קרוגמן על ביטקוין: "בועה ענקית שתסתיים בדמעות - ועדיף כמה שיותר מהר"

כשחתן פרס נובל נשאל אם להשקיע בביטקוין הוא הגיב בלי רחמים: "בועה שעטופה במיסטיקה טכנולוגית ומעטה של אידיאולוגיה ליברטריאנית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם בתוך בועה
צילום: דרימסטיים

הספר שלי שאל אותי לפני כמה ימים אם להשקיע את כל כספו בביטקוין. האמת היא שאם היה קונה אותו לפני שנה, היה מרגיש טוב מאוד עם עצמו כעת. מצד שני, ספקולנטים הולנדיים שקנו פקעות צבעונים ב-1635 גם הרגישו טוב עם עצמם כמה זמן, עד שמחירי הצבעונים קרסו ב-1637.

אז ביטקוין הוא בועה ענקית שתיגמר בדמעות? כן. אבל היא בועה שעטופה במיסטיקה טכנולוגית בתוך מעטה של אידיאולוגיה ליברטריאנית. קילוף העטיפות ילמד אותנו על התקופה שבה אנו חיים.

אם אתם גרים במערה ועדיין לא שמעתם על ביטקוין – מדובר בדוגמה הגדולה והידועה ביותר למטבעות קריפטו: נכסים שאין להם קיום פיזי, אלא רק רישום דיגיטלי במחשבים. מה שמבדיל ביניהם לבין חשבונות בנק רגילים, שגם הם אינם אלא רישומים דיגיטליים, הוא שהם לא שמורים בשרתים של מוסד פיננסי מסוים. קיומו של הביטקוין מתועד ברישום שמפוזר בין מקומות רבים.

הבעלות שלכם על ביטקוין לא מבוססת על הוכחת זהותכם (וחשיפתה לצורך זה), אלא על ידי סיסמה סודית – שמעניקה לכם גישה למטבע בלי לחשוף את זהותכם.

אפליקציה לרכישת ביטקוין
אפליקציה לרכישת ביטקויןצילום: בלומברג

מגניב, אבל בשביל מה צריך את זה? בעיקרון אפשר לשלם בביטקוין באופן אלקטרוני, אבל את זה אפשר לעשות גם בכרטיסי אשראי או בפייפאל. ביטקוין, במובן הזה, הוא אמצעי תשלום יקר. אפילו בכנסי ביטקוין מסרבים לפעמים לקבל תשלום בביטקוין. אין סיבה להשתמש בביטקוין בעסקות, אלא אם כן אינכם רוצים שיראו מה אתם קונים או מוכרים – וזו הסיבה שביטקוין משמש בהרבה עסקות שוק שחור, מין וסמים.

אז ביטקוין אינו באמת מזומן דיגיטלי. מה שהוא באמת זההמקבילה הדיגיטלית של שטרות 100 דולר – רוב החנויות לא מקבלות אותם, אבל הם פופולריים בקרב גנבים, סוחרי סמים ומעלימי מס. רובנו עוברים שנים בלי לראות שטר של 100 דולר, אבל הם קיימים – בשווי של יותר מטריליון דולר, שהם 78% מהשטרות במחזור בארה"ב.

האם ביטקוין עדיף על שטר של 100 דולר בעסקות חשאיות? לא באמת, כי אין לו קשר הדוק למציאות. הדולר המודרני הוא כסף "פיאט" – כסף שלא נתמך בנכס פיזי אחר, כמו זהב. הערך שלו נתמך בעובדה שממשלת ארה"ב תקבל אותו, ולמעשה דורשת לקבל אותו, בתשלום מסים. כוח הקנייה של הדולר מיוצב על ידי הבנק הפדרלי, שמפחית את ההיצע שלו אם האינפלציה גבוהה מדי, או מגביר את ההיצע במקרה של ביקוש חלש כדי למנוע דפלציה.

ביטקוין, בניגוד לכך, חסר ערך מגובה בכלל. צרפו זאת להיעדר הקשר שלו למציאות ולשימוש הדל מאוד בו ותקבלו נכס שמחירו ספקולטיבי כמעט לחלוטין, ולכן מאוד תנודתי. ביטקוין איבד 40% משוויו בששת השבועות האחרונים; אם הוא היה מטבע אמיתי, זה היה שקול לאינפלציה של 8,000% בשנה.

טבעו הבלתי מחובר למציאות של הביטקוין מקל לעשות בו מניפולציות. ב-2013 גרמה פעילות הונאה של סוחר אחד לזינוק של פי 7 בערכו. מי מניע את המחיר כעת? אף אחד לא יודע. יש הסבורים שצפון קוריאה מעורבת.

ומה בנוגע למי שקנה את הביטקוין בימיו הראשונים והרוויח המון כסף? התשובה: גם אנשים שהשקיעו אצל ברני מיידוף עשו המון כסף לתקופה ארוכה.

כפי שמציין רוברט שילר, המומחה המוביל בעולם לבועות, בועות נכסים הן כמו תרמיות פונזי שקורות באופן טבעי. "משקיעים ראשונים בבועה מרוויחים המון כסף, מכיוון שמשקיעים חדשים מגיעים, והרווחים האלה מושכים עוד אנשים. התהליך יכול להמשך שנים לפני שמשהו – בדיקת מציאות, או סתם מיצוי של מאגר המשקיעים – מחסל את המסיבה באופן מצער.

למטבעות קריפטו יש עוד גורם: זו בועה שמתנהגת גם כמו כת פולחנית, שמשתתפיה נתונים לפנטזיות פרנואידיות על ממשלות מרושעות שגונבות את כספם, בעוד שבמציאות מי שגנב את רוב מטבעות הקריפטו עד כה הם האקרים פרטיים.

עיתונאים שכותבים בספקנות על ביטקוין אומרים לי שאין נושא שמביא להם דואר שטנה רב יותר מזה. לכן לא כדאי לספר שלי לקנות ביטקוין. זה יסתיים רע, ועדיף שכמה שיותר מוקדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker