יוני סער

הקדשתי את מרבית השבוע החולף להתלבטות על הגורל הצפוי של דליפת הנפט של BP ושל מנכ"ל החברה, טוני הייוורד. הייוורד סופג את מרבית הביקורת בגין דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, ואני לא יכול להחליט אם זה הוגן או לא. רגע אחד אני נוטה לעמדה כי בתור מנכ"ל, עליו לשאת באחריות. וכעבור רגע, דעתי מתחלפת, ואני חושב שזה לא הוגן להתמקד בהייוורד. הוא נמצא בתפקיד שלוש שנים בלבד, ואין לו אחריות אישית לאסון.

אבל חכו רגע, שוב דעתי מתחלפת ונעה לכיוון השני, ואני חושב לעצמי: מי מאיתנו לא פולט איזו הערה שטותית מפעם לפעם כאשר הוא נמצא תחת לחץ? הייוורד קיים עשרות ראיונות ותדריכים. האם אנחנו צריכים להוקיע אותו בגלל כמה מילים לא ראויות שהוצאו מהקשרן?

טוני הייוורד הוא איש נפט לפני ולפנים. בעקבות הקריירה ארוכת השנים שלו ב-BP הוא מכיר היטב את המגזר. הוא מונה לתפקיד מנכ"ל BP כדי לעשות סדר בחברה שהתנהלה עד אז באופן גחמני והיתה מעורבת ביותר מדי שערוריות בטיחות. הוא עומד בראש החברה שלוש שנים בלבד, וקל לראות כי המשבר האחרון הוא שריד של האופן שבו נוהלה החברה בעבר, ולא תוצאה של האופן שהוא מנהל את החברה.

טוני הייוורד, אולי יותר מכל מנהל בכיר אחר ב-BP, יודע שהחברה יכולה להתגבר על המשבר הנוכחי מבחינה פיננסית. הוא סמנכ"ל הכספים לשעבר של BP, ומכיר את היטב את מאזניה. למרות נפילה של 34% במחיר המניה מאז תחילת המשבר, הוא עדיין היה מסוגל לומר למשקיעים "חשוב לזכור כי ברמה התפעולית החברה פועלת טוב מאוד" וכי "יחסית לתזרים המזומנים של החברה מדובר במצב שניתן להשתלט עליו".

אבל חכו רגע - "תזרים מזומנים שמאפשר להשתלט על המצב?" - כאשר מדובר במשבר שהורס חלקים גדולים מחופי מפרץ מקסיקו? זה לא נשמע ממש קשור לדייגים ולתושבים המקומיים אשר רואים את מחייתם מוצפת בנפט, ואשר לא בדיוק מעיין אותם מצב תזרים המזומנים של BP אלא כן מדובר בתשלום פיצויים להם.

אני מרגיש חצוי גם לגבי ההחלטה של BP לחלק דיווידנד למשקיעים. מצד אחד, BP יכולה להרשות לעצמה לחלק דיווידנד, אז למה לא? מיליוני בני אדם תלויים במיליארדים ש-BP מחלקת כדיווידנדים, וזהו מקור הכנסות חשוב לקרנות פנסיה, קרנות השקעות וגימלאים רבים.

מצד שני, הנשיא אובמה והממשל בארה"ב הטיחו ביקורת בתשלום הדיבידנד. "מה שאני לא רוצה לשמוע זה שהם מוציאים סכומים כאלה על בעלי המניות, אך במקביל נותנים גרושים לדייגים באזור מפרץ מקסיקו", אמר אובמה. נדמה כי מדובר בצעד לא תקין פוליטית לשלם למשקיעים בשעה שיש כמויות כה גדולות של נפט שמזהמות את החופים.

מרוב התלבטויות לגבי BP כבר יש לי סחרחורת. למרבה המזל, לא נראה שכל ההתלבטויות הללו גורמות נזק כלשהו למנכ"ל הייוורד. לאחר סבב הביקורת האחרון נגדו הוא העיר: "אני בריטי. מקלות ואבנים יכולים לשבור את העצמות, אך מילים לעולם לא יפגעו בי". יתכן שהוא צודק בדבריו, אך האם נהג בתבונה שאמר זאת? אני שוב שוקע בהתלבטות...

הכותב הוא פרשן כלכלי ב-CNN. תוכניתו "Quest Means Business" משודרת מדי ערב בשעה 21:00 לפי שעון ישראל. הבלוג של ריצ'רד באתר CNN

TheMarker Online

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker