מהפכה בשוק האנרגיה הגלובלי: "ארה"ב בדרך להפוך ליצרנית הנפט הגדולה בעולם"

זינוק התפוקה לשיא של 50 שנה יאפשר לארה"ב לעקוף השנה את ערב הסעודית ואולי אף לערער על הבכורה של רוסיה, צופה סוכנות האנרגיה הבינ"ל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קידוח נפט בטקסס
סוכנויות הידיעות

ארה"ב עשויה להפוך השנה ליצרנית הנפט הגדולה בעולם הודות לזינוק חד בתפוקה שיאפשר לה לעקוף את ערב הסעודית ואולי אף לערער על מעמדה של רוסיה כיצרנית הנפט הגדולה בתבל.

"השנה צפויה להיות שוברת שיאים עבור ארה"ב", נכתב בדו"ח החודשי של סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) שפורסם ביום שישי. "צמיחה חסרת מעצורים צפויה להזניק את תפוקת ארה"ב לשיאים היסטוריים של יותר מ-10 מיליון חביות ביום, ובכך לעקוף את ערב הסעודית ולהתחרות ברוסיה במהלך 2018 - בתנאי שצמצום התפוקה שעליו הסכימו אופ"ק ומדינות נוספות יישאר בתוקף".

הסוכנות צופה כי תפוקת הנפט של ארה"ב תגדל ב-2018 לשיא של 10.4 מיליון חביות ביום, שיא של כמעט 50 שנה, בעיקר כתוצאה מהעלייה שנרשמה לאחרונה במחירי הנפט.

זה למעלה משנה שרוסיה וסעודיה, שתי יצרניות הנפט הגדולות בעולם, משתפות פעולה במאמציהן לתמוך במחירי הנפט בעזרת הסכם צמצום תפוקה שיהיה בתוקף עד סוף 2018.

קידוח נפט ברוסיהצילום: בלומברג

14 מדינות אופ"ק ו-10 יצרניות נפט גדולות נוספות בעולם הגיעו לראשונה להסכם על צמצום התפוקה בקרוב ל-2% בשלהי 2016, לאחר שעודף היצע בשוקי הנפט העולמיים הפיל את המחיר של חבית נפט לרמה של 26 דולרים מוקדם יותר באותה השנה.

בנובמבר האחרון הסכימו המדינות על הארכת הסכם צמצום התפוקה עד לסוף 2018. מרבית המדינות ששותפות להסכם צמצום התפוקה עמדו עד כה ביעדים שנקבעו בתקווה לתמוך במחירי הנפט. עם זאת, זינוק בתפוקה של ארה"ב - שאינה שותפה להסכם - בשנה שעברה קיזז כ-60% מהקיצוצים בתפוקה, נאמר בדו"ח של הסוכנות.

הסוכנות הותירה ללא שינוי את תחזית הצמיחה בביקוש הנפט העולמי ב-2018, ברמה של 1.3 מיליון חביות ביום, לעומת צמיחה של 1.6 מיליון חביות ביום בשנה שעברה.

מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט זינק בכ-50% מהשפל של 2017 אליו נפל ביוני, ונסגר החודש מעל לרמה של 70 דולר לחבית לראשונה זה יותר משלוש שנים. מחיר הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק קפץ ביותר מ-30% בשישה החודשים האחרונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker