מהומות הלחם: ירדן, סודן וקניה מבטלות סובסידיות - והמחאה גובה חיי אדם

הממשלות מיישמות נוסחאות צנע שמקובלות על קרן המטבע הבינלאומית ומבטלות סובסידיות על מוצרי יסוד, והאזרחים יוצאים לרחובות ■ השלטון בירדן טוען כי הגישה היא של "תמיכה באנשים ולא בסחורות", ובמקומן תועבר תמיכה ישירה לעובדי מדינה וצבא

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש סודאני מחוץ למאפיה
מאפיה בסודאןצילום: ASHRAF SHAZLY/אי־אף־פי

חבורת נסיכים שנעצרה בסעודיה בשבוע שעבר מחתה נגד מהלכי צנע של הממשלה: מסתבר, שחשבונות המים והאנרגיה שלהם שולמו על ידי המדינה — והברז הזה נסגר בפניהם. המחאה שלהם נראית שבעה, ואולי אפילו מגוחכת, לעומת מהומות הלחם שגבו חיי אדם אחד בשבוע האחרון בסודאן, ולעומת מצוקתם של אזרחי ירדן ומצרים, שבשנה האחרונה סבלו מקיצוצים בסובסידיות למוצרי יסוד.

ואולם למרות ההבדלים הזועקים, יש מוטיב משותף לכולן: ממשלות שנאלצות לקצץ בהוצאותיהן נוקטות בצנע, ומיישמות את הנוסחה המקובלת על הגופים הבינלאומיים, הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית, לרפורמות כלכליות — לקצץ בסיוע לאזרחים.

בירדן הודיעה הממשלה השבוע על העלאת מחיר הלחם; בסודאן יצאו לרחובות התושבים, למודי הגזירות הכלכליות, לאחר שמחיר הלחם הוכפל; ובקניה החקלאים אוגרים חיטה לקראת המחסור הצפוי בסחורה, בעקבות סיום הסובסידיות. במארס 2017 פרצו במצרים מהומות בתגובה לקיצוץ סובסידיות ללחם.

ממשלת ירדן הודיעה כי מחירי הלחם יעלו בתחילת פברואר, בעקבות ביטול סובסידיות שהיו בתוקף עשרות שנים. שר המסחר והתעשייה הירדני, יארוב קודהא, אמר במסיבת עיתונאים כי הצעד יחסוך למדינה 50 מיליון דינר ירדני (70 מיליון דולר) בשנה לתקציב המדינה. לטענתו, 35% מהתושבים שנהנים מהסובסידיות הם אינם ירדנים, והם אף צורכים כ–40% מהלחם במדינה.

מאפיה בסודאן
מאפיה בסודאןצילום: ASHRAF SHAZLY/אי־אף־פי

השר הירדני אמר כי הצעד ננקט בעקבות גישה חדשה — לתמוך באנשים ולא בסחורות, לפי "ג'ורדן טיימס", בין השאר משום שסבסוד הקמח יצר שוק שחור. במקום זאת, המדינה תעניק תמיכה כספית ישירה לעובדי מדינה וצבא, לגמלאים של הצבא, הממשלה ולעובדים במגזרים נוספים.

התקציב ל–2018, שכולל את קיצוץ הסובסידיות והעלאה במסים, ספג ביקורות רבות ברשתות החברתיות בירדן, וייתכנו הפגנות בהמשך החודש.

תיכוניסט נהרגו ועיתונים הושתקו

בסודאן, מנהיג אופוזיציה נעצר ותלמיד תיכון נהרג בהפגנות שפרצו בתחילת השבוע. הרשויות במדינה גם אסרו על הפצת שישה עיתונים שהעבירו ביקורת על מדיניות הממשלה. מחירי הלחם הוכפלו בתחילת החודש — מחצי דינר סודני לדינר שלם — בעקבות הודעת הממשלה בסוף החודש שעבר כי תפסיק את הסובסידיות בתקציב 2018.

הפסקת הסובסידיות היא חלק מחבילה של צעדי צנע, שעליהם הוחלט בעקבות האינפלציה הדוהרת — כ-33% — ומחסור חריף במטבע קשה (כזה שנהנה מיציבות בשוק הבינלאומי), שהוביל לירידה ביבוא.

הצעדים עוררו מחאות בסודאן בשנים האחרונות. לפי אמנסטי אינטרנשיונל, כ–185 איש נהרגו בהפגנות האלפים שנערכו ב–2013 בעקבות העלאת מחירי הדלק. מאז, ההפגנות קטנות יותר, ומפלגות האופוזיציה הבולטות קראו לקיום הפגנות שקטות לאחר עליית מחירי הלחם. ההפגנות ביום ראשון התפשטו למרכז העיר חרטום ולערים נוספות בדרום.

מאפיה בסודאן
מאפיה בסודאןצילום: ASHRAF SHAZLY/אי־אף־פי

סודאן התחילה באחרונה בשורה של רפורמות כלכליות, בהתאם להמלצות קרן המטבע הבינלאומית, כמה חודשים לאחר שהסרת הסנקציות של ארה"ב עוררה תקוות שהשקעות זרות יתחילו לזרום למדינה. המשמעות של הסרת הסנקציות היתה, בין השאר, שחברות זרות שנאסר עליהן לפעול במדינה יוכלו להקים בה סניפים, ושבנקים מקומיים יוכלו לחבור מחדש למערכת הפיננסית הבינלאומית. חלק מהסנקציות הוטלו על המדינה לפני יותר מ–20 שנה.

ההשקעה הזרה הישירה בסודאן, לפי נתונים של האו"ם, צנחה מ–2.3 מיליארד דולר ב–2010 ל–1.3 מיליארד דולר ב–2014. בשנה שלאחר מכן נרשמה התאוששות, עם השקעה זרה של 1.7 מיליארד דולר.

בשנה החולפת היו סימנים חיוביים בתחום ההשקעות. לפי אנשי עסקים מקומיים, נכתב ב"פייננשל טיימס", למדינה מגיעים משקיעים ממדינות המפרץ, אסיה, אירופה ודרום אמריקה. איחוד האמירויות הסכימה להעינק לבנק המרכזי של המדינה 400 מיליון דולר שישמשו כיתרות מט"ח, וממשלת סודאן הקימה מועצה עסקית משותפת עם ממשלת בחריין, לקידום השקעות במדינה. כמו כן, חברה סעודית השקיעה 150 מיליון דולר באזור תעשייתי שנמצא צפונית לבירה חרטום.

החדשות הטובות האלה לא הגיעו לאזרחי המדינה, שמתמודדים עם הגזרות הכלכליות. האתר Allafrica מדווח כי לפי המאפיות בסודאן, מחיר שק קמח של 50 ק"ג עלה מ–165 דינר (כ–23 דולר) ל–550 דינר (78 דולר). בלי קשר לקיצוץ הסובסידיות, חלקים גדולים במדינה מתמודדים עם מחסור בקמח.

בשכנה הדרומית, המדינה הצעירה דרום סודאן, המצב חמור אף יותר. מלחמת האזרחים שפרצה בה ב–2013 פוגעת קשות בחקלאות — הפרנסה העיקרית של תושבי המדינה. דרום סודאן נאלצת לייבא מזון, מה שהופך אותו ליקר יותר. חלק מהאזורים הוכרזו כמוכי רעב ב–2017, ואין תחזית אופטימית לגבי השנה החדשה. בדרום סודאן, לפי נתוני האו"ם, כ-6 מיליון איש זקוקים לסיוע דחוף — כמעט מחצית מהאוכלוסייה. לפי ארגוני הסיוע, הרעב במדינות מזרח אפריקה מחמיר והולך.

תור במאפייה במצרים
תור במאפייה במצריםצילום: בלומברג

קמח התירס אוזל מהמדפים בקניה

גם בקניה משבר מזון עומד בפתח. לפי דיווח של האתר allafrica.com, מחירי קמח התירס צפויים לעלות בחדות, לאחר שהתברר כי טוחני קמח ניצלו את כל הסובסידיות וחקלאים אוגרים את התוצרת שלהם, במטרה להרוויח מהמחסור הצפוי. כבר בשבוע האחרון נגמרה הסחורה בחלק מהסופרמרקטים במדינה.

שק קמח תירס נמכר כיום במחיר של 3,000 שילינג קנייתי (29 דולר), לעומת 2,800 שילינג עד לאחרונה, ושק של חיטה נמכר ב–3,400 שילינג קנייתי, לעומת 3,100 שילינג, הישר מהחקלאי. "הסיבה היא שרוב החקלאים שומרים על התוצרת שלהם כדי להתמודד עם המחסור הקרב", אמר לאתר ג'קסון קוסגיי, מתת־המחוז מויבן שבמערב המדינה.

במצרים ביטלה הממשלה ב–2017 סובסידיות שהעניקה למאפיות, לאפות 4,000 ככרות לחם, והשאירה סובסידיות ל–500 ככרות בלבד למאפיה. בכך החליפה הצעה להוריד את ההקצבה של חמש ככרות לחם לאדם ליום לשלוש.

הקיצוצים נועדו לעמוד בדרישות של קרן המטבע הבינלאומית, שהעניקה למצרים הלוואה של 12 מיליארד דולר כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי הקשה הפוקד את המדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום