250 תביעות עשו את שלהן: טבע מפסיקה לייצר את התרופה פרופופול

דובר החברה: "תרופת ההרגעה קשה לייצור, ורווח החברה ממנה כמעט ולא קיים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

יצרנית התרופות טבע הודיעה היום כי תפסיק לייצר את תרופת ההרגעה פרופופול (propofol), שעלול לגרום להחרפה במחסור של חומר הרדמה הנמצא בשימוש נרחב בחדרי ניתוחים.

מינהל המזון והתרופות האמריקאי אומר כי חל מחסור בתרופה מאז הסתיו שעבר, בשל הייצור הבעייתי, שהכריח הן את טבע והן את הוספירה (Hospira) להשעות את הייצור ולבצע ריקול לחלק מגרסאות סם ההרגעה. ללא חברות אמריקאיות שמייצרות את התרופה, אישר מינהל המזון והתרופות ליבא לארה"ב את הגרסה שאושרה באירופה.

טבע לא ייצרה את התרופה מאז אמצע אפריל 2010, אך מתכננת למכור את התרופות שכבר ייצרה. הוסיפרה, חברה מאילינוי, אמרה כי לא תוכל להמשיך ולשווק את התרופה עד שה-FDA יאשר את שינוי נוהל הייצור שלה.

החברה הבריטית AstraZeneca PLC פיתחה את הגרסא נוספת של התרופה, אך לא מוכרת אותה יותר. בשנת 2008, פרופופול קושרה להתפרצות צהבת נגיפית מסוג C שהדביקה 114 אנשים. כל בקבוקון פרופופול שימש, לכאורה, ליותר ממטופל אחד, וכך הופצה המחלה הפוגעת בכבד.

מוקדם יותר החודש, הורה בית המשפט לטבע לשלם 356 מיליון דולר לאדם שטען כי נדבק בצהבת מסוג C על ידי בקבוקון פורופופול. בקסטר, שותפתה של טבע, חוייבה לשלם 144 מיליון דולר. לטענת התובע, שתי החברות מעודדות שימוש חוזר שאינו בטוח בבקבוקוני התרופה, על ידי מכירת בקבוקים גדולים שלא לצורך.

טבע ובקסטר הודיעו כי בכוונתן לערער על פסק הדין, וטבע טענה כי אם אכן האיש נדבק בצהבת במרפאה, זה מכיון ונעשה בתרופה "שימוש בוטה לרעה". החברה הוסיפה כי היא מאמינה כי הפרופופול הינה תרופה בטוחה ויעילה כאשר משתמשים בה כראוי.

התרופה נודעה לשמצה בשנה שעברה כשנקשרה למותו של מייקל ג'קסון. הזמר נפטר בחודש יוני, לאחר נטל מנת יתר של פרופופול ותרופת הרגעה אחרות, שנרשמו לו על ידי רופאו האישי, ד"ר קונרד מוריי, שהואשם בהריגה בלתי מכוונת לאחר שהשתמש בסמים כדי לסייע לשנתו של ג'קסון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker