דאבוס: אופטימיות מקיר לקיר ודריכות לקראת טראמפ

בוועידה בעיירה השוויצרית כבר הספיקו לטבוע מלה חדשה - "סינכרוניזציה": התופעה שבה חלקים רבים של הכלכלה העולמית צועדים יחד לעבר עתיד מלהיב

איתן אבריאל
דאבוס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הכנות לקראת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס
הכנות לקראת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוסצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס

היום הראשון של ועידת דאבוס 2018 נפתח בחגיגה: על פי נתונים שקרן המטבע הבינלאומית הזרימה ל-2,000 המנהלים ו-1,000 בכירי השלטון והארגונים החברתיים שהגיעו לעיירה השוויצרית, המושלגת יותר מאי פעם בעבר ב-48 השנים שבהם הכנס מתקיים בה - המצב הכלכלי מעולם לא היה טוב יותר.

גם אמריקה, גם סין וגם אירופה נהנות מעלייה משמעותית בצמיחה הכלכלית שלהן, וכאילו שאלה לא חדשות טובות מספיק, התחזית היא להתגברות נוספת של הצמיחה ב-2019. בהתאם, לא למפתיע לגלות שרבים מוותיקי הכנס חוזרים על אותה הערכה ואותה חוויה: לפחות זה עשר שנים – הם אומרים – אנחנו לא זוכרים את דאבוס נפתח באופטימיות כה גדולה, מצד המשתתפים ומצד הנתונים הכלכליים גם יחד.

כדאי להבהיר: גם בשנים קשות, והיו כמה כאלה מאז שפרץ המשבר של 2008, אורחי דאבוס מעולם לא היו בדיכאון. אך בעשור האחרון אכן היו שנים שהתאפיינו בדאגה או באכזבה על קצב ההתאוששות האיטי. בחלק מהשנים גם היו אירועים מיידים שהעכירו את האווירה. כמה כנסי דאבוס נפתחו באווירה של ירידות שערים חזקות, באחד הכנסים הראו מסכי הטלווייזיה את המחאות האלימות של האביב הערבי נגד השלטון במצרים, ואילו אחרים היו תחת ההשפעה של מחאות נגד אי-השוויון.

הפעם? בינתיים אין מחאות, הבורסה רק עולה ועולה, כאילו שלמספרים כבר אין שום משמעות, והתחזיות הכלכליות מציירות תמונה ורודה ועתיד ורוד עוד יותר ברבים מהגושים הכלכליים המרכזיים של הכלכלה הגלובלית. עובדה: 57% מהמנהלים, על פי סקר של חברת רואי החשבון PWC, רואים עתיד טוב יותר. ולפיכך, קבלו מלה שאותה אולי נשמע הרבה בימים הקרובים: "סינכרוניזציה": התופעה שבה חלקים רבים של הכלכלה העולמית צועדים יחד לעבר עתיד מלהיב (ומעניין יהיה לגלות איך יכנו את התופעה שבה כל הכלכלות דווקא נסוגות לאחור).

הפגנה בברן נגד קפיטליזם וההשתתפות של טראמפ בפורום הכלכלי העולמי
הפגנה בברן נגד קפיטליזם וההשתתפות של טראמפ בפורום הכלכלי העולמיצילום: RUBEN SPRICH/אי־אף־פי

לא הכל מושלם, כמובן. מבין הגושים המרכזיים, התחזיות הנוגעות לבריטניה אופטימיות פחות, בשל ההשלכות של הברקזיט – הרי היא היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי. בזירת המדינות המתפתחות, חמישית מהן רשמו ירידה בתוצר לנפש. בין המדינות השונות ובעיקר בתוך המדינות עצמן, ישנם חששות גדולים מעלייה באי־השוויון, וחשש לתוצאות החברתיות שעלייה כזו עלולה לעורר – דווקא בגלל עליית הצמיחה ומהידע שבמדינות רבות העשירים הם הנהנים הבלעדיים מכך.

הכלכלנים והמנהלים כבר חושבים קדימה – אל השלב הבא של המחזור העסקי. מאחר שהמצב עתה, ואולי בשנה הבאה, כה מבטיח – חלק מהבנקים המרכזיים צפויים למתן את המדיניות המרחיבה של הכסף הזול. כתוצאה מזה, הריביות עשויות לעלות, והמנהלים שואלים את עצמם האם תוך זמן לא רב ריביות גבוהות יותר ישפיעו על שוק המניות, ועל הצמיחה מעבר ל-2019.

חלק מהדוברים מתייחס אל השווקים באופן מפורש. פרופ' רוברט שילר, אורח קבוע וותיק של הכנס, פרסם אתמול פרשנות שלפיה השוק אינו עולה בגלל "אפקט טראמפ" או כתגובה להפחתות המסים בארה"ב, או אפילו כחישוב של עליית הרווחיות בחברות הנכללות המדדים. שילר מודה שהוא מתקשה לשים את האצבע על הסיבה המדויקת לעליות החדות בשוק האמריקאי, אך מעריך שאלה קשורות לציפיות להמשך רכישת מניות של עצמן על ידי החברות, בשווקים, ולציפיות של משקיעים לעתיד לא רחוק בו מחשבים יחליפו בני אדם – ולכן הם בוחרים להפקיד את הכסף ב"הון" ולא ב"עבודה", כלומר, לקנות עוד מניות.

אלא שכל אלה הם נושאים שבהם כולם עוסקים גם ללא קשר לדאבוס, ולכן כאן הסיפור הגדול הוא עדיין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שצפוי להגיע בראש משלחת גדולה של אנשי ממשל בכירים, ולשאת את מה שיהיו בפועל דברי הסיכום של הכנס בסוף השבוע. הדריכות גדולה, וכולם שואלים: האם טראמפ יביך את עצמו? האם יהיה פה סקנדל? האם טראמפ יבוא לדאבוס ויתקוף את הגלובליזציה ואת האליטות, או שהוא דווקא ייכנע ויאמר דברים שמטרתם לגרום לאנשי דאבוס לקבל אותו, ולחבק אותו חזרה?

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ בבית הלבן
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ בבית הלבןצילום: BRENDAN SMIALOWSKI/אי־אף־?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker