים ופרטיים כל עוד הרגולטורים מאפשרים להם להיות כאלה. אתם יכולים להגיד את אותו הדבר על זהב, כמובן. אחזקה של כל דבר מלבד כמות קטנה של מטבעות זהב היתה באופן זמני בלתי חוקית בארה"ב ב-1933.  

לזהב יש כמה יתרונות שלמטבעות קריפטו אין: ראשית, אתם לא רואים את 20 המדינות המתועשות בעולם מבזבזות הרבה זמן בימים אלה על דרכים שבהן אפשר להטיל רגולציה על אחזקות הזהב של אנשים (קרני אומר כי רגולציה על מטבעות קריפטו נמצאת בראש הרשימה שלו); הזהב מקובל אוניברסלית כמאגר ערך גלובלי וארוך טווח וכזה שאינו דורש סיסמה כשאתה רוצה לשלוף אותו מתחת למיטה שלך; הוא יפה; הוא שימושי; קשה באמת לזייף אותו; קל להחליף אותו למטבע רגיל; וגם – יש לו היסטוריה. אונקיה של זהב הצליחה פחות או יותר לשמור על כוח הקנייה שלה אלפי שנים.   

אני אתפלא מאוד אם מישהו יאמר זאת על הביטקוין בשנת 4018. אני מחזיקה בזהב כגידור נגד זעזועים ובמיוחד נגד אינפלציה, בדיוק משום שזהב זה דבר ישן.

מרין סומרסט ווב היא העורכת של MoneyWeek

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker