יוני סער

כשנהג המירוצים פרננדו אלונסו ניצח במרוץ הגרנד פרי בבחריין, הניצחון פתח את הקרב על אליפות פורמולה ואן ל-2010. מדובר בקרב שייקח 12 קבוצות למסע בין 19 ערים ברחבי העולם. בעוד שלמירוץ הבריטי בסילברסטון יש אולי היסטוריה יותר עשירה והמירוץ במונטה קרלו הוא זוהר יותר, מעטים מהמסלולים השנה מספרים כל כך הרבה על מולדתם כמו בחריין. כל דבר במירוץ ובמסלול סיפר לי משהו על המדינה ועל מצבה המשתנה, עם כל המחלוקת הנלווית לכך.

"אנו חייבים לעשות זאת", אמר לי הנסיך. "אנחנו נעים לכיוון של כלכלה מגוונת יותר, שתלויה במגזר הפרטי. עלינו לבנות כלכלה שמבוססת על יעילות". מדובר בהכרה מרעננת ובוטה בכך שלמרות שהנפט והגז לא יאזלו בעשר השנים הקרובות, אין למדינה זמן רב להתמודד עם בעיה זאת.

ביקורים כאן כוללים דיונים על כיצד צריכה הכלכלה החדשה להיראות. ישנה כמובן התמקדות בתיירות, כאשר כיום תעשיית התיירות במדינה מורכבת מארבעה מיליון מבקרים סעודים המגיעים לכאן כדי ליהנות מהאווירה הליברלית יותר. ישנו גם מגזר השירותים הפיננסיים. המדינה התקדמה באיטיות, אך בעקביות בתחום זה, במיוחד מאז פרוץ המשבר הפיננסי בדובאי.

"במעבר מכלכלה מבוססת-נפט אנחנו לא הולכים לירות לכל כיוון. אין לנו את היכולת להתפזר לכל כיוון אפשרי. איננו יכולים להיות אלופים בכל דבר", אומר הנסיך. קבלה זאת של תפקידה החדש פירושה שמדינה קטנה זאת תסיים בתור כלכלה תומכת למדינות עשירות יותר כמו סעודיה וקטאר. יש לה את המומחיות לייעץ עם שכניה בנוגע לניהול תעשיות הנפט והגז שלהן. באמצעות הבנקים, היא תוכל לטפל בהכנסות בסך מיליארדי דולרים שיניבו שכנותיה. בחריין נועדה להפוך לכלכלת שירותים, הדומה יותר לכלכלה אירופית קטנה המתקיימת על תעשיותיהן של שותפות אזוריות גדולות יותר.

בבחריין, החשש הגדול הוא תמיד שמדינת נפט גדולה יותר תעקוף אותה. חברת התעופה גאלף אייר כבר הפסידה למתחרותיה האזוריות הגדולות יותר. המגזר הפיננסי איבד נתח שוק לטובת דובאי, בימיה הטובים. כיום, שבע שנים מאז שבחריין הפכה לנסיכות המפרץ הראשונה שבה נערך מירוץ פורמולה ואן, גם אבו דאבי הצטרפה ובנתה מסלול מירוצים בשווי של מיליארד דולר. המירוץ הראשון שנערך בשנה שעברה באבו דאבי היא מחזה מרחיב וניצחון למארגנים, שהוכיח מה כסף באמת יכול לקנות.

עונת המירוצים של פורמולה ואן ב-2010 מתחילה בבחריין ומסתיימת באבו דאבי. בעוד שכרגע תושבי בחריין רגועים לנוכח ההשתתפות של יריביהם, הם ודאי תוהים האם העובדה שהיו ראשונים אומרת שיישארו במירוץ. בשעה שבחריין מוצאת את דרכה בעולם החדש, היא לא צריכה לאבד את המסורת שלה.

הכותב הוא פרשן כלכלי ב-CNN. תוכניתו "Quest Means Business" משודרת מדי ערב בשעה 21:00 לפי שעון ישראל. הבלוג של ריצ'רד באתר CNN

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker