סין מכחישה כי תפסיק לקנות אג"ח של ארה"ב: "זה פייק ניוז"

התשואה על האג"ח האמריקאיות זינקה אתמול בעקבות דיווחים כי סין תפסיק לרכוש אג"ח של ארה"ב, והדולר נחלש מול סל המטבעות

טלי גולדשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וול סטריט
טלי גולדשטין

האג"ח הממשלתיות של ארה"ב והדולר רשמו אתמול ירידות לאחר דיווחים כי סין שוקלת להפסיק את רכישת האג"ח הממשלתיות אמריקאיות, מה שעלול היה לעצור שלושה עשורים של שוק שורי. היום הודיעה ממשלת סין כי מדובר ב"פייק ניוז", ואין בכוונתה להפסיק לרכוש אג"ח אמריקאיות. 

התשואה על האג"ח לעשר שנים זינקה ב-0.07% ל-2.59%. התשואה על האג"ח ל-30 שנה עולה ב-0.07% ל-2.89% ואילו התשואה על האג"ח לשנתיים נותרה ללא שינוי ב-1.97%.

גם הדולר הגיב לדיווחים בירידות. הדולר נחלש אתמול מול הין ביותר מ-1.3% לשפל של שש שבועות, ונסחר במחיר של 111.3 ין לדולר – הרמה הנמוכה ביותר מאז סוף נובמבר. מול הדולר אינדקס (מדד הכולל שש מטבעות של שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב) יורד המטבע האמריקאי ב-0.6% - הירידה החדה ביותר מזה חודש.

ה"מקורות" הסינים טענו כי ממשלת סין רואה באג"ח האמריקאיות השקעה לא מושכת. בנוסף, לטענתם, קשרי הסחר המתוחים בין ארה"ב לבין סין יכולים להיות סיבה מספקת להפסיק לרכוש את שטר החוב של הממשלה האמריקאית. רשות המט"ח של ממשלת סין לא הגיבה לדברים.

"השווקים כבר עתה נמתקשים להתמודד עם היצע גדול, וכותרות לגבי היחלשות הביקוש מצד סין מחדשות את הספקולציות הדוביות" אמר מייקל ליסטר, אסטרטג בקומרצבנק. "הכותרות של היום ידגישו את החששות כי ההפסקה ההדרגתית של ההקלה הכמותית תעורר לחצים על אג"ח של שווקים מפותחים".

עתודות המט"ח של סין - בסך 3.1 טריליון דולר - הן הגדולות בעולם. קיצוץ אפשרי ברכישות הסיניות עלול להתרחש בעת שבה ארה"ב מתכוננת להגביר את היצע האג"ח שלה. משרד האוצר האמריקאי אמר בנובמבר כי הצורך בהלוואות יגדל משום שהבנק הפדרלי מצמצם את המאזן שלו, והגירעון הפיסקלי צפוי להתרחב.

"זה משחק שח מורכב – בדומה לכל דבר שהסינים עושים", אמר צ'רלס ווייפלוז, פרופסור לכלכלה בינלאומית במכון ללימודים בינלאומיים לתואר שני בז'נבה (IHEI). "במשך שנים הסינים הוטרדו מהעובדה שהם מושקעים בכבדות באג"ח אמריקאיות, כך שזו היתה רק שאלה של זמן לפני שהם ינסו לגוון", הוסיף.

"אם הדיווחים יתגלו כנכונים וסין אינה רואה באג"ח האמריקאיות אפשרות מושכת, ההשלכות יהיו משמעותיות כי סין היא אחת המחזיקות הגדולות של אג"ח אמריקאיות. שינוי משמעותי במדיניות שלה עלול להפעיל לחץ על התשואות של האג"ח לכיוון מעלה, וההשפעה של העלייה בתשואות תהיה הידוק חגורה ופחות נזילות בארה"ב", אמר קרייג ארלם, אנליסטית בכירה באואנדה, חברה למסחר במט"ח.

התשואות על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב התחילו לעלות אתמול לאחר שהבנק המרכזי של יפן (BoJ) יפן הפחית במקצת את היקף ההרחבה הכמותית שהוא מבצע – רכישת אג"ח לשם הגדלת הנזילות בשוק. "בנקים מרכזיים בעולם החלו לנרמל את המדיניות (של הריבית), והשינוי במדיניות הבנק המרכזי של יפן היום מזכירה לשוק שיום אחד יפן תצטרף גם", אמר אייאקו סרה, כלכלן שווקים בכיר בסומיטומו מיטסוי טראסט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker