מינהל התרופות האמריקאי: אייקוס פחות מזיקה מסיגריה רגילה

עם זאת, מחברי חוות הדעת ציינו כי אין כמעט הבדל בהתפתחות של נגעי עור טרום-סרטניים בקנה הנשימה כתוצאה משימוש בסיגריה האלקטרונית או מעישון סיגריה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריית אייקוס
סיגריית אייקוסצילום: בלומברג

הסיגריה האלקטרונית אייקוס, מתוצרת פיליפ מוריס, מכילה רמות נמוכות יותר של מרכיבים מזיקים, או בעלי אפשרות להזיק, לעומת סיגריית טבק רגילה, כך עולה ממצאי הביקורת הראשונית של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA ) על המוצר.

נתוני מעבדה מראים כי האירוסול שנוצר במהלך השימוש באייקוס – סיגריה שמחממת את הטבק על פני שריפתו – יכול להזיק לתאים והשפיע על רקמות אנושיות, אך ההשפעות האלה "הן באופן כללי פחות חמורות בריכוז הנוכחי" מאשר בריכוז שנמצא בעשן סיגריות.

בביקורת נכתב כי התוצאות המלאות מהמחקר הנמשך לגבי אייקוס יספקו מידע נוסף לגבי הפוטנציאל שלה לגרום לסרטן, אך הן יתפרסמו רק מאוחר יותר השנה.

הביקורת פורסמה יומיים לפני שיועצים חיצוניים ל-FDA צפויים להיפגש כדי לדון במוצר ולגבש המלצה לגבי שיווקו. הפאנל ידון גם בשאלה אם פיליפ מוריס יכולה לטעון כי אייקוס פחות מזיקה מסיגריה. ה-FDA אינו מחויב לפעול ההמלצות של יועציו, אך הוא בדרך כלל עושה כך.

מחברי הביקורת מצאו כי לפי מדדי נשימה וכלי דם, החשיפה לאירוסול כתוצאה מהשימוש באייקוס פחות מזיקה מעשן סיגריות. ואולם, הם גם ציינו כי אין כמעט הבדל בהתפתחות של נגעי עור טרום-סרטניים בקנה הנשימה.

"לא ברור כיצד ההשפעות שנצפו בקבוצות הטיפול שנחשפו לאירוסול שבאייקוס מיתרגמות להפחתת הסיכון הפוטנציאלי להשפעות לא מסרטנות בקרב משתמשים כרוניים", נכתב בביקורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker