סיבוב הניצחון של טראמפ בדאבוס

בעבור תומכיו האדוקים ביותר של הנשיא האמריקאי, הפורום הכלכלי העולמי מייצג את כל השנוא עליהם ושהיו רוצים לשרוף ■ האירוניה היא שמשתתפי הכנס הם האליטה שבקרבה מרגיש טראמפ הכי בבית

 ריצ'ארד קווסט
ריצ'ארד קווסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולם הכנס בדאבוס
אולם הכנס בדאבוסצילום: בלומברג

ינואר עומד להסתיים ומשמעות הדבר בעבור כמה מאיתנו יכולה להיות רק דבר אחד: הפורום הכלכלי העולמי (WEF) עומד להתחיל. ואולם השנה הכנס השגרתי עומד להיות שונה מאוד. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז על כוונתו להשתתף בפורום לפני כשבועיים, ולפתע, האירוע השנתי קיבל ממד חדש לגמרי.

הנושא של הכנס השנה הוא "יצירת עתיד משותף בעולם סדוק" (Creating a Shared Future in a Fractured World). אורח הכבוד השנה אחראי ללא ספק לכמה מהסדקים העמוקים יותר בעולם – והאירוניה שבדבר אינה פוסחת על איש.

זאת היא לא השנה הראשונה שבה ההשפעה של טראמפ הורגשה בדאבוס. בשנה שעברה האירוע נערך במקביל לטקס ההשבעה של טראמפ, ורבים ממנהיגי העולם לא הגיעו לכנס. הדיונים היו שטוחים ושגרתיים משום שאיש לא יכול היה לחזות כיצד ייראה העולם בעידן טראמפ. 12 חודשים סוערים לאחר מכן, עיני העולם שוב נשואות להר השווייצי, והדיונים צפויים להיות טעונים מתמיד.

אחת הסיבות העיקריות שבזכותן נבחר טראמפ היתה שיבוש של כל מה ש-WEF מייצג. עבור תומכי טראמפ האדוקים ביותר, דאבוס היא הגן הנעול של בעלי העוצמה והכסף, הענף שעליו יושבת האליטה שדואגת רק לעצמה, שאותו הם היו שמחים להעלות באש. האפשרות שהגיבור שלהם, לפיד בידו, יהדס לתוך הזירה ביום שישי וינזוף בכל הנציגים המשתתפים - ממלאת את פיהם ברוק.

דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: בלומברג

טראמפ ירגיש בבית בדאבוס

הנשיא כבר נתן הופעות דומות בעבר, שאופיינו בעוינות וזלזול כלפי מה שדאבוס מייצג. כשנסוג מהסכם הסחר הטרנס-פסיפי (TPP), כשאיים לסגת מהסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA), ביחסו כלפי צפון קוריאה, כשאיים על מדינות שגינו את החלטתו לגבי ירושלים וכשתיאר את המדינות האפריקאיות במונחים וולגריים ומתנשאים. הוא קרע לגזרים את ספר הכללים הנשיאותי. דאבוס תהיה סיבוב הניצחון שלו, הזדמנות לאשרר מחדש את אג'נדת "קודם אמריקה" שלו, ולזרות מלח על הפצעים של אלה שמתנגדים לו.

הניגוד המשלים לכך הוא שבפועל הנשיא ירגיש בבית בדאבוס. אחרי הכל, הוא מיליארדר שנולד לתוך כסף ורגיל בסגירת עסקות עם אנשי עסקים, פוליטיקאים וקבוצות תועמלנות. הוא תומך בשוקי המניות ובעסקים הגדולים. אין שום מקום אחר על פני כדור הארץ שבו אפשר למצוא שלל טיפוסים כמוהו. טראמפ עשוי עוד לתת את הופעת חייו בדאבוס קונגרס סנטר המהודר.

הפורום הכלכלי העולמי הוא מטרה נוחה לחצי ביקורת. ב-47 השנים מאז נוסד, אפשר היה לצפות כי התרומה שלו לעולם תהיה ברורה יותר. בעשור האחרון במיוחד, ראינו כיצד המשימה המקורית שלו התמוססה. שיפור מצב העולם הוא יעד אצילי, אך הקרקס שסובב את הנאומים ואת המליאה, הבקתות ובתי המלון בעלי חמשת הכוכבים - נראים חשובים יותר מהכנס עצמו.

העובדה היא שהעשירים מתעשרים, בעוד העניים נותרים מאחור; הנשים אינן מקבלות ייצוג שווה בדירקטוריונים או הזדמנויות שוות בשוק העבודה הגלובלי; שינוי האקלים מותיר את העניים ביותר במצב שברירי עוד יותר; המצביעים מקוטבים פוליטית יותר ויותר; ויותר מדי ילדים אינם מקבלים השכלה תיכונית. זאת אינה אשמת הפורום הכלכלי העולמי, כמובן, אך ההשפעה שלו על הבעיות האלה אינה מורגשת.

מרין לה פן
מרין לה פןצילום: אי־אף־פי

השנה היה מעניין בדאבוס

אם דאבוס זקוק לצלצול השכמה, הוא בוודאי יקבל אחד כזה כעת. הפורום הכלכלי העולמי צריך לשמוע את ההשקפות של אלה שהצביעו לטראמפ, ובוודאי את ההשקפות של אלה שהצביעו בעד הברקזיט, או מארין לה פן, או למפלגת אלטרנטיבה לגרמניה (AfD). חבר המושבעים עדיין לא החליט האם טראמפ הוא הגיבור שכל האוכלוסיות המנושלות האלה מקוות שהוא, אך לפחות הוא האיר עליהן זרקור.

לא משנה עד כמה השקפות אלה קשות או לא נוחות לשמיעה, חייבים להבין את האנשים שמחזיקים בהן. הם האנשים שככל הנראה יישארו מאחור במהפכה התעשייתית הרביעית שמייסד הפורום שקלאוס שוואב כתב עליה, והם צריכים להיות מיוצגים כאן. דבר אחד בטוח – השנה היה מעניין בדאבוס.

התרגום באחריות The Marker

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker