העתיד כבר כאן: אמזון גו פתחה את החנות הראשונה

הטכנולוגיה בחנות הנוחות החדשה של אמזון, שנפתחה במרכז סיאטל, מספקת חווית קנייה שלא היתה קיימת עד היום

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שורת שערים זקיפים בכניסה
שורת שערים זקיפים בכניסהצילום: Kyle Johnson / NYT

בתוך מיני-מרקט של 180 מ"ר עמוס במדפי מזון שאפשר למצוא במיליון חנויות אחרות – שתייה קלה, חטיפים וקטשופ, וכן אוכל אורגני, יש משהו מיוחד שאין בחנויות אחרות. הטכנולוגיה, שלא ממש נראית לעין, מאפשרת לקונים חוויית קניות שאין דומה לה.

אין קופאים או קופות רושמות. הקונים יוצאים בלי לשלוף כרטיס אשראי. חשבון האמזון שלהם מנוכה אוטומטית עבור מה שהם לקחו.

אתמול (ב') נפתחה החנות לציבור לראשונה. ג'יאנה פואריני, מנהלת אמזון גו, עשתה סיורים בחנות לאחרונה, וזה מה שאפשר לצפות למצוא בה.

אין צורך בכרטיס אשראי או עגלת קניות. המוצרים נכנסים ישר לשקית הקניות
אין קופאים או קופות רושמותצילום: Kyle Johnson / NYT
אין צורך בכרטיס אשראי או עגלת קניות. המוצרים נכנסים ישר לשקית הקניות
אם המוצר מוחזר למדף, אמזון מסירה אותו מהסל הווירטואליצילום: Kyle Johnson / NYT
מערך המצלמות בחנות
מערך המצלמות בחנותצילום: Kyle Johnson / NYT

איך זה עובד?

אין עגלות קנייה או סלים באמזון גו. מאחר שתהליך התשלום אוטומטי, אין צורך בהם. הקונים מכניסים את המוצרים ישר לשקית הקניות שלהם.

אמזון גו

בכל פעם שלקוחות מורידים מוצר מהמדף, הוא נרשם אוטומטית בעגלת הקניות בחשבון המקוון שלהם. אם הוא מוחזר למדף, אמזון מסירה אותו מהסל הוירטואלי.

הסימן היחיד לטכנולוגיה שמאפשרת כל זאת מותקן מעל מדפי החנויות – מערך של מצלמות קטנות, מאות מהן, ברחבי החנות. אמזון לא חושפת כיצד הוא עובד, אלא רק שמדובר בראייה ממוחשבת מתוחכמת ותוכנת למידת מכונה. משמעות הדבר שאמזון יכולה לזהות כל פריט בחנות בלי להצמיד לו שבב.

 מוצרים שונים בחנות אמזון גו
הלקוחות באמזון גו צריכים להיזהר – כשאין קופה, נוטים לבזבז יותרצילום: Kyle Johnson / NYT

את מי זה מסכן?

יש יותר מ-3.5 מיליון קופאים בארה"ב, נכון ל-2016, וכנראה שחלקם יהיה בסכנת פיטורים אם הטכנולוגיה של אמזון גו תתפשט. לעת עתה החברה טוענת שזה רק משנה את תפקיד העובדים. "נתנו לעובדים תפקידים אחרים שישנו את חוויית הקנייה", אמרה פואריני.

המשימות הללו כוללות סידור מדפים וטיפול בתקלות, הכנת ארוחות מוכנות למכירה, וכן בדיקה ידנית של תעודות זיהוי של מי שרוצה לקנות אלכוהול.

 מוצרים שונים בחנות אמזון גו
מוצרים שונים בחנות אמזון גו צילום: Kyle Johnson / NYT
מוצרים שונים בחנות אמזון גו
"נתנו לעובדים תפקידים אחרים שישנו את חוויית הקנייה"צילום: Kyle Johnson / NYT
 צ'קאאוט בענן
לא קל לגנוב בחנות אמזון גו. ניסיתיצילום: Kyle Johnson / NYT

כל לקוח מרגיש כמו גנב

עמידה בתור לקופה הוא תהליך מייסר לרוב הלקוחות. באמזון גו, התחושה היא קצת כמו שופליפטינג – גניבה מהחנות. רק כמה דקות לאחר העזיבה שולחת אמזון קבלה אלקטרונית, ואז ההרגשה הזו מסתלקת.

לא קל לגנוב בחנות אמזון גו. ניסיתי, ברשות אמזון, להטעות את מערכת המצלמות ולעטוף בשקית משקה סודה וניל שהיה על המדף, להכניס מתחת לזרועי ולצאת מהחנות. החשבון שלי נוכה מיד בסכום הרכישה.

צ'קאאוט בענן
צ'קאאוט בענןצילום: Kyle Johnson / NYT

השאלה הבלתי פתורה

שאלה גדולה ובלתי פתורה היא לאן תגיע אמזון עם הטכנולוגיה הזו. היא לא מוכנה לומר אם בכוונתה לפתוח עוד חנויות אמזון גו, או להשאיר רק את האחת הזו. אפשרות מעניינת היא ליישם את גו בחנויות רשת הול פודס, אם כי פואריני אומרת שלאמזון אין שום תוכניות כאלו.

יש אפילו ספקולציה שאמזון תמכור את המערכת לקמעונאיות אחרות, כמו שהיא מספקת שירותי ענן. לעת עתה צריכים הלקוחות ב-אמזון גו להיזהר – כשאין קופה, נוטים לבזבז יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker