המשקיע האגדי תרם 75 מיליון דולר לחוג לפילוסופיה - וטוען שזאת השקעה טובה

מנהל הקרנות ביל מילר, שהביס את מדד S&P 500 במשך 15 שנה ברציפות, העניק את התרומה הגדולה מעולם שקיבלה מחלקה כלשהי בתחום מדעי הרוח באוניברסיטת ג'ון הופקינס

סוכנויות הידיעות
צילום: בלומברג

מנהל הקרנות האגדי ביל מילר, שזכה לתהילה לאחר שהביס את מדד S&P 500 במשך 15 שנה ברציפות אולם הרס לעצמו את המוניטין במשבר הפיננסי העולמי, יתרום 75 מיליון דולר לחוג לפילוסופיה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בארה"ב - התרומה הגדולה מעולם שקיבלה מחלקה כלשהי באוניברסיטה בתחום מדעי הרוח.

מילר, אשר למד פילוסופיה באוניברסיטת ג'ון הופקינס, מייחס חלק גדול מהצלחתו בעסקים "להכשרה האנליטית והרגלי החשיבה שפיתחתי בזמן לימודי", אמר בהודעה על התרומה שפורסמה השבוע.

"לקחתי קורס אחד בדיוק בפילוסופיה בזמן לימודי בקולג', אבל זה גרם לי לקרוא הרבה יותר פילוסופיה במהלך שירותי הצבאי בזמן מלחמת וייטנאם", סיפר מילר, בן 67. "החלטתי להירשם ללימודי פילוסופיה בג'ונס הופקינס מיד לאחר שחרורי מהצבא".

התרומה של מילר תשמש להרחבת והעמקת המחקר בחוג לפילוסופיה בג'ונס הופקינס ולמימון מלגות לימודים ומחקר לסטודנטים לפילוסופיה.

הדעה הרווחת בימינו לפיה אין ללימודי פילוסופיה ערך מעשי כלשהו לעומת לימודים בתחומים כמו טכנולוגיה או הנדסה, אינה מקובלת על נשיא אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, רונלד דניאלס. "פילוסופיה חשובה", אמר דניאלס. "היא מגדירה מה זה להיות אנושי, ואיך להוביל חיים שיש בהם משמעות וליצור חברה צודקת והומנית".

"האתגרים שמציבים בימינו מהפכת הגנום, עלייתה של הבינה המלאכותית, התרחבות אי-השוויון בהכנסות, התרסקות חברתית ופוליטית, והאפשרות של מלחמה הרסנית, כולם מזמינים התבוננות מנקודת מבט פילוסופית. תרומתו חסרת התקדים של מילר למחלקה לפילוסופיה שלנו מדגישה את המשך החיוניות והרלוונטיות של מדעי הרוח", הוסיף דניאלס.

עלייתו ונפילתו של מילר

קרן ואליו טראסט של לג מייסון, בזכותה הפך מילר לאגדה בוול סטריט, הביסה את מדד S&P 500 במשך 15 שנים ברציפות - שיא חסר תקדים - והניבה בין השנים 1991 ל-2005 תשואה ממוצעת של 16%, לעומת עלייה ממוצעת של 12% שרשם מדד S&P 500 באותה התקופה.

עם זאת, הרצף נקטע בשנת 2006 בעקבות המשבר הפיננסי העולמי לאחר שהימור של מילר על מניות הפיננסים במהלך משבר האשראי הביא לכך שהקרן צנחה ב-55% בשנת 2008 לעומת נפילה של 37% שרשם מדד S&P 500 באותה השנה.

עקב כך משכו משקיעים רבים את כספם מהקרן, והיקף נכסיה - שנסק ב-2007 לשיא של 21 מיליארד דולר - התכווץ לעשירית מהסכום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker