אמצעי מניעה - מפתח לעתיד כלכלי משופר במדינות מתפתחות

לפי מחקר שנערך במלזיה, הגברת הזמינות של אמצעי מניעה תוכל להביא לכך שתלמידות יישארו זמן רב יותר בבית הספר

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל לייצור קונדומים במלזיה, ב-2012צילום: בלומברג
אקונומיסט

אחד האתגרים של המדינות המתפתחות הוא שכנוע הורים להשאיר את בנותיהם זמן רב יותר בבתי הספר. אחת הדרכים לעשות זאת היא להגביר את זמינות אמצעי המניעה — כך קובע מחקר של החוקרת קימברלי זינגר בביארץ מאוניברסיטת סטנפורד וארבעה חוקרים נוספים.

המחקר, שנערך במלזיה, השתמש במידע על תוכניות תכנון משפחה מעשורים קודמים כדי לבחון את השפעתן. תוכניות כאלה מוצגות מאז שנות ה–60, ובאזורים מסוימים פורסמו בשלב מוקדם יותר מבאחרים, כך שהחוקרים היו יכולים להשוות מה שקרה לנערות מאזורים שבהם אמצעי המניעה היו זמינים לאזורים אחרים.

הנערות שלהן היו אמצעי מניעה זמינים נשארו בבתי הספר שישה חודשים או אפילו שנה יותר. השפעה דומה נמצאה במדינות מתפתחות שפעלו באופן ישיר להגדלת השתתפות נערות בלימודים. עם זאת, לא נמצא קשר בין ילודה מופחתת למשך לימודים ארוך יותר של נערות. לכן נראה כי העלייה בהשתתפות בלימודים היתה קשורה לזמינות של אמצעי מניעה — מסיבה כלשהי היא גרמה להורים להבין את היתרונות שבחינוך.

מדובר ביתרונות גדולים. כשהנערות שהיה ברשותן אמצעי מניעה האלה הגיעו לבגרות הן היו בעלות סבירות גבוהה בהרבה לקבל שכר גבוה יותר ועם סבירות גבוהה יותר להכניס לביתן את הוריהן, אבל לא את ההורים של בן זוגן — סימן לכך שהיתה להן השפעה רבה יותר על החלטות המשפחה.

בסופו של דבר, המחקר טוען שהלקח שמקבלי ההחלטות צריכים ללמוד הוא שכדאי לקדם מהלכים גם כשהתועלת שלהם לא נראית מובהקת מלכתחילה, כדי לזכות בתופעות לוואי חיוביות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker