סוכנויות הידיעות

ניסיונם של דונלד טראמפ וג'ארד קושנר בתחום הנדל"ן יסייע להם לגבש עסקת שלום עם הפלסטינים, והמחיר ששילמה גוגל עבור וייז הישראלית היה צריך להיות גבוה פי 20, אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשיחה עמו שנערכה במסגרת כינוס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס.

בשיחה בפורום היוקרתי נשאל נתניהו האם הוא מסכים לקביעה לפיה היחסים של ישראל עם ערב הסעודית ומצרים הם הקרובים ביותר שהיו מעולם. "אני מסכים שקיים מערך עם מדינות נוספות במזרח התיכון שלא ניתן היה להעלות על הדעת לפני 10 שנים ובוודאי שבימי חיי. זה דבר מדהים".

לדברי נתניהו, המערך המשותף "נובע מאויב משותף, בין אם מדובר במאבק במדינה האיסלמית או באל-קאעידה לפניה, וכן מהעמדה המשותפת כלפי איראן".

"הקרבה מבוססת גם הרצון שלהן לנצל את הטכנולוגיות האזרחיות של ישראל כדי לשפר את חיי תושביהן. אני רואה בכך הבטחה גדולה להשגת שלום, ואולי זה יעודד גם את הפלסטינים", הוסיף. "אנו גם עדים לשינויים משמעותיים ביחס כלפי ישראל בציבורים ערביים, אם כי לא בכולם".

בשיחה התבקש נתניהו להתייחס לטענות הפלסטיניות כי הוא למעשה מאותת על סוף פתרון שתי המדינות, ולכן הפלסטינים מתכוונים להתמקד במאבק לשוויון זכויות במדינה אחת. ראש הממשלה טען כי הטענות הללו אינן רציניות. "אני חושב שהם רוצים למשול בעצמם, ואין לי בעיה עם זה. אבל ישראל צריכה להיות בעלת שליטה בטחונית בכל האזור שמערב לירדן", אמר.

הוא גם נשאל לגבי הסתירה הנובעת מכך כישראל תחדל להיות מדינה דמוקרטית אם תמשיך לשלוט במיליוני פלסטינים נטולי זכויות, ותחדל להיות בעלת רוב יהודי אם תספח את השטחים ותעניק אזרחות לפלסטינים. "יש אופציה שלישית. אני לא רוצה לספח את הפלסטינים כאזרחים", ענה נתניהו, אשר הדגיש כי הפלסטינים יוכלו למשול בעצמם אך שב והדגיש כי ישראל צריכה להמשיך להחזיק בשליטה בטחונית.

"אני מציע מודל חדש ומעשי כדי להבטיח שלום בר-קיימא", אמר נתניהו. "תנו להם למשול בעצמם, אבל תנו לנו לשלוט בבטחון".

כאשר נשאל האם ג'ארד קושנר יהיה מסוגל לגבש תוכנית שלום למזרח התיכון, ענה כי ניסיונו בתחום הנדל"ן עשוי לסייע לו בגיבוש עסקת שלום עם הפלסטינים.

נתניהו התייחס בשיחה גם להצלחות מגזר הטכנולוגיה הישראלי, ולמכירת חברות כמו מובילאיי או וייז. "היום אני אפגוש את אריק שמידט (יו"ר אלפבית, החברה האם של גוגל). הם קנו את וייז במיליארד דולר - היא בטח שווה פי 15 או 20 יותר מכך", אמר ראש הממשלה.

"אני רוצה להודות לכל אלו מכם שכבר השקיעו בישראל, ולומר לכם: השקיעו יותר בישראל. זה טוב לישראל, וזה טוב לעולם", סיכם נתניהו את השיחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker