מסתבר שכלכלה היא אחד המקצועות הכי שוביניסטיים שיש

שורה של כלכלניות עלו לבמה בכנס הכלכלנים השנתי בארה"ב והוכיחו כיצד מקצוע הכלכלה מתפקע מאפליה מגדרית. הסערה הציבורית לא איחרה לבוא

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד הטרדה מינית בארה"ב
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשים שבוחרות לעסוק בכלכלה סובלות מאפליה מגדרית לכל אורך הדרך: החל בגישה לבתי הספר לכלכלה, דרך הצעות העבודה והגישה לפרסום מחקרים, וכלה בקרדיט שהן מקבלות על הפרסום - כך עולה ממחקרים שהציגו נשים בכנס הכלכלנים השנתי בארה"ב. 

זה לא נדיר לראות פאנל שכולו גברים בכנס הזה. הם נפוצים כמו מצגות פאואר פוינט והתפלגויות בצורת פאי. באחד הפאנלים האלה השנה העבירו ביקורת מנומנמת על המדיניות הכלכלית של הנשיא דונלד טראמפ, אבל פאנל אחר, שני אולמות משם, מקצוע הכלכלה – שאוהב להתגאות ברציונליות שלו – ספג טלטלה לא קטנה.

הפאנל שנערך ביום שישי היה עמוס בנשים, וכל אחת הציגה מחקר חדש שחשף הטיה מערכתית במקצוע הכלכלה. בעקבות הפאנל הזה, כמה בכירים בתחום הבטיחו בצעד חריג לתת מענה לנושאים שהועלו בפאנל.

כל המחקרים שהוצגו בפאנל הזה, הכנס השנתי החשוב ביותר בתחום, של אגודת הכלכלנים האמריקאים, הראה דפוס של אפליה על רקע מגדרי: החל מחסמים שעמם נשים מתמודדות כשהן בוחרות ללמוד כלכלה, דרך מהלך הקריירה שלהן – הזדמנויות עבודה, כתיבת מחקרים, גישה לפרסום וקבלת הקרדיט הראוי על הפרסומים שלהן.  

מחלקות הכלכלה הגדילו בהדרגה את מספר הנשים בפקולטות ב-20 השנה האחרונות. אבל רק מרצה אחד מכל חמישה עם קביעות הוא אשה. בתחומים רבים במקצוע, ההתקדמות המגדרית נותרה ללא שינוי בעשור האחרון. ב-2016, אחד מכל שלושה שקיבלו תואר דוקטור בכלכלה היה אשה ופחות מאחד מכל שלושה עוזרי הוראה היה אשה. בשני המקרים, הנתונים לא השתנו מ-2006.  

ההתמקדות בהטיה המגדרית בתחום הכלכלה התחילה באוגוסט, כאשר אליס וו, כלכלנית מאוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, פירסמה מחקר שהראה כיצד אתר פופולרי למציאת עבודות בתחום נהפך כר פורה להטרדות מיניות שבו נשים שעוסקות בכלכלה מתוארות לעתים קרובות באופן מיני בוטה.

אבל החסמים שעומדים בפני נשים בתחום נרחבים לאין שיעור מהטרדות ברשת. נשים צריכות לכתוב באופן ברור הרבה יותר מגברים כדי שהמחקרים שלהם יפורסמו במגזינים הכלכליים החשובים, לפי מחקר שכותרתו "לפרסם כאשה", שכתבה ארין הנגל מאוניברסיטת ליברפול והוצג בכנס. הן גם צריכות להמתין יותר זמן.

ההטיה המגדרית הזו מחלחלת גם לספרי הכלכלה הבסיסיים ביותר, שמתייחסים לגברים פי ארבעה מאשר לנשים. 90% מהכלכלנים שמצוטטים בספרים האלה הם גברים, אמרה בפאל בטסי סטיבנסון, כלכלנית מאוניברסיטת מישיגן. כאשר נשים מוזכרות בספרים האלה, סביר להניח הן מתוארות בזמן קניות או ניקיון הבית - ולא כמנכ"ליות או בעלות תפקיד בכיר אחר.

האנשים שעומדים בראש האגודה האמריקאית לכלכלה הודיעו ביום שישי בלילה שיתייחסו לטענות על הטיה מגדרית באופן רציני, יקימו אלטרנטיבה לאתרים של חיפוש עבודה ברשת ויתחילו בכתיבת קוד התנהגות לכלכלנים. אבל כלכלנים רבים כי הצעדים האלה מגיעים באיחור, וכי מלבדם נותרה עבודה רבה עד שהיחס לנשים יהיה הוגן.

"בעיני זה סיפור גדול", אומרת אביגיל ווזניאק, כלכלנית מנוטרה דאם שהיתה פעילה בקריאה להקים שוק אלטרנטיבי למציאת עבודה. "אני חושבת שהתגובה של אגודת הכלכלנים מגיעה מהבנה שהמקצוע יכול להיות הרבה יותר מכליל, בכמה וכמה מובנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום