תחזית גולדמן סאקס ל-2018: הצמיחה תימשך, הביטקוין לא יחזיק מעמד

העליות בשוקי המניות ימשיכו גם ב-2018 - אך בבנק ההשקעות ממשיכים להתעקש כי לא מדובר בבועה

טלי גולדשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקוין
ביטקויןצילום: בלומברג

בנק ההשקעות גולדמן סאקס פרסם את התחזית שלו ל-2018. לאור העובדה ש-2017 היתה שנה מצוינת עבור הכלכלה הגלובלית, והאמריקאית בפרט, כותרת התחזית השנה היא "ממשיכים קדימה, בזהירות".

מבחינת הכלכלה האמריקאית, מציין הדו"ח כי היא נמצאת על המסלול לרשום את התקופה הארוכה ביותר של צמיחה בעידן שאחרי מלחמת העולם השנייה. שוקי המניות בארה"ב עלו כמעט פי חמישה מאז מארס 2009, והנדל"ן הפרטי והמסחרי התייקר ב-41% וב-87% בהתאמה בתקופה זאת. צמיחה זאת הובילה לירידה בשיעור האבטלה ולגידול בהכנסות החציוניות של משקי הבית ובהון הכולל של משקי הבית.

מבחינת הכלכלה הגלובלית, הכלכלה צמחה בכמעט שליש, בעידוד הצמיחה בשווקים המתעוררים. גם התמ"ג הגלובלי נמצא כעת ברמה שלפני המשבר הפיננסי ב-2008. המניות הגלובליות, כפי שהן נמדדות במדד MSCI ALL Country World , עלו כמעט פי ארבעה מהרמות שנרשמו ב-2008 והנדל"ן המסחרי והפרטי התייקרו ביותר מ-20%. בדומה לארה"ב, נתוני OECD  מצביעים על ירידה באבטלה ועלייה בהכנסה הפנויה של משקי הבית. מה שאיפיין את הצמיחה של שתי הכלכלות לא היה קצב מהיר במיוחד אלא יציב בצורה יוצאת דופן.

מנגד, השיח הציבורי ב-2017 היה שלילי ולווה ברמות גבוהות של חוסר נוחות בארה"ב  ובעולם כולו. מדדים כמו האי-ודאות של המדיניות הכלכלית ומדד האי-בהירות שיקפו חששות לגבי בועה בשוקי המניות, שלוו בהמלצות של המומחים ליציאה משוק המניות האמריקאי.

גורמים נוספים שחיזקו את החששות היו העלייה במתקפות הסייבר, כמו גם בפיגועי הטרור מבית, שקיבלו תמריץ ממספר הפליטים הגובר. כמו כן, נרשמה עלייה בפופוליזם בארה"ב וברחבי אירופה ובכמה מדינות מתפתחות חשובות.

המתיחות הגיאופוליטית בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם – ארה"ב וסין – התחזקה גם כן, ועמה החששות מפני צפון קוריאה והיכולת הגרעינית שלה. גורמים אלה מדגישים את הסכנה מפני אי-יציבות. השאלה העיקרית שבה מטפל הדו"ח היא אם ב-2018 כל הגורמים האלה יפגעו במגמה החיובית והמסלול היציב של צמיחה בכלכלות החשובות ישתנה.

הצמיחה ב-2018

גולדמן סאקס צופה כי כלכלת ארה"ב תמשיך במגמה חיובית יציבה ותצמח בקצב של 2.6%, לעומת 2.3% ב-2017. הכלכלה העולמית צפויה לצמוח בקצב של 3.4% השנה, לעומת 3.2% ב-2017.

שוקי המניות

מומחים ואנליסטים רבים, ובהם חתני פרס נובל לכלכלה, הצהירו כי השוק השורי מתקרב לבועה, שנוצרה הודות לשילוב של הקלה מוניטרית, האופוריה המאולצת של דונלד טראמפ, אופטימיות לא הגיונית והתחזקותן של ה- FAANG (פייסבוק, אמזון, אפל, נטפליקס וגוגל).

גולדמן סאקס מכיר בעובדה שמחירי המניות בארה"ב גבוהים, אך אינו סבור שזאת בועה. לפי הדו"ח, העליות בשוקי המניות האלה תודלקו בעזרת ארבעה גורמים – צמיחה יציבה ברווחי החברות, מעבר למדיניות שתומכת באינפלציה נמוכה אך יציבה, סיכוי נמוך למיתון (שלא ישתנה גם בשנתיים הקרובות הודות ליישום מדיניות מוניטרית מצמצמת הדרגתית ולמדיניות פיסקלית תומכת שמשתקפת ברפורמת המס של טראמפ), ואווירה כללית העוינת את העליות בשווקים (בניגוד לאווירה תומכת שהובילה בעבר להיווצרות בועה). העליות בשוקי המניות ימשיכו גם ב-2018, אלא אם כן יקרה משהו לא צפוי.

שוקי המניות הגלובליים נהנים גם כן ממדיניות פיסקלית תומכת. בכלכלות המפותחות, המדיניות הפיסקלית של גוש היורו היא נייטרלית. את העודף במאזן התקציבי של גרמניה של 0.9% מהתוצר, תשקיע המדינה בשמירה על מומנטום הצמיחה. ביפן, ממשלתו של שינזו אבה מתמקדת בחיזוק ההתאוששות הכלכלית באמצעות שורה של הוצאות והטבות מס. כרגיל, המחוקקים הסינים מוכנים ומזומנים לעדכן את המדיניות הפיסקלית אם הצמיחה תאט לרמות שהממשלה תפשת בכבלתי-מתקבלות.

עם זאת, גורם מעורר חשש שצוין גם ב-2017 הוא העלייה ברמות החוב של סין, מ-227% מהתוצר בסוף 2016 ל-284% מהתוצר, אם כי בקצב אטי לעומת שנים קודמות. עם זאת, השליטה של הממשלה הסינית בכלכלה והיחלשות הדולר ירסנו את הסיכונים שעלולות להציב רמות חוב כה גבוהות.

בדו"ח נכתב כי במהלך החודשים האחרונים התחושה העוינת כלפי שוקי המניות בארה"ב השתנתה והמשקיעים החלו להביע התלהבות מחודשת. שינוי זה בסנטימנט המשקיעים בשילוב עם העובדה שמדד S&P500 לא חווה תיקון ב-2017, מרמזים על כך שבחודשים הקרובים יחול איזשהו תיקון בשוקי המניות בארה"ב. הסיכוי לתיקון של 5% בשנה הקרובה הוא 96% והסיכוי לתיקון של 10% הוא 64%. עם זאת, התיקון לא אמור להרתיע את המשקיעים וההמלצה של גולדמן סאקס היא להישאר מושקעים ולחכות שתיקונים מסוג זה יעברו. על פי "מדד הבועה" שבו השתמשו מחברי הדו"ח, הסיכוי כי שוקי המניות האמריקאים יצרו בועה הוא 18%.

מדיניות פנים בארה"ב

הדו"ח מדגיש כי הקיטוב בפוליטיקה האמריקאית אינו בעיה של 2017 בלבד. רמת האי-שביעות הכללית עם "המצב בארה"ב והדרך שבה הדברים מתנהלים" וביטחון הציבור במוסדות מסוימים נמצאים בירידה, אך הם לא צפויים להשפיע על המניות. לרפורמת המס תהיה השפעה חיובית על הצמיחה והיא תגדיל את רווחיות החברות. המדיניות המוניטרית תחת נגיד חדש לפדרל ריזרב אינה צפויה להפתיע, והאווירה הרגולטורית הכללית תיטיב עוד יותר עם העסקים.

התחזקות הפופוליזם

בגולדמן סאקס סבורים כי הגורמים שהובילו לעליית הפופוליזם התחזקו בשנה שעברה – הגלובליזציה, הפער הגדל באי-שוויון בשכר, החשש ממהגרים וחוסר ביטחון בתעסוקה כתוצאה מהתפתחויות טכנולוגיות ואוטומטיזציה.

עם זאת, מחברי הדו"ח אינם צופים ב-2018 גידול בסחר הגלובלי כנתח מהתוצר, אך גם אינם צופים ירידה משמעותית, אלא רמה יציבה הקרובה לרמה כיום. לאור המספר הגדל של הפליטים, כלכלני בנק ההשקעות צופים כי תחושת הפחד תתרום לאווירה של לאומניות ולתמיכה גדלה במועמדים פופוליסטים שמתנגדים לממסד. בנוגע לחוסר הביטחון בתעסוקה, הדו"ח מציין כי העובדים צודקים בחששם מפני השינויים שתביא האוטומטיזציה.

טרור

עד כמה שפיגועי הטרור מזעזעים וקטלניים, ההשפעה שלהם על הצמיחה הכלכלית או על סנטימנט השווקים אינה גדולה.

מתקפות סייבר

על פי הדו"ח, העלות של מתקפות הסייבר תעלה ב-2018. גם ההשפעה שלהן על הצמיחה הכלכלית ועל השווקים הפיננסיים תתחזק. מספר המתקפות והסיכונים המלווים יתחזקו גם כן ברחבי העולם ב-2018. עלם דיגיטלי יותר ושימוש גובר ברובוטים ובבינה מלאכותית יספקו לתוקפים כלים נוספים למתקפותיהם. המתיחות הגיאופוליטית הגואה בין ארה"ב לסין, בין ארה"ב לצפון קוריאה ובמזרח התיכון באופן כללי, תגדיל את התמריץ להוציא יותר מתקפות לפועל.

הזווית הגיאופוליטית

מהדו"ח עולה כי רוסיה תמשיך לאתגר את ארה"ב ואת הסדר העולמי בכל הזדמנות. במזח התיכון, יש מומחים הסבורים כי "סופה עומדת לפקוד את ערב הסעודית", שעלולה לפגוע במדינה ובאזור כולו. אם סופה כזאת אכן תפרוץ, יהיו לה השלכות על שוקי הנפט ועל הכלכלה הגלובלית. במקביל, לסכסוך עם אירן תהיה השפעה גדולה על היציבות האזורית ועל אספקת הנפט ומחירי הנפט. מבחינת המתיחות בין צפון קוריאה לארה"ב, מומחים מעניקים סיכוי של 10%-50% לסכסוך צבאי בין שתי המדינות.

בגולדמן סאקס סבורים כי המתיחות ביחסים בין ארה"ב לסין – מבחינה גיאופוליטית וכלכלית – תתחזק באופן משמעותי ב-2018. לדבריהם, המדיניות האמריקאית כלפי סין עוברת שינוי משמעותי, במיוחד כשמדובר ביחסי הסחר בין המדינות. אמנם אין צפי למלחמת סחר, אך סכסוכי סחר שונים יובילו לתנודות בשוק.

ביטקוין וקריפטומאניה

אין ספק, נכתב בדו"ח, כי העלייה במחירי הביטקוין הציבו סכנה של בועה. בנוסף, מטבעות הקריפטו כבר עברו את הרמה שנחשבת לבועה בשווקים הפיננסיים ואפילו את הרמה שנרשמה במהלך שגעון הצבעונים בהולנד.

עליות המחירים של מטבעות הקריפטו והעלייה בשווי השוק של חברות שהכריזו על קשר כלשהו למטבעות או לטכנולוגיית הבלוקצ'יין משקפים את השיגעון שהשתלט על 2017. "איננו יודעים אם מחיר הביטקוין או מחיר המטבעות האחרים יוכפל או ישולש בשנה הבאה, אך איננו מאמינים כי הם ישמרו על השווי הזה בטווח הארוך", נכתב בדו"ח. "בנוסף, איננו מאמינים כי קריסת הביטקוין תשפיע באופן משמעותי על הכלכלה הגלובלית או על השווקים הפיננסיים".

השפעה אחת שיכולה להיות לשיגעון הקריפטו היא שמשקיעים יתחילו להאמין כי הדולר האמריקאי יאבד את מעמדו כמטבע עתודות המט"ח הגלובלי, ויוחלף על ידי מטבעות הקריפטו. מחברי הדו"ח אינם צופים תרחיש כזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker