שוק הנדל"ן במזרח אירופה ממשיך לבעבע

משקיעי הנדל"ן מגלים מחדש את מזרח אירופה למרות אי יציבות פוליטית במדינות באזור

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בודפשט
בודפשטצילום: בלומברג

נדל"ן מסחרי במזרח אירופה מושך יזמים רבים על רקע תחזיות כי הכלכלה תגבר על אי יציבות פוליטית באזור, כך לפי מנהלים בתעשיית הנדל"ן שנכחו בוועידה בווינה, אוסטריה. רימון ווס מקרן ההשקעות CTP שהיא אחת היזמיות בפארק התעשייה הגדול ביותר בבוהמיה, צ'כיה אמר כי ב-2018 ההשקעות בנדל"ן במזרח אירופה יעלו בקצב מהיר.

מחירי הנדל"ן במזרח אירופה ממשיכים לעלות על רקע ההשקעות הרבות שזורמות לפרויקטים באזור בקצב המהיר ביותר מאז 2007, לפני המשבר הכלכלי שהוביל למיתון באירופה. ההשקעות בנדל"ן במזרח אירופה ב-2017 התקרבו לרמה ב-2016 שהגיעה ל-14.9 מיליארד דולר, כך לפי הערכות חברת הייעוץ קולירס.

לפי קרן המטבע הבינלאומית כלכלת האזור צפויה לצמוח ב-5.5% ב-2018. לפי תחזית הקרן ירידה בשווקים אינה סבירה גם על רקע אי ודאות פוליטית במדינות רבות באזור. בעוד שהצמיחה הכלכלית של המדינות באזור היא בין הטובות באירופה הזירה הפוליטית לא יציבה. ממשלת רומניה נפלה ביום שלישי בפעם השנייה תוך שנה בעקבות עימות בין ראש הממשלה לראש המפלגה השולטת. אנדריי באביש ראש ממשלת צ'כיה הפסיד בהצבעת אמון בפרלמנט וייאלץ להקים ממשלה חדשה. בפולין ראש הממשלה החליף כחצי מהשרים בממשלתו והונגריה מתכוננת לבחירות באפריל הקרוב.

"השווקים הללו גדלים ללא קשר לפוליטיקה", אמר ווס באחד מהפאנלים בוועידה. בפארג בלבד נעשו עסקות בנדל"ן ב-3 מיליארד יורו, לפי נתוני חברת המחקר לנדל"ן נייט פרנק. מספר המשרדים החדשים שנפתחו בבוקרסט בירת רומניה עלה לשיא ב-2016, וב-2017 ירד במעט.

הנזילות עדיין ברמה גבוהה ושחקנים מרכזיים בשוק עדיין אופטימיים, אוצר פאל דנוס, מנהל בחברת הייעוץ לנדל"ן ולפיננסים KPMG בהונגריה. ההשקעה בנדל"ן תישאר עדיפה על פני נכסים פיננסים כל עוד הריביות יישארו ברמה נמוכה,  אומר דנוס. הריבית בהונגריה היא ברמת שפל של 0.9% והתשואה על השקעה בבניין משרדים בבודפשט היא כ-6%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום