הבנקים הגדולים נפגעו מרפורמת המס של טראמפ - אבל אין סיבה להשתתף בצערם

בנקים בארה"ב ומחוץ לה צופים כי רפורמת המס של נשיא ארה"ב תיפגע ברווחיהם ברבעון האחרון של 2017 ■ עם זאת, במבט קדימה, קיצוץ המס יהיה ברכה לבנקים האמריקאיים: שיעור המס האפקטיבי עליהם במחצית הראשונה של 2017 היה 31% - אך הוא עשוי לרדת ב-8%

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מציג את חתימתו על רפורמת המס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מציג את חתימתו על רפורמת המסצילום: Jonathan Ernst/רויטרס

כשדונלד טראמפ נבחר לנשיאות ארה"ב לפני 14 חודשים, מניות הבנקים זינקו. אחת הסיבות לכך היתה הצפי להורדת מס חברות — צעד שממנו הבנקים ייהנו באופן ישיר. בנוסף, המשקיעים קיוו כי הצעד ימריץ את הכלכלה.

ממש כמו החקיקה של טראמפ, מניות הבנקים נותרו רגועות למדי במשך רוב 2017, אבל הן זינקו בסוף השנה כשנראה היה שרפורמת המס של הנשיא תיהפך לחוק. וזה אכן קרה — טראמפ חתם על החוק החדש ב–22 בדצמבר.

עם זאת, כמה בנקים צופים כי החוק החדש יפגע ברווחי הרבעון האחרון של 2017. ב–28 בדצמבר הודיע גולדמן סאקס כי הוא מתכונון לפגיעה של 5 מיליארד דולר. שבוע לפני כן, בנק אוף אמריקה הודיע כי הוא מחק 3 מיליארד דולר. לפניו, בנק סיטיגרופ הודיע כי ייתכן שהשינוי בחוקי המס יעלה לו סכום עצום של 20 מיליארד דולר.

גם בנקים מחוץ לארה"ב מעריכים את הנזק. ברקליס הבריטי טוען כי הנזק הצפוי לו הוא 1.4 מיליארד דולר, ואילו אצל קרדיט סוויס השווייצי, הפגיעה תהיה 2.4 מיליארד דולר, להערכתו.

יש שתי סיבות עיקריות לפגיעה ברווחי הבנקים. הראשונה היא שבנקים רבים נושאים במאזניהם נכסי מס נדחים, בעיקר הפסדי עבר — מורשת מהמשבר הכלכלי בעיקר — שאותם הם מגלגלים קדימה, כדי לקזז מסים עתידיים.

ככל שרמת המס גבוהה יותר, כך הנכסים האלה שווים יותר. לפיכך, קיצוץ מס החברות הפדרלי מ–35% ל–21% הפחית את ערך הנכסים האלה. מייק מאיו מוולס פרגו אומר כי לפי המאזנים, סיטיגרופ, עם נכסי מס נדחים בארה"ב בשווי 43.2 מיליארד דולר, ובנק אוף אמריקה עם 7 מיליארד דולר, הם שני הבנקים עם נכסי המס הנדחים הגדולים ביותר. ההפחתה בשווי הנכסים הנדחים היא המקור לרוב המחיקות שלהם, וכך גם בברקליס ובקרדיט סוויס.

הסיבה השנייה לפגיעה ברווחיות הבנקים היא שכסף מזומן של חברות אמריקאיות שנמצא בחו"ל ימוסה ב–15.5% — פחות מהתעריף הרגיל, ובכך יינתן תמריץ לבנקים להשיב את הכסף הביתה. הסכום הזה הוא כשני שלישים מ–5 המיליארד של גולדמן סאקס. ג'יי. פי מורגן הודיע כי השבת הכסף תעלה לו עד 2 מיליארד דולר.

בנקים מחוץ לארה"ב יצטרכו לעמוד בפני בעיה נוספת: החוק מטיל מס על תשלומים מישויות אמריקאיות לשותפים עסקיים זרים. בקרדיט סוויס אומרים כי סביר להניח שהבנק יושפע מהסעיף, ובברקליס חושבים שעשויות להיות לו השפעות שליליות, אבל אף אחד מהם לא נקב במספר.

אפשר לנגב את הדמעות

הבנקים אמנם צפויים לספוג את המכה הכואבת ביותר, אבל הם לא לבד. גם חברות הנפט BP (בריטיש פטרוליום) ורויאל דאץ' של הודיעו כי ייאלצו למחוק סכומים בעקבות נכסי מס נדחים. עם זאת, יש חברות, הבולטת שבהן היא ענקית ההשקעות ברקשייר התאוויי, שלהן יש התחייבויות מס נדחות, ולכן דווקא יקבלו תמריץ. להרבה מאוד חברות אמריקאיות נוספות יש מיליארדים המוחבאים בחו"ל.

למרות הכל, הנזק קצר הטווח אינו גרוע כפי שנראה. מאחר שמי שמפקח בדרך כלל מתעלם מנכסי מס נדחים, סיטיגרופ מצפה כי המדד הרגולטורי העיקרי לבדיקת ההון שלו ייפגע ב–4 מיליארד דולר בלבד, מתוך 162 מיליארד דולר. במבט קדימה, קיצוץ המס יהיה ברכה לבנקים. מאיו אומר כי המס האפקטיבי של הבנקים האמריקאיים במחצית הראשונה של 2017 היה 31% (כולל היטלים ברמת המדינה), והוא עשוי לרדת ב–8%.

חלק מהרווחים עשויים להגיע לצרכנים, ותחת החוק החדש, כבר אי־אפשר לנכות ממס פרמיות על ביטוח פיקדונות. עם זאת, מאיו צופה כי הרווח למניה יעלה ב–5%–10%.

בנקים מקומיים עם מעט עסקים בחו"ל ירוויחו ככל הנראה יותר מחברות בוול סטריט. יש להם גם פחות נכסי מס נדחים, כלומר, בטווח הקצר הם ייפגעו פחות. הבנקים גדולים, למרות המחיקות הגדולות, ירוויחו גם, אז אפשר לנגב את הדמעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker