82% מהעושר העולמי הגיע ב-2017 למאיון העליון

לפי דו"ח חדש של אוקספם, 42 עשירים מחזיקים כיום בכמות עושר זהה לזו שבידי מחצית מהעולם, לעומת 380 בשנת 2009

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דור ה-Y מדרגים את סביבת העבודה החברתית במקום הראשוןצילום: ללא קרדיט
גרדיאן

ארגון הצדקה הבריטי אוקספם קרא למדינות לפעול לצמצום הפער המתרחב בין עשירים לעניים, לאחר שדו"ח חדש שלו הראה כי בידי 42 אנשים יש כמות עושר זהה לזו שבידי 3.7 מיליארד האנשים העניים ביותר בעולם.

בדו"ח, שהתפרסם היום במיוחד לקראת פתיחתה של ועידת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשווייץ, אמר אוקספם כי ב-2017 נוצרו בעולם מיליארדרים חדשים בכל יומיים, בעוד שה-50% התחתונים של האוכלוסיה לא נהנו בתקופה הזו מגידול בהונם. העליות בשוקי המניות בעולם היו אחת הסיבות העיקריות לגידול הזה בעושר, לפי אוקספם. עוד נכתב בדו"ח, כי 82% מהעושר העולמי שנוצר ב-2017 הגיע לידיהם של אנשי המאיון העליון.

באוקספם אמרו כי לא מתקבל על הדעת שמספר קטן כל כך של אנשים יצברו הון רב כל כך, בזמן שמאות מיליוני אנשים מתקשים לשרוד עם שכר רעב. הארגון קרא למנהיגי העולם להפוך את ההצהרות שלהם לגבי האי שוויון למדיניות שתילחם בהעלמות מס ותעלה את שכרם של עובדים.  

אוקספם שינה את שיטת החישוב שלו בעקבות נתונים חדשים שקיבל מבנק קרדיט סוויס. הנתונים החדשים הראו כי 42 אנשים מחזיקים בכמות עושר זהה לזו שבידי המחצית העניה ביותר של אוכלוסיית העולם, לעומת 61 אנשים בשנה שעברה ו-380 ב-2009. עושרם של המיליארדרים עלה ב-13% בשנה בממוצע בעשור שבין 2006 ל-2015. הסכום של 762 מיליארד דולר שבו גדל עושרם של המיליארדרים ב-2017 יכול היה לסיים את העוני הקיצוני בעולם שבע פעמים, לפי אוקספם. בנוסף, ציין הארגון כי 90% מבין 2,043 המיליארדרים בעולם הם גברים.

סקר של אוקספם בקרב 70 אלף אנשים בעשר מדינות (בהן בריטניה וארה"ב אך גם ניגריה ומרוקו) הראה כי רובם תומכים בצעדים לצמצום האי שוויון. כמעט שני שלישים מהאנשים אמרו כי הם רוצים שהממשלה שלהם תטפל בדחיפות בפערי ההכנסות בין עניים לעשירים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker