הגיע הזמן להוציא את הקסדה הצבאית מהארון

פעם נוספת עומדים השווקים בפני משבר משמעותי

יוני סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוני סער

"פעם נוספת אל הפרצה, חברים, פעם נוספת" - קריאת הקרב הדהדה ברחבי שוקי המניות העולמיים, שעה שהמשקיעים לא יכלו לראות דבר מלבד ערפל ובלבול. השאלה הרטורית שניתן היה לשמוע שוב ושוב היא "האם מדובר בתיקון, או במשהו חמור מכך?". חלק לא חששו לעשות שימוש במילה שמעטים מעזים להעלות, זאת ששימשה מחדש כדי לתאר את מצב השוק: שוק דובי.

היו סיבות טובות לדאגה. מדד דאו ג'ונס איבד 3.6% ביום חמישי לבדו, ורשם ירידה שבועית של יותר מ-4% בשבוע שעבר. מדדי המניות המובילים באירופה ירדו בממוצע ביותר מ-3%. כותרות ה"פייננשל טיימס" בשבת דיברו על "ריח הפחד מוביל למכירת חיסול ענקית", "התיאבון לסיכונים נעלם שעה שהביטחון מתפוגג". בכל מקום ישנה הרגשה של אבדון וייאוש, והסיבות לכך נמצאות גם הן בכל מקום.

התנפחות הגירעונות התקציביים במהלך המשבר הובילו לחששות בנוגע לחדלות פירעון של מדינות באיחוד האירופי. מדינות כמו בריטניה ויוון נאלצות לנקוט במדיניות של צנע ולבצע קיצוצים כואבים. בארה"ב מתקרבת הרפורמה ברגולציה על המגזר הפיננסי לאישור, וכאשר תיחתם היא לא תותיר אף חלק של המערכת הפיננסית האמריקאית לא מפוקח. חוקי סרביינס אוקסלי עלולים להיראות כמו משחק ילדים לעומת החקיקה הפיננסית המאסיבית הזאת.

ובראש הרשימה ניצב המהלך שלדעת רבים מהווה הוכחה חותכת לחוסר המיומנות הפוליטית של גרמניה: האיסור המפתיע על שורטים עירומים, שהוכרז למרות ששרי האוצר של האיחוד האירופי נפגשו באותו בוקר ולא היתה אפילו רמיזה על המהלך המתוכנן. יהיו יתרונותיו של המהלך אשר יהיו, הן מחווירות לעומת כישלונה של גרמניה להתייעץ עם חברותיה לגוש היורו לפני שנקטה בו. הפעם האחרונה שבה הרגולטורים אסרו על שורטים עירומים היתה בספטמבר/אוקטובר 2008, בשיאו של מחנק האשראי העולמי לאחר קריסתו של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס. החלטתה של גרמניה להחיל מחדש את האיסור הציתה, בצדק או שלא בצדק, חששות כי משבר גדול נוסף עומד להתרחש.

העובדה הבלתי מעורערת היא שבמוקד הטלטלה הזאת הכלכלות מגיבות באופן איטי מאד לתמריצים הממשלתיים הגדולים שהוזרמו אליהן - ולא ניתן להמשיך להזרים את אותם תמריצים לנצח. הכלכלות צריכות להפגין סימני צמיחה חזקים יותר, לאחר שהוזרמו אליהן סכומים עצומים. אך האיחוד האירופי בקושי צמח ב-0.2% ברבעון הראשון, וארה"ב צמחה ב-3.2%, לעומת 5.6% ברבעון הרביעי של 2009. ב-27 במאי יתפרסמו הנתונים המעודכנים על הצמיחה ברבעון הראשון, והשוק ימתין לפרסומם כדי לנסות ולאבחן את המגמה.

אסור גם לשכוח שארה"ב תסבול מגירעון של 1.3 טריליון דולר, כ-9.25% מהתמ"ג, וממשל אובמה טרם הסביר כי יתחיל לצמצם את הגירעון. ג'ון ליפסקי, סגן יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, אמר השבוע כי "ההתאוששות הכלכלית העולמית נראית איטית, לא עקבית ועדיין זקוקה לתמיכה ממשלתית. כפי שהראו האירועים ביוון, הסכנות עדיין משמעותיות".

אם כן, האם השווקים רק עוברים תיקון מבורך או האם מדובר בסימפטום של משבר מתקרב? הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק אמר לי כי הוא מאמין שאנחנו נמצאים בשלב השני של המשבר, שבו גם כלכלות כמו בריטניה, ארה"ב ואפילו יפן יחושו את נחת ידם הזועמת של שוקי האג"ח, לאחר שצברו חובות. אין לו ספק כי הנפילה הנוכחית מבשרת על נפילה חמורה בהרבה שתתרחש בעתיד ואפילו טוען כי זאת ההתחלה של שוק דובי חדש.

הגיע הזמן להוציא את הקסדה הצבאית שלכם מהארון, משום שנראה שבכל כיוון שאליו נפנה ניצבים מולנו שדות קרב. כפי שאמרתי, פעם נוספת אל הפרצה, חברים.

הכותב הוא פרשן כלכלי ב-CNN. תוכניתו "Quest Means Business" משודרת מדי ערב בשעה 21:00 לפי שעון ישראל. הבלוג של ריצ'רד באתר CNN

TheMarker Online

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker