אקונומיסט מסכם שנה לכהונת טראמפ: בכלכלה זה דווקא הצליח לו

רק מעט מהפחדים שהתעוררו לגבי מדיניותו הכלכלית של הנשיא ואיש העסקים התגשמו. אם טראמפ יצליח להימנע מאסון בתחום הסחר - סיכויי ההצלחה של הכלכלה ב–2018 טובים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בקמפ דיוויד, שלשום
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: YURI GRIPAS/רויטרס

כשהתחוור שדונלד טראמפ עומד לזכות בנשיאות ארה"ב בשעות המוקדמות של 9 בנובמבר 2016, השווקים הפיננסיים באסיה קרסו. ואולם בתוך שעות מניצחונו, המשקיעים שינו כיוון. נשיאותו של טראמפ, הם חשבו, תהיה כרוכה בהורדת מסים, בדה־רגולציה ובהשקעה בתשתיות. במילים אחרות, יותר צמיחה.

שנה אחרי שטראמפ נכנס לתפקידו, נראה שתקוותם היתה מוצדקת. רק מעט מהפחדים שהתעוררו לגבי מדיניותו הכלכלית התגשמו. יש הסבורים כי הצמיחה הכלכלית המתחזקת, שעלתה על 3% ברבעון השני והשלישי של 2017, בצירוף ההאצה בגידול בשכר עובדי צווארון כחול, מלמדת כי טראמפ מילא את הבטחתו לתמרץ את הכלכלה.

>> מצד שני, אקונומיסט קובע:  "טראמפ נשיא עלוב שעלול לגרום נזק חמור בשנתו השנייה בתפקיד"

האמת היא שטראמפ נהנה מגאות בכלכלה הגלובלית ששיפרה את הביטחון, ואת שוקי המניות, ברחבי העולם העשיר. התזמון של התאוששות שוק העבודה היה בר מזל במיוחד עבורו. הוא נכנס לתפקידו עם שיעור אבטלה של 4.8% שהלך וירד עד שהגיע כעת ל–4.1%. כיסים של צמיחה חזקה בשכר וביטחון צרכני גבוה הם תוצאה טבעית של זה.

עובדי ייצור במפעל ג'נרל אלקטריק
עובדי ייצור במפעל ג'נרל אלקטריקצילום: בלומברג

עם זאת, טראמפ לפחות לא שיבש את ההתאוששות הכלכלית. הרעיונות הגרועים ביותר שלו, במיוחד אלה הנוגעים לסחר, נשארו על המדף. לא הוטלו מכסים על יבוא ממקסיקו או סין, כפי שאיים. באפריל היה קרוב טראמפ לביטול הסכם הסחר הצפון אמריקאי (נפט"א), שהיה עלול לבשר חורבן לחברות רבות. ואולם הוא נסוג משפת התהום — ההסכם, במקום זאת, עובר עתה רענון. כך גם קרה לאיומיו של טראמפ לסגת מהסכם סחר עם קוריאה הדרומית — שהסתכמו בהתרברבות גרידא. מגעים לתיקון ההסכם, ובפרט סעיפים הנוגעים למכוניות, נפתחו ב–5 בינואר.

תחומים אחרים של מדיניות סחר עברו שינוי, אבל לא גדול ומכאיב. ארה"ב חסמה מינויים לוועדת הערעורים של ארגון הסחר העולמי. זה היה צעד משבש, אבל לא התקפה רבתי על מערכת הסחר העולמי, כפי שחששו רבים. חלק מהשינוי הוא קוסמטי. הבית הלבן עורר מהומה גדולה בנוגע לסכסוכי סחר זניחים ומשעממים.

מתינות מפתיעה

השפעת המדיניות הכלכלית של טראמפ

לא רק מדיניות הסחר היתה מתונה מהצפוי. קיצוצי המס שעליהם חתם הממשל בדצמבר היו מרוסנים ביחס למה שהבטיח טראמפ בקמפיין. עלותם במונחי הכנסה אבודה מוערכת ב–1.5 טריליון דולר על פני עשור, בלי להביא בחשבון את השפעתם על הצמיחה הכלכלית. בקמפיין הציע טראמפ רפורמת מסים שהיתה עולה פי 4 מכך, לפי חישוב מכון המחקר המרכז למדיניות מס. בין יתר הדברים, הנשיא ויתר על דרישתו להוריד את מס החברות ל–15%, והתפשר על 21%.

הורדות המסים תוזמנו בצורה גרועה, מכיוון שהכלכלה לא זקוקה לתמריץ תקציבי כרגע. ואולם הם עשויים להגביר את הצמיחה במידה מסוימת, שתלויה גם במדיניות הריבית של הבנק הפדרלי. מי שינהל את ההחלטות האלה הוא ג'רום פאואל, מועמדו של טראמפ ליו"ר הבנק הפדרלי. מינויו של פאואל הוא דוגמה למתינות. הוא צפוי להמשיך את גישתה של ג'נט ילן, היו"ר הנוכחית, שאותה גינה טראמפ בתוקף כשהיה במסע הבחירות.

בנושאי רגולציה נשאר טראמפ קרוב יותר להבטחות הבחירות שלו. סוכנויות הממשל כמעט והפסיקו כליל לנפק כללים חדשים — תוכנית האנרגיה הנקייה, הרגולציה המובילה של הנשיא ברק אובמה, מפורקת בימים אלה. נציבות התקשורת הפדרלית הצביעה בעד ביטול נייטרליות הרשת; הממשל הניח להצעתו של אובמה לתשלום שעות נוספות לגווע בבית המשפט ועיכב רגולציות חדשות בנוגע לייעוץ לחסכון לפנסיה. כל אלה גרמו למגזר העסקי צמרמורות של אושר.

עלייה של 25% בתוך שנה
שיעור העלייה של מדד S&P 500

למדיניותו הכלכלית של טראמפ יש עדיין פוטנציאל להשתבש. המשא ומתן לחידוש נפט"א אמור להסתיים לפני שתקופת הבחירות במקסיקו תגיע לסיומה, באמצע פברואר, אך הדרישות של ארה"ב ממקסיקו התקבלו בעין לא יפה. טראמפ עשוי להטיל מכסים על מוצרי אלקטרוניקה מסין כעונש על גניבת קניין רוחני של ארה"ב.

אם טראמפ יצליח להמנע מאסון בתחום הסחר, סיכויי ההצלחה של הכלכלה ב–2018 טובים. אין הרבה איומים שמגיעים מחוץ לוושינגטון. הממשל עשוי לקבל החלטות לתיקון נחוץ בהחלט של התשתיות בארה"ב. על הפסימיסטים שטעו לגבי תחזיתם ל–2017 להיזהר שלא לחזור על טעותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום