מתה הסופרת ש"שרפה את טקס פרסי הספר הלאומי" עם ביקורת על הקפיטליזם הדורסני

כך כתבה אורסולה לה גוין שהלכה לעולמה בגיל 88: "אלה הם זמנים קשים כאשר יש מחסור בקולותיהם של סופרים שמציגים חלופות לדרך שבה אנו חיים, ושיכולים לראות מעבר לפאניקה שמכה בחברה שבה הם חיים והטכנולוגיות האובססיביות שלה"

דפנה מאור
דפנה מאור
הפגנות בלונדון

אורסולה לה גוין, סופרת המדע בדיוני והפנטזיה המהוללת, הלכה לעולמה אמש בגיל 88. רבים מספריה, ביניהם סדרת "הקוסם מארץ ים", "מעבר לעלטה" ואחרים, זכו בפרסים המכובדים ביותר בתחום המדע הבדיוני והפנטזיה.

ב-2014 נשאה לה גוין נאום בטקס פרסי הספר הלאומי בארה"ב, בו מתחה ביקורת נוקבת על הכניעה של האמנות לתכתיבי רווח תאגידיים:

"אנו חיים בקפיטליזם. נדמה שכוחו אינו בן חלוף. אבל כך חשבו גם על זכותם האלוהית של מלכים. כל כח אנושי ניתן לשינוי באמצעות בני אדם והתנגדות. ההתנגדות והשינוי מתחילים, לעיתים קרובות, באמנות, ולעיתים מאוד קרובות באמנות שלנו – אמנות המלים.

"אנחנו זקוקים כיום לסופרים שיודעים את ההבדל בין הפקה של מוצר שיווק לבין יצירת אמנות. פיתוח של חומר כתוב כדי להתאים לאסטרטגיות מכירות במטרה להשיא רווח תאגידי והכנסות מפרסום אינו זהה להוצאה לאור אחראית של ספרים או כתיבת ספרים. ולמרות זאת אני עדה לכך שניתנת למחלקת המכירות שליטה על התוכן. אני עדה לכך שהמו"לים שלי עצמי נמצאים בפאניקה מטופשת של בורות וחמדנות, ושהם גובים מספריות ציבוריות עבור ספרים אלקטרוניים פי ששה-שבעה משהם גובים מהלקוחות שלהם".

"זה עתה ראינו נושך נשך מנסה להעניש הוצאה לאור על המריית פיו ואיומים על סופרים בפאתווה תאגידית, ואני רואה הרבה מאיתנו, היוצרים שכותבים את הספרים, ומייצרים אותם, מקבלים זאת", אמרה לה גוין ברמזה על המלחמה שהכריזה אמזון בהוצאות ספרים שלא הסכימו לשתף פעולה עם שיטות התמחור של אמזון. 

"אלה הם זמנים קשים כאשר יש מחסור בקולותיהם של סופרים שמציגים חלופות לדרך שבה אנו חיים, ושיכולים לראות מעבר לפאניקה שמכה בחברה שבה הם חיים והטכנולוגיות האובססיביות שלה. אנו ניזקק לסופרים שיכולים לזכור את החופש. משוררים, בעלי חזון – הריאליסטים של מציאות גדולה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker