העלאת שכר המרצים ב-2009 בארה"ב - הנמוכה זה 50 שנה; באיזו אוניברסיטה מרוויחים הכי הרבה?

על אף הסימנים להתאוששות כלכלת ארה"ב, נראה כי האקדמיה מתקשה להתאושש מן המיתון ■ שכרם הממוצע של מרצים באוניברסיטאות בארה"ב עלה בשנה שעברה ב-1.2% ■ בשליש מהאוניברסיטאות והמכללות נרשמה ירידה בשכר הממוצע של המרצים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

על אף הסימנים להתאוששות כלכלת ארה"ב, נראה כי האקדמיה מתקשה להתאושש מן המיתון. שכרם הממוצע של מרצים באוניברסיטאות בארה"ב עלה בשנה שעברה ב-1.2% בלבד - העלאת השכר הנמוכה ביותר זה לפחות 50 שנה, כך עולה מהדו"ח השנתי של האיגוד האמריקאי למרצי אוניברסיטאות.

בשליש מהאוניברסיטאות והמכללות נרשמה ירידה בשכר הממוצע של המרצים, וירידה חדה יותר נרשמה במוסדות פרטיים ואוניברסיטאות הקשורות לכנסיה, מאשר במוסדות ציבוריים.

המשכורת הממוצעת של פרופסור מן המניין (Full Professor) בארה"ב הסתכמה ב-109,843 דולר בשנה, בהשוואה ל-76,566 דולר לפרופסור חבר (Associate Professor). השכר השנתי הממוצע של מרצה זוטר הוא 64,433 דולר. בכל המוסדות ובכל דרגות ההוראה, שכרם של מרצים גברים גבוה יותר משל עמיתותיהן הנשים.

"הנתונים בוודאי ממעיטים בחשיבותן של הבעיות בשכר המרצים השנה, משום שאנו משווים רק את שכרם של מרצים במשרה מלאה, וישנם הרבה מרצים במשרה חלקית שאינם כלולים", אמר ג'ון קרטיס, מנהל מחקר ומדיניות באיגוד. "בנוסף, לא נלקחות בחשבון שבתונים ללא תשלום שנאלצים חברי סגל לקחת השנה".

המשתכרים הגבוהים ביותר מבין המרצים באוניברסיטאות הם מרצי אוניברסיטת הרווארד היוקרתית, שם מסתכמת משכורתם השנתית הממוצעת של המרצים ב-191,200 דולר. מבין האוניברסיטאות הציבוריות בארה"ב תופס את המקום הראשון המכון הטכנולוגי של ניו ג'רזי (NJIT), בו משתכרים המרצים בממוצע 151,500 דולר בשנה.

בדירוג לא נלקחו בחשבון הבדלים ביוקר המחיה באיזורים שונים, או את מבנה השכר באוניברסיטאות. בשנה שעברה, לנוכח המיתון, למשל, הציעו חלק מהאוניברסיטאות חבילות פרישה מוקדמת למרצים, אשר משכו בעיקר מרצים מבוגרים בעלי שכר גבוה, מה שהוריד את השכר הממוצע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker