תרמית התשתיות של טראמפ

נאום מצב האומה של טראמפ ניסה להישמע רציני, אבל תוכנית התשתיות שהוצגה בו לא רצינית או מעשית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המטרה העיקרית של טראמפ בנאום מצב האומה היתה להישמע רציני ונשיאותי. האם הוא הצליח לעשות זאת? אני לא חושב. הניסיון לעורר פחד לגבי פשעי מהגרים דוחה בעיני. אבל בעיקר לא אכפת לי. מעולם לא ראיתי טעם בביקורת על סגנון פוליטי.

מה שמשנה זה התוכן, שאם נהיה כנים לרגע, אין הרבה ממנו בנאום מצב האומה. למרות זאת, טראמפ ניסה להישמע כאילו הוא מציע יוזמות רציניות חדשות, בעיקר בתחום התשתיות.

לכן כדאי להבהיר: אף שארה"ב זקוקה נואשות להשקעות חדשות בהון ציבורי, ההצעה של טראמפ אפילו לא מתקרבת לרצינית. במקרה הטוב, זה יהיה סכום טריוויאלי של כסף שמעמידים פנים כאילו הוא מתועל למטרה רצינית. במקרה הרע, זו תהיה אורגיה של קפיטליזם של מקורבים, הפרטה של נכסים ציבוריים שתייצר מעט מאוד השקעות חדשות.

אז בעצם ניסו למכור לנו כאן? טראמפ נקב במספר גדול – 1.5 טריליון דולר. אבל לפי טיוטה מודלפת של התוכנית, היא תשתמש רק ב-200 מיליארד דולר בכספי הממשל. היתר אמור להגיע ממשקיעים פרטיים. זה טריק נחמד. איך זה עובד?

התשובה הקצרה היא שזה לא עובד. משקיעים פרטיים לא יוציאו כסף על תשתיות ציבוריות אלא אם הן יניבו להם רווחים. זה עובד רק אם ניתנת להם בעלות ואפשרות לקבל הכנסות עתידיות מהציבור.

ראשית, הרבה תשתיות פשוט לא עובדות ככה. אין שום דרך להפוך מערכות ביוב, סכרים והרבה דברים כאלה למרכזי רווח. שנית, אפילו כשהן כן עובדות – למשל בכבישי אגרה וגשרים – ההשקעות הפרטיות האלה לא מגיעות חינם; הן בעצם תמורה ליכולת לגבות כסף מהציבור, שזו צורה אחרת של מיסוי. ואין שום ראיות לכך שדרך כזו של השקעות ציבוריות חוסכת כסף. להיפך, היא בדרך כלל עולה למשלמי המסים יותר מאשר כשהממשלה פשוט בונה משהו.

חכו רגע, זה הולך ונהיה גרוע יותר. מאיפה בכלל מגיעים ה-200 מיליארד דולר האלה? לא ברור בכלל שזה כסף חדש; רובו קרוב לוודאי יהיה כסף שהיה מושקע בפרויקטים ציבוריים בכל מקרה.

המשמעות היא שאנחנו לא מדברים על תוכנית לבניית תשתיות אלא על תוכניות להמרת מה שאמורים היו להיות פרויקטים ציבוריים למיזמים פרטיים, שאפשר להניח שיקבלו הטבות מס גדולות. ומי ישתתף בתוכניות ההפרטה הכדאיות האלה? אנחנו בכלל צריכים לשאול?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker