פיץ' מזהירה: בריטניה עלולה לאבד את דירוג האשראי המושלם אם לא תגביר את אמצעי הצנע

בנוסף, ההערכות להידבקותן של ספרד ופורטוגל במשבר ביוון היו מופרזות, אך איטליה בסכנה כזו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

סוכנות דירוג האשראי פיץ' הזהירה אתמול את בריטניה כי היא עלולה לאבד את דירוג האשראי המושלם שלה (AAA), אם לא תיישם במהרה אמצעי צנע. זאת לאחר שאתמול מודי'ס הזהירה כי היא עלולה להוריד את דירוג האשראי לבנקים בבריטניה. כמו כן אמרה סוכנות דירוג האשראי כי עדיין מוקדם מדי לקבוע האם יוון תצליח לעמוד בדרישות האיחוד האירופי לצמצום הגירעון.

"בבריטניה היה הזינוק המהיר ביותר ביחס בין החוב לתמ"ג, מבין כל המדינות המדורגות AAA", אמר בריאן קולטון, ראש חטיבת דירוג האשראי למדינות בפיץ', והוסיף כי בריטניה משחקת בגורלה, בתוכניתה האיטית לצמצם את הגירעון בחצי עד אמצע העשור. "זה באמת איטי מדי, בקצב של הולך רגל. מהי הסיבה לכך שבריטניה חושבת שיש לה יותר זמן מלמדינות אחרות - אנחנו לא יודעים. הם צריכים לבנות זאת מחדש", אמר.

בעוד שורה של מדינות עורכות בימים אלה קיצוצים חריפים בתקציביהן, על מנת להפחית את גירעונותיהן ל-3% מהתמ"ג בתוך שלוש שנים, בריטניה, אשר מחזיקה בגירעון בגובה של 12.6% מהתמ"ג - הגבוה מבין מדינות ה-G10, עלולה להישאר מאחור. ממשלת בריטניה מקווה שעלייה בתפוקה התעשייתית והכנסות ממסים יכסו על מרבית הגירעון. "זוהי הנחה מוטעית", אמרה פיץ'. סבירות גבוהה יותר, לדברי פיץ', היא שבריטניה עומדת בפני "עשור אבוד" כמו זה שעבר על יפן, עם צמיחה איטית.

אתמול הזהירה סוכנות דירוג האשראי מודי'ס כי היא עלולה להוריד את דירוג האשראי לבנקים בבריטניה אשר לא הראו שיפור בבסיס ההון, לקראת נסיגת הממשלה הבריטית מתוכניות התמריצים. "עלולים להיות מספר מוסדות שלא שיפרו את בסיס ההון בצורה מספקת ולא יהיו חזקים מספיק ללא תמיכה ממשלתית, ודירוג האשראי שלהם עלול לרדת", הודיעה מודי'ס בדו"ח שפורסם אתמול.

בנפרד, אמרה פיץ' כי עדיין מוקדם מדי לדעת האם יוון תוכל לעמוד בדרישות האיחוד האירופי לצמצום חובותיה, בשל ההשפעה על החברה והפוליטיקה. "השנה הראשונה היא בדרך כלל הקלה ביותר, מבחינה תקציבית. בשנה הבאה הם יאלצו לקצץ 3% נוספים, ובשנה שלאחר מכן עוד 3%", אמר כריס פרייס, מומחה ליוון בפיץ'.

עם זאת, אמרה פיץ' כי היתה הפרזה עד כה בסכנה להידבקותן של ספרד ופורטוגל במשבר ביוון, אולם הסכנות בנוגע לאיטליה לא הוערכו כראוי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker