הסינים בנו לאיחוד האפריקאי מטה - וצותתו לו במשך שנים

לפי דיווח בעיתון "לה מונד" סין בנתה בין היתר את רשת המחשבים במטה האיחוד באדיס אבבה, אתיופיה ומדי לילה העבירה מידע סודי מהמחשבים לשנחאי

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
מטה האיחוד האפריקאי באדיס אבבה
מטה האיחוד האפריקאי באדיס אבבה
פייננשל טיימס
פייננשל טיימס

גורמים באיחוד האפריקאי (AU) מאשימים את סין בפריצה למערכת המחשבים במטה הארגון באדיס אבבה שבאתיופיה כל ערב במשך חמש שנים והרדת מידע מסווג ממערכת המחשבים. בייג'ין מימנה את בנית מטה האיחוד ב-200 מיליון דולר וחברות בבעלות ממשלת סין בנו אותו.

אנליסטים אמרו כי העובדה שהפריצה נותרה בסוד שנים לאחר שנחשפה וכי האיחוד האפריקאי לא הגיב בפומבי מעידים על טיב היחסים בין סין למדינות אפריקה. גניבת המידע נחשפה על ידי העיתון הצרפתי  "לה מונד אפריק". סין מכחישה את ההאשמות.

פריצת הסייבר מציגה את הסיכון שלוקחות מדינות באפריקה בכך שהן מאפשרות לחברות טכנולוגיה סיניות להיות בעלות תפקיד מרכזי בפיתוח מערכות התקשורת שלהן, זאת למרות שארה"ב מגבילה את וואווי ו-ZTE בהשקעותיהן.

"שתי החברות בנו את רוב תשתיות התקשורת באפריקה", כך לפי דו"ח של חברת הייעוץ מקנזי על השקעות של סין באפריקה שפורסם בשנה שעברה. "לה מונד" דיווח כי פעילות העברת המידע הגיעה לשיאה כל לילה בין חצות לשתיים לפנות בוקר החל מינואר 2012, אז הושלמה בניית המטה, עד ינואר 2017.

טכנאים של האיחוד האפריקאי גילו כי סודות של הארגון היו מועתקים מדי לילה לשרתים בשנחאי, כך לפי הכתבה שפורסמה ב"לה מונד". האיחוד האפריקאי משתמש כעת בשרתים משלו וכל התקשורת האלקטרונית מוצפנת ולא עובדת דרך אתיו טלקום – חברת התקשורת שבבעלות אתיופיה.

עלי-קאן סאטוצ'ו, אנליסט השקעות בניירובי, אמר כי הפריצה היתה מדאיגה בין היתר בגלל שהיא חשפה כי למדינות אפריקה אין שום כוח השפעה על סין. הוא הוסיף כי "יש תאוריה באפריקה שסין היא סנטה קלאוס. היא לא. המנהיגים שלנו צריכים להתנער מהרעיון הזה".

ממשרד החוץ של סין הכחיש את ההאשמות וכינה את הדיווחים "חסרי בסיס" ו"שטות גמורה". "סין לא מתערבת במדיניות פנימית של מדינות אפריקה או עושה משהו שיכול לפגוע באינטרסים שלהם", נמסר בהצהרת משרד החוץ ביום שני.

דיפלומט מערבי שמוצב באזור אמר כי האיחוד האפריקאי לא צריך להיות מופתע. "כשאתה נותן להם (לסינים) לבנות את כל המערכת, ברור שהם יאזינו לך", הוא אמר.

שי ג'ינפינג, נשיא סין, הבטיח להשקיע 60 מיליארד דולר בסיוע למדינות אפריקה בוועידה האחרונה שקיים עם מנהיגים אפריקאים בדרום אפריקה לפני שנתיים. חברות סיניות בנו את רוב תשתיות הכבישים ומסילות הרכבת ביבשת, כשיותר מ-10,000 חברות פעילות באפריקה, לפי נתוני מקנזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker