הבנק המרכזי של יפן מאותת: יום אחד גם אצלנו תעלה הריבית; הין מתחזק

הבנק צימצם מעט את היקף רכישות האג"ח – והין טיפס ב-0.4%; המהלך טכני בעיקרו, אולם סוחרים אמרו שהוא מאותת על כוונות למכור את הדולר והיורו מול הין

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגיד הבנק המרכזי של יפן, הארוהיקו קורודה. הריבית השלילית ביפן חדשה יחסית, וגם צנועה
בממדיה
נגיד הבנק המרכזי של יפן, הארוהיקו קורודה. הריבית השלילית ביפן חדשה יחסית, וגם צנועה בממדיהצילום: רויטרס

הבנק המרכזי של יפן הפחית במקצת את היקף ההרחבה הכמותית שהוא מבצע– רכישת אג"ח לשם הגדלת הנזילות בשוק– ובכך סייע לדחוף את הין מעלה. בבוקר יום שלישי הין עלה ב-0.4%  מול הדולר האמריקאי ל-112.72 ין ומול היורו עלה הין בשיעור דומה, ל-134.7 ין ליורו.

המהלך היה טכני בעיקרו, והוא מבוסס על נוסחה שאימץ הבנק ב-2016. היקף הרכישות של אג"ח ל-10-25 שנה ואלה ל-25-40 שנה הופחת ב-10 מיליארד ין כל אחד (88.39 מיליון דולר). תזמון המהלך, אמרו סוחרים, מאותת על כוונות של הבנק המרכזי למכור את הדולר  והיורו מול הין – ומכאן התחזקות הין.

"בנקים מרכזיים בעולם החלו לנרמל את המדיניות (של הריבית), והשינוי במדיניות הבנק המרכזי של יפן היום מזכירה לשוק שיום אחד יפן תצטרף גם", אמר אייאקו סרה, כלכלן שווקים בכיר בסומיטומו מיטסוי טראסט.

נגיד הבנק היפני אמר בינואר לפני שנה כי שינויים תפעוליים בפעולות ההרחבה הכמותית אינם מלדים על שינוי במדיניות הבנק. בשבועיים האחרונים הדגיש כי יפן רחוקה מיעד האינפלציה של 2% שקבע הבנק, וכי "הלך הרוח הדפלציוני", של יפן לא מסתלק בקלות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker