סוכנויות הידיעות

משתתפים בכירים בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, בהם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, מייסד ויו"ר ענקית המסחר המקוון הסינית עליבאבא, ג'ק מא, ונשיא צרפת עמנואל מקרון, יצאו היום להגנת הגלובליזציה של הסחר.

דבריהם באו על רקע התגברות החששות מפני מלחמת סחר עולמית, לקראת הגעתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לדאבוס הלילה, ועל רקע התבטאויות פרוטקציוניסטיות של בכירים בממשל האמריקאי שכבר נמצאים בדאבוס.

שר המסחר האמריקאי, וילבור רוס, אמר היום כי התוכנית השאפתנית של סין לרכוש טכנולוגיות מתקדמות עד שנת 2025, מהווה "איום ישיר" על ארה"ב, והוסיף כי הרשויות בארה"ב בודקות האם יש מקום לנקוט בצעדים נגד סין בגין הפרת זכויות על קניין רוחני.

בה בעת, הדולר נחלש היום לשפל של שלוש שנים מול המטבעות המרכזיים בעולם לאחר ששר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, אמר כי דולר חלש טוב לסחר של ארה"ב. הנשיא טראמפ צפוי לשאת נאום בדאבוס ביום שישי.

שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין. דאבוס
שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין. דאבוסצילום: בלומברג

מרקל נגד פרוטקציוניזם

קנצלרית גרמניה, מרקל, יצאה היום נגד פרוטקציוניזם בנאום שנשאה בדאבוס. "אנחנו חושבים שלהסתגר מפני שאר העולם ולבודד את עצמנו לא יוביל אותנו לעתיד טוב. פרוטקציוניזם איננו התשובה", אמרה מרקל.

"אנו מאמינים כי אם לדעתנו מצב הדברים פשוט לא הוגן, ואין הדדיות, אז עלינו למצוא לכך תשובות רב צדדיות ולא לנקוט באופן חד-צדדי בצעדים פרוטקציוניסטים שמבודדים אותנו מול האחר", הוסיפה.

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בברלין, היום
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקלצילום: Michael Sohn/אי־פי

נשיא צרפת: "הגלובליזציה במשבר - אבל הפתרון משותף"

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, נשא אף הוא נאום היום בפורום הכלכלי בדאבוס, בו הזהיר כי הגלובליזציה עומדת בפני משבר חמור וכי נדרשת פעולה משותפת כדי לתת לכך מענה.

"בוא לא נהיה תמימים, הגלובליזציה נמצאת בעיצומו של משבר חמור והמדינות והחברה האזרחית צריכות להיאבק באתגר הזה באופן קולקטיבי כדי למצוא וליישם פתרונות גלובליים", אמר מקרון.

נשיא צרפת עמנואל מקרון
נשיא צרפת עמנואל מקרוןצילום: LUDOVIC MARIN/אי־אף־פי

"אני רוצה שבואי לכאן (לדאבוס) יהווה קריאה לפעולה. צרפת הושפעה משינויים מבניים ומיחסיה עם הגלובליזציה", הוסיף.

מייסד עליבאבא: "לא להשתמש בסחר כנשק"

מחלוקת הסחר הגלובלית הגוברת גררה אזהרה מצד משתתף נוסף בכנס דאבוס, מייסד עליבאבא ג'ק מא, שהתריע כי קל לפתוח במלחמות סחר, אולם תוצאותיהן עלולות להיות הרות אסון.

"אל תשתמשו בסחר ככלי נשק", אמר היום מא במסגרת דיון על עתיד המסחר המקוון שהתקיים בדאבוס. "כל כך קל לפתוח במלחמת סחר, אבל כל כך קשה לעצור את האסון שגורמת מלחמה זו".

מייסד
עליבאבא, ג'ק מא
מייסד עליבאבא, ג'ק מאצילום: רויטרס

"אני חושב שבלתי אפשרי לעצור את הסחר", המשיך מא. "העולם זקוק לסחר. אם הסחר ייפסק, המלחמות יתחילו".

"כאשר אתה מעניש מדינה אחרת, אתה בעצם מעניש עסקים קטנים, אנשים צעירים - ממש כמו להפציץ איזשהו מקום", אמר.

"בעתיד, לא יהיה 'תוצרת סין'. לא יהיה 'תוצרת ארה"ב'. לא 'תוצרת פרו'. זה יהיה 'תוצרת האינטרנט'", הוסיף מא.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker